תתעוררו, חייבים נקודות טעינה לרכב חשמלי בכל הארץ

התוויית מדיניות ברורה וחיוב כל פרויקט חדש בתחום הבנייה לכלול תשתית לרכב החשמלי עשויים לחסוך למשק כסף רב ■ שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר באחרונה כי מ-2030 ייאסר יבוא מכוניות בנזין ודיזל לישראל

רונן אהרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמדת טעינה לכלי רכב חשמליים בהמבורג, גרמניה
עמדת טעינה לכלי רכב חשמליים בהמבורג, גרמניהצילום: Daniel Bockwoldt/אי־פי

הכותרות בישראל ובעולם עוסקות רבות במעבר העתידי מכלי רכב המונעים במנועי בעירה לכלי רכב עם מנועים חשמליים. מחירי הסוללות יורדים וההתקדמות הטכנולוגית מאפשרת טווחי נסיעה ארוכים יותר, ומשך טעינה קצר יותר. תעשיית הרכב העולמית רואה בהנעה חשמלית את עתיד ענף התחבורה, ונערכת בצעדי ענק בפיתוחים טכנולוגיים לשיפור מתמיד בכלי הרכב החשמליים.

יתרה מכך, זיהום האוויר והנזקים הסביבתיים הכרוכים בשריפת בנזין וסולר המשמשים להנעת כלי הרכב ידועים בהיקפם ובתרומתם לפגיעתם החמורה בבריאות. בעולם, חלק מן הערים מרכזיות הכריזו לא מכבר על איסור כניסת כלי רכב מונעים בדלקים לשטחן, ובחלק מן המדינות המתקדמות כמו גרמניה והולנד הכריזו על איסור מוחלט של מכירת כלי רכב שאינם חשמליים החל ב–2025. החלטות אלה מתבססות על העובדה כי כלי רכב חשמליים נהפכו להיות מוצרים ברי־קיימא עקב ירידת המחירים ועליית קיבולת האנרגיה ליחידת משקל של הסוללות, כמו גם ההתקדמות הטכנולוגית של אמצעי הטעינה, המאפשרת טווחי נסיעה ארוכים יותר ומשך טעינה קצר יותר.

נראה כי בשנים הקרובות ייהפכו המכוניות החשמליות לכלכליות וזמינות יותר, כשהצפי הוא שמחיריהן ישתווה למחירים של כלי הרכב המונעים בבנזין וסולר בתוך פחות מחמש שנים. כפועל יוצא, תוכניות רבות נשמעות חדשות לבקרים בישראל בכל הנוגע לרכב החשמלי ולתשתיות הרכב החשמלי. רק באחרונה אמר שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כי מ–2030 ייאסר יבוא מכוניות בנזין ודיזל, וציין כי המטרה היא שנחיה חיים בריאים יותר, עם זיהום אוויר נמוך, כשהתחבורה תכלול ברובה כלי רכב חשמליים.

בהתאם למדיניות ממשלתית המתגבשת בתחום, נראה כי קובעי המדיניות החלו לדון בפתרונות העתידיים לתשתיות עבור הרכב החשמלי, היות וברור לכולם כי כניסה של כלי רכב חשמליים לישראל תלויה לחלוטין בזמינות של תשתיות הטעינה. עם זאת, הפתרונות — שעדיין אינם עומדים בקצב התכנון והביצוע של מדינות העולם המערבי בתחום זה — מתייחסים בעיקרם לפרישה של תשתית עבור עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים, ואינם מתייחסים לסוגיית הכשרה של מבנים פרטיים וציבוריים לעמדות טעינה עתידיות.

נראה כי קובעי המדיניות עדיין לא נתנו את דעתם בנוגע למיזמי נדל"ן חדשים — אם אלה מבני מגורים, חניונים, בנייה מסחרית ופרטית, והכשרתם לפרישת תשתיות עתידיות עבור הטענת הרכב החשמלי. כיום ברור וידוע לאן העולם צועד. בבוא היום, בישראל יהיו יותר כלי רכב חשמליים, והעתיד מדבר על כך שבכל חניה בחניון ביתי תהיה עמדת הטענה.

באיחוד האירופי שוקדים על הכנת תקנות המחייבות הכנה מראש של תשתית לעמדות הטענה בבנייה חדשה של בנייני מגורים ומבני ציבור, ואף קיימת התייחסות למבנים קיימים העוברים שיפוץ מקיף. בנוסף, הרגולציה האירופית תחייב שכל בנייה מסחרית חדשה תכלול הכנה של תשתית להטענת כלי רכב חשמליים. אין עוררין על כך שתכנון מקדים, התוויית מדיניות ברורה וחיוב כל פרויקט חדש בתחום הבנייה לכלול תשתית לרכב החשמלי עשויים לחסוך למשק כסף רב.

כשהמגמה כה ברורה, הן ברמה הלאומית והן ברמה הבינלאומית, נדרשת היערכות מתאימה בכל תחום התשתיות בישראל. על המדינה, הנמצאת בתנופת פיתוח אדירה בתחומי הנדל"ן והתשתיות, לחייב הכנת תשתית לרכב חשמלי עוד בשלבי התכנון — ולאחר מכן בבנייה עצמה.

הנחת התשתית לכלי רכב חשמליים בשכונות מגורים חדשות, במבני משרדים חדשים, בתחנות רכבת חדשות עם חניונים ועוד היא כורח המציאות. התאמת התשתיות לכך רק אחרי שהפרויקטים מסתיימים תהיה יקרה ומורכבת באופן משמעותי, תוך יצירת מפגעים סביבתיים ובטיחותיים. על הממשלה לחייב בכל פרויקט פרטי, מקומי וממשלתי — כמו מחיר למשתכן, שבו מתוכננות לקום שכונות שלמות — לפרוש את התשתית הבסיסית הנדרשת לרכב חשמלי, בבתי המגורים ובמרחב הציבורי, כדי שבבוא היום יוכלו התושבים להתקין עמדת טעינה ולרכוש רכב חשמלי בבטחה.

הכותב הוא מנכ"ל ABB ישראל. ABB הוא קונצרן תעשייה והנדסה שווייצי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker