השוק התעורר - אבל חוק שעות העבודה ממשיך לישון

החוק מתאים לעבודה במשמרות בפסי ייצור או בחקלאות, אך אינו רלוונטי להיי־טק, נדל"ן, אדריכלות וענפים רבים אחרים

ברק כלב
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גבר ישן על השולחן

חוק שעות עבודה ומנוחה שנחקק ב-1951, וההיתרים לעבודה בשעות נוספות שיצאו מכוחו, אינם מותאמים לצורכי שוק העבודה הגלובלי והטכנולוגי במאה ה–21 - ואינם רלוונטיים למקומות עבודה רבים. אי־התאמת החוק למציאות הקיימת פוגע הן במעסיקים, שצורכיהם ודרישות החוק אינם תואמים, והן בעובדים שאינם מוגנים מניצול.

החוק וההיתרים עדיין מתאימים לעבודות המושתתות על פסי ייצור ומאפשרות עבודה במשמרות, ולעבודה פיזית בחקלאות המחייבת מנוחה ומוגבלת בשעות לפי משך האור ביממה. ואולם זה זמן רב שלענפים חשובים אלו נוספו תחומי תעסוקה רבים - הדורשים התאמות בחקיקה.

אלה כמה מהבעיות המרכזיות בתחום, והפתרונות האפשריים עבורן:

1. זמינות בתקופות שיא. הטכנולוגיה ותחומי התעסוקה החדשים דורשים מהעובדים בעלי הכישורים הייחודיים זמינות רבה יותר לעבודה, בייחוד בתקופות שיא ואבני דרך שונות. כך למשל, נדרשת מעורכי דין ומשופטים עבודה מאומצת כאשר עליהם לכתוב בזמן קצר החלטה מהירה, תגובה דחופה או צו מניעה. גם בהיי־טק, נדל"ן, אדריכלות וראיית חשבון יש צורך בשעות עבודה רבות בלוח זמנים קצר במקרים של הגשת דו"חות תקופתיים, הגשת סרטוטים ותוכניות, ניהול משא ומתן לסגירת עסקות ועוד.

נוסח החוק מוביל לכך שמעסיקים לא מקבלים מענה של זמינות כוח עבודה, ולחלופין נהפכים למפרי חוק - ואילו העובדים לא מתוגמלים כראוי ואין הגנה ריאלית על מסגרת שעות העבודה שלהם. פתרון פרקטי לעניין העבודה בתקופות שיא יכול להיות תיקון החוק, כך שיתאפשר קיזוז שעות העבודה הנוספות של העובד. כלומר, מתן שעות מנוחה בתום תקופת העבודה המוגברת.

2. עבודה מהבית. הטכנולוגיה יצרה שוק שבו רבים עובדים שעות ארוכות מהבית, מעבר לשעות העבודה במשרד. גם לכך אין התייחסות בחוק, מה שפוגע בעובדים שאינם מתוגמלים בפועל על השעות מהבית ולא מצליחים ליצור הפרדה בין עבודה למנוחה. בצרפת נחקק חוק "הזכות להתנתק", שמדגיש את זכותם של עובדים להתנתק מהעבודה ולצמצם את עבודתם בשעות המנוחה.

מענה נוסף יכול להיות חיוב מעסיקים לשעון עבודה גמיש, שימדוד את שעות העבודה מהבית ויביא אותן בחשבון בחישוב משכורתו של העובד. שעון כזה יכול לסייע בהבחנה בין עבודה למנוחה.

3. עבודה בחו"ל. יותר ויותר עובדים מתבקשים לטוס במסגרת תפקידם. הדבר מעורר שאלות: אם וכמה על המעסיק לשלם על שעות הטיסה ועל שעות הנסיעה הכוללות (מעבר לזמן העבודה נטו). בסוגיה זו, שזכתה לדיון בפסיקת בדין הדין לעבודה, נדרשים כללי מסגרת ברורים יותר בשאלה כיצד יש להגדיר את שעות העבודה כך שלא יטילו נטל כלכלי בלתי־סביר על המעסיקים, ומאידך ישמרו על זכויות העובדים.

הכותב הוא עורך דין, שותף במשרד עורכות דין ארנה לין, המתמחה בדיני עבודה וייצוג מעסיקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker