האם בקרוב רובוטים יוכלו לקבל את ההחלטות הקשות עבורנו?

בין אם נרצה בכך בין אם לאו, כל החלטותינו מבוססות על רגש ■ לכן, במקרים שבהם הרגש אינו חיוני לקבלת ההחלטה, ניתן וצריך להיעזר ברובוט ■ בינתיים, דאגו שהדיון במתן החנינה שלכם ייערך אחרי שהשופט אכל צהריים

לירז מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רובוט מוזג בירה בתערוכה ביפןצילום: בלומברג
לירז מרגלית

אם הייתי מציעה לכם להשתיל אלקטרודה במוח שתקבל עבורכם החלטות חיים קריטיות - כגון עם מי להתחתן, האם להביא ילדים או באיזו קריירה לבחור, והייתי מתחייבת שהאלקטרודה תקבל את ההחלטה הנכונה ותגיע לתוצאה האידיאלית באמצעות שקלול מגוון של נתונים - כגון תכונות אישיות, מצב השוק, בחירות העבר שלכם, התאמה גנטית ועוד; האם הייתם מוכנים לכך?

עד היום, כל מי שנשאל השיב בשלילה.

בהתחשב בכך שחלק גדול מחיינו אנו עסוקים (שלא לומר אובססיביים) בשאלה האם קיבלנו את ההחלטה הנכונה וכיצד היו נראים חיינו לו היינו מקבלים החלטה אחרת, תשובה זו עשויה להפתיע.

אז מדוע רובנו משיבים בשלילה לשאלה הזו?

אחד ממנגנוני ההגנה הבסיסיים ביותר שלנו הוא התחושה שיש לנו שליטה על הנעשה בחיינו. תחושת השליטה קריטית ל-well being שלנו. אינספור מחקרים מראים כי תחושת חוסר שליטה מובילה בטווח הארוך לדיכאון, גם אם מדובר באשליה של שליטה ולא בשליטה ממשית. באחד הניסויים המפורסמים המדגימים זאת, שתי קבוצות נבדקים נחשפו לרעש בעוצמה גבוהה. לקבוצה אחת של נבדקים נאמר שהם יכולים לעצור את הרעש באמצעות לחיצה על כפתור אך התבקשו שלא לעשות זאת אלא אם כן זה ממש הכרחי. לנבדקים בקבוצה השנייה לא היתה שום שליטה על הרעש. בסופו של דבר אף אחד מהנבדקים לא לחץ על הכפתור. 

אף שהחשיפה לרעש היתה זהה עבור כל הנבדקים, הביצועים במשימה עוקבת היו ירודים באופן משמעותי עבור הנבדקים שחשו שאין להם שליטה על הרעש, מה שמראה שתחושת חוסר שליטה ללא קשר לנעשה בפועל, משפיעה שלילית על התנהגותנו. אנו נעדיף לקבל החלטות גרועות בעצמנו מאשר לתת לגורם חיצוני, מוכשר ככל שיהיה, לקבל אותן עבורנו.

מדוע במקרים מסוימים כדאי לתת לרובוט לקבל את ההחלטה עבורנו?

בין אם נרצה להודות בכך ובין אם לאו, בני אדם מבססים את החלטותיהם על הרגש. המנגנון הרגשי שהתפתח במהלך מיליוני שנות אבולוציה שירת אותה נאמנה ואיפשר לנו לקבל החלטות מהירות באמצעות נתיב עוקף מודעות. אם אני רואה נמר שועט לעברי, האבולוציה לא תותיר את ההחלטה לשיפוט לוגי מאומץ ואיטי הדורש משאבים קוגנטיביים, כיוון שספק אם היינו שורדים כך. המנגנון הרגשי מכין את גופנו לפעולה ללא שליטתנו (fight or flight) באמצעות המערכת הסימפתטית המובילה לתגובות אוטומטיות כגון אישונים מורחבים, דופק מואץ וזרימת דם מהירה. יתרונו של התהליך הרגשי הוא ביכולתו לסייע לנו לעבד כמויות עצומות של מידע במהירות וללא צורך במשאבים קוגניטיביים.

רובוט מנקה בתערוכה ביפןצילום: בלומברג

מוחנו נאלץ להתמודד עם בעיות מסוג חדש

למרות יעילותו, מנגנון זה לא "תוכנת" להתמודד עם סוגי ההחלטות שעמן אנו נאלצים להתמודד כיום. אזורים מסוימים במוחנו נאלצים להתאים עצמם למציאות החדשה ולקחת אחריות על בעיות שלא יועדו להתמודד עמן. התוצאות בהרבה מקרים בעייתיות. כך, נבדקים התבקשו לקבל או לדחות סכום כסף שהוצע להם על ידי שחקן שני. במידה שהיו דוחים את החלוקה שהוצעה, שני הצדדים היו מקבלים אפס. מבחינה רציונלית, סכום נמוך עדיף מלא כלום, בעיקר כאשר אתה משחק מול נבדק אנונימי שאותו לא תראה שוב. למרות האמור, מרבית הנבדקים דחו חלוקה הנמוכה מ-40%.

האזור במוח שלקח אחריות על החלטות אלה קרוי אינסולה (Anterior insula). בתקופות קדומות באבולוציה אזור זה נועד להתריע על תחושות כאב, רעב, צמא ובעיקר גועל. מטרתו להתריע מפני אוכל שעשוי לגרום להרעלה ובכך לתרום להישרדותנו. מנגנון זה אמנם יעיל לחיים בסוואנה אבל לא בהכרח מתאים למי שמנהל תאגיד בינלאומי. בעת פתרון בעיות כלכליות, האינסולה נמצאה בעוררות גבוהה בתגובה לקבלת הצעות לא הוגנות משחקן אחר. ככל שהאקטיבציה שנרשמה באזור זה גבוהה יותר, כך גדל הסיכוי שהנבדק ידחה הצעה שנתפסה כמעליבה. התנהגות זו נחשבת לא רציונלית בעליל במונחים כלכליים.

באילו מצבים הרגש אינו חיוני לקבלת החלטה?

אצל רובוט הרגש אינו משחק תפקיד, ולכן ניתן להיעזר בו בדיוק אותם מצבים שבהם הרגש אינו חיוני לקבלת ההחלטה. כך למשל, נמצא כי רופא שנדרש להעריך את סיכוייו של חולה לשרוד, מושפע ממידת הקרבה שפיתח לחולה; נכונותם של מעסיקים לקבל מועמדים מושפעת מגורמים לא רלוונטיים כמו מנח גופם של המועמדים בזמן הראיון; ונכונותנו להכין עוגה מושפעת מגודל הפונט של המתכון. אפילו אצל שופטים מנוסים, שאמורים להיות חפים מהטיות, הרגש משחק תפקיד. הסיכוי ששופט יקבל החלטה על שחרור מוקדם של אסיר, מושפע מזמני הארוחות של השופט. מתוך 112 דיונים שנבחנו, הסיכוי לחנינה מיד לאחר הפסקת הצהריים גבוה ב65% בהשוואה לשעות העוקבות.

לכן, ישנם מקרים שבהם ייטב לנו לתת את מלאכת קבלת ההחלטות לאלגוריתם המקבל החלטות שאינן מושפעת מרגש. באמצעות שיטות של למידת מכונה, תוכנות למדו לנבא טוב יותר מבני אדם מה הסיכוי של אדם להתאבד, מה הסיכוי להתפתחות מחלות שונות ואפילו אילו עבודות ייהפכו ללא רלוונטיות בעתיד הקרוב.

הדרמה של קבלת החלטות

על פני ההיסטוריה בנינו את החיים האנושיים כדרמה של קבלת החלטות. כל דרמה טלוויזיונית, סרט רומנטי או ספר מתח מסתכמים לקבלת החלטה - האם להתחתן, האם להסגיר את החבר הכי טוב שלי, האם לבגוד. במהלך החיים מכרו לנו את הנרטיב הדטרמיניסטי שעל פיו רגע ההחלטה הוא מכריע. משבחרנו באפשרות אחת על פני אחרת, החלטה זו היא שתעצב את חיינו. אחד החששות הגדולים שלנו הוא שאם נעביר את האחריות לקבלת ההחלטות לרובוט, חלק גדול מהדרמה ייעלם.

אך המציאות שונה בתכלית. ברגע שקיבלנו החלטה, אנו מייצרים את המציאות ללא קשר להחלטה שהתקבלה. החוויה הסובייקטיבית שלנו היא שמעצבות את חיינו, ולא החלטנו ללמוד משפטים או מנהל עסקים. לכן, במקרים מסוימים כדאי להשאיר את קבלת ההחלטות לרובוט. זה יותיר לנו זמן להתמקד בחוויה של כאן ועכשיו.

לירז מרגלית היא דוקטור לפסיכולוגיה, ראש תחום מחקר התנהגותי בחברת קוקטייל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker