תפסיקו לתקוף את נתניהו, הוא היחיד שיש לו אומץ לעשות

מאז תחילת כהונתו של נתניהו חלה ירידה מתמשכת באי־שוויון, שהגיע לרמתו הנמוכה מזה 15 שנה ■ יותר מזה – הכנסתם של בעלי השכר הנמוך והבינוני עלתה יותר משל בעלי השכר הגבוה

אבי שמחון
אבי שמחון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: אמיל סלמן

כותביו של TheMarker משתמשים בי מפעם לפעם לטפח את המיתוס השגוי שנתניהו מסייע לעשירים על חשבון מעמד הביניים. מכיוון שהשתמשו בי ובדברי כדי ליצור את הרושם הזה, אני מבקש להפריך אותו.

מי נהנה יותר משנות שלטונו של נתניהו? נתחיל בעובדות. מאז 2009, כלומר מאז תחילת כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה, חלה ירידה מרשימה ומתמשכת באי־שוויון במשק, שהגיע לרמתו הנמוכה זה 15 שנה (ראו גרף). מעבר לכך, בעוד ההכנסה של כל שכבות האוכלוסייה עלתה בשיעור גבוה יחסית לקבוצת המדינות המפותחות, הכנסתם של בעלי השכר הנמוך והבינוני עלתה יותר משל בעלי השכר הגבוה (ראו גרף נוסף).

ההכנסה של כל השכבות עלתה - שיעור השינוי השנתי הריאלי הממוצע בהכנסה נטו לנפש, 2016-2009

כל זה לא קרה מעצמו, אלא בשל מדיניות עקבית שנועדה לטפח את הכלכלה הישראלית עבור כלל האזרחים. ניקח לדוגמה את חוק הריכוזיות. מקריאת הריאיון של עו"ד אסתר קורן בעיתון זה "20 המשפחות ששלטו במשק נחלשו. הטייקון הישראלי הוא לא מה שהיה", ערן אזרן, 21 בינואר 2018) מתקבל הרושם שהחוק העביר את עצמו, אולי כתולדה של המחאה החברתית ובדחיפתם של כמה פקידים (שבמציאות התנגדו לו) ושל TheMarker.

שר האנרגיה יובל שטייניץ, אז שר האוצר, מיהר לטעון שהחוק עבר ביוזמתו, לאחר שיחה מסתורית עם אדם בקיא שזעזע אותו בתיאור השטיקים של הקבוצות הגדולות. כמי שהיה שם בזמן האירוע, ויותר מכל אחד אחר בצמרת האוצר עודד את שטייניץ לטפל בנושא, אני יכול לאשר שחוקי הריכוזיות וועדת ששינסקי פגעו קשה בברוני הגז. אלה, כמו החוק שהגדיל בצורה דרמטית את שיעור המיסוי של כיל, לא היו באים לעולם ללא האומץ והיושרה יוצאי הדופן של שר האוצר דאז שטייניץ.

אבל עם כל הכבוד לשר האוצר לשעבר, חוקים שפוגעים כך באינטרסים מושרשים — ובמקרה זה של האנשים העשירים ביותר והמשפיעים ביותר על הכלכלה — מחייבים גב ותשלום הון פוליטי שיכולים להגיע אך ורק ממי שעומד בראש המערכת. בכל שלושת המקרים, דווקא הפקידים היססו ובעיתונות שררה מחלוקת — עם כל הכבוד ל–TheMarker, העיתון הנפוץ הרבה יותר בקרב המתפקדים התנגד נחרצות לחוק הריכוזיות, כמו גם לששינסקי ולמיסוי על כיל. הוועדים של כיל גייסו את כל כוחם הפוליטי למלחמה, ומה שהכריע היתה הנחישות של נתניהו ללכת עם אידיאולוגיית השוק החופשי שלו נגד הכוחות במפלגתו ובתקשורת, ולכפות על חברי כנסת סוררים את העברת שלוש הרפורמות החשובות הללו, שפגעו באנשים העשירים והמשפיעים ביותר במדינה והיטיבו עם שאר האוכלוסייה.

ירידה מתמשכת באי־שוויון בישראל
האי־שוויון בישראל לפי מדד ג'יני

אבל כאילו קרו הדברים בארץ אחרת לפני עידן ועידנים, הכל נשכח ונמחק. אפילו TheMarker, שתמך בכל מאודו בכל אלה, שכח ומשכיח ודבק במיתוס שנתניהו מטפח את העשירים. אין לי תשובה לשאלה מדוע העיתון הזה תוקף כך את האדם היחיד שהיו לו האומץ והיכולת לעשות מה שהשאר אפילו לא היו שוקלים ברצינות.

ובאשר לעילת הכותרות "נתניהו רוצה להוריד מסים לעשירון העליון" ו"שמחון טוב לעשירים ורע לעניים", הרי מדובר בהצעות שלי. עצם העובדה שראש הממשלה לא התנער פומבית מהצעות החושפות אותו לתקיפה פופוליסטית — מעידה על כך שיש פוליטיקאים המעדיפים את טובת האזרחים על פני שיקולים תקשורתיים קצרי טווח. לאלה אנחנו קוראים מנהיגים. ובאשר להצעותי להפחית את שיעורי מס הכנסה ולבטל את תשלומי הפנסיה לעובדים זרים — אלה ראויות למאמר נפרד.

פרופ' שמחון הוא יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום