עורכי הדין קושרים את ידי הרופאים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עורכי הדין קושרים את ידי הרופאים

עורכי הדין של מערכת הבריאות כל כך חוששים מכשלונות בבתי המשפט, והם עושים הכל כדי להימנע מכך - גם אם הדבר עלול להביא לסיבוכים רפואיים ■ לא צריך להיות עורך דין כדי לאסור, החכמה היא דווקא להתיר, וראוי שעורכי הדין יהיו מספיק מקצועיים ובטוחים בעצמם כדי לקחת סיכונים מחושבים

4תגובות
ניתוח בבית חולים בארה"ב
אי־פי

רבות דובר על קיומה של רפואה מתגוננת בישראל. רפואה מתגוננת היא מצב שבו הרופאים מפנים את החולים לבדיקות מיותרות וטיפולים מיותרים — לא כדי להיטיב עם החולה, אלא כדי להתגונן מפני אפשרות של תביעה משפטית עתידית. מדובר כמובן בבזבוז אדיר של כספי ציבור.

כתבתה של רוני לינדר־גנץ ("הרופא התרשל בטיפול. מה הסיכוי שתקבלו פיצוי?", 5 באפריל 2018, TheMarker) מתארת כיצד בכינוס השנתי של ראשי מערכת הבריאות שנערך לאחרונה היה ברור כי החשש בקרב הרופאים מפני אימת המשפט הוא אותנטי, אף אם לא מבוסס מדעית (שהרי אין ראיות אובייקטיביות מספקות באשר לקיומה, ובוודאי לא באשר להיקפה של הרפואה המתגוננת בישראל).

לרופאים בישראל יש כוח פוליטי לא קטן, ומהותו של המשפט היא לרסן את בעלי הכוח. אלמלא חרב המשפט המתנוססת מעל מערכת הבריאות, קיים ספק כבד באשר לאיכות השירות הרפואי שהיינו מקבלים. אלא שהריסון צריך להיות מידתי. ועל עורכי הדין שמייעצים לרופאים מוטל הנטל לתווך נכונה את המשפט ולהימנע מריסון יתר. בדיונים בכנס התחוור שעורכי דין שונים במערכת הבריאות לא רק מרסנים, אלא לעתים ממש קושרים את ידי הרופאים. ולא יד אחת הם קושרים, אלא לעתים שתיים.

למעשה התגלה מקור חדש, שעוצמתו לא ברורה, לרפואה המתגוננת — משפטנות מתגוננת. יש שתי סיבות מרכזיות למשפטנות מתגוננת. האחת, הדבר מעניק כוח רב לעורכי הדין במוסדות הרפואיים. אחת התלונות שנשמעו היתה כי במקום שעורכי הדין יעבדו בשביל מנהלת המחלקה, מנהלת המחלקה עובדת בשביל עורכי הדין. זו בעיה קלאסית, אף אם מצערת, בתוך כל ארגון הפועל בזירה רגולטורית או בזירה שבה יש סכנה של תביעות אזרחיות. ולכן לא אחת המחלקה המשפטית נהנית, תרתי משמע, מכוח שמרסן יתר על המידה את שאר המחלקות בארגון. במובן זה אין מצבם של בתי החולים — שפועלים גם בזירה רגולטורית מכבידה וגם בזירה של תביעות אזרחיות — שונה מהותית ממצבם של מוסדות גדולים אחרים בשוק הפרטי או הציבורי.

הסיבה השנייה ייחודית יותר למערכת הבריאות. מסתבר שעורכי הדין של מערכת הבריאות כל כך חוששים מכשלונות בבתי המשפט, עד שהם רואים לעתים צל הרים כהרים. לעורכי הדין תמיד קל יותר להורות לרופאה להתגונן: להחתים את החולה על טפסים מיותרים, לספק לו מידע מיותר, להימנע מתחקירים שנועדו לשפר את המערכת, והכל כדי להימנע מסיבוכים משפטיים — וגם אם המשפטנות המתגוננת עלולה בחלק מהמקרים להביא לסיבוכים רפואיים.

מדוע קל יותר למשפטנים לנהוג כך? משום שמהבחינה המשפטית בטוח יותר לאסור מאשר להתיר. משפטנות מתגוננת לרוב מקטינה את מספר התביעות ועל כן מגינה על עורכי הדין מפני ביקורת של מנהלי המוסדות הרפואיים על כך שמוגשת נגדם תביעה. אלא שמשפטנות מתגוננת גורמת להחצנת עלויות והגברת העומסים — הכבדים ממילא — על הרופאים, כמו גם על המערכת הבריאות כולה.

שנינו במקורותינו שכוח דהתירא עדיף (כוחו של ההיתר עדיף). לא צריך להיות עורך דין או רב גדול כדי לאסור. החכמה היא דווקא להתיר, וראוי שעורכי הדין במוסדות מערכת הבריאות יהיו מספיק מקצועיים, ובעיקר בטוחים בעצמם, כדי לקחת סיכונים משפטיים מחושבים. על עורכי הדין להפעיל שכל ישר ולחפש בהלכות בתי המשפט דרכים סבירות להתיר את ידי הרופאים כדי שיוכלו לטפל כראוי. אמנם החשש של עורכי הדין מובן, אך עליהם גם לזכור כי אין שום ראיות מדעיות לכך שמערכת המשפט מוציאה רופאים חייבים בדין בצורה לא מוצדקת.

נכון להיום אין מחקרים כמותיים רציניים שאפילו התיימרו לבחון זאת בישראל, וקל וחומר כאלה שהצביעו על בעיה כלשהי. לכן, על עורכי הדין להתגבר על חשש השווא ולקחת סיכונים מחושבים כדי להיטיב את הרפואה בישראל. מערכת הבריאות עשתה קפיצה משמעותית לאחרונה בכל הקשור לקשירתם של חולי הנפש בישראל, ראוי לעשות קפיצה דומה גם בכל הקשור לקשירת ידיהם של רופאי ישראל.

פרופ' אברהם הוא מרצה בפקולטה למשפטים, אוניברסיטת תל אביבתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות