כולם חוגגים, חוץ מעובדי הקבלן

כשהיה שר הרווחה אמר משה כחלון: "אני מאמין שהמושג הזה של עובדי קבלן צריך לעבור מן העולם" ■ שבע שנים אחרי, כחלון כשר האוצר מכנה את תקציב 2019 "תקציב חברתי שלא היה כדוגמתו", אף שאין בו דבר לשיפור תנאי העבודה הקשים של עובדי הקבלן

אלכס טנצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובד ניקיון בתל אביב
עובד ניקיון בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

"זה תקציב חברתי שלא היה כדוגמתו", אמר שר האוצר משה כחלון לאחר אישור תקציב המדינה במארס. "אנחנו עובדים עליו כבר חצי שנה. הוא משנה את הפנים החברתיות של מדינת ישראל, עם כמעט 16 מיליארד שקל לאוכלוסיות חלשות, לאנשים שהמדינה שכחה".

לפי דו"ח הממונה על השכר, השכר הממוצע במשק עלה בשיעור של 6% בלבד ב–2007–2016 לרמה של 9,800 שקל בחודש, לעומת שכרם של עובדי המדינה, שזינק ב–23% ל–15.7 אלף שקל — וזה עוד לפני שלל ההטבות שמהן נהנים עובדי מדינה, ובהן מספר שעות עבודה נמוך יותר וימי הבראה, חופשה ומחלה רבים יחסית ועוד. כל זאת, בעוד עובדי הקבלן משתכרים הרבה פחות מכך.

מי שזכה להיות אחד מ–4,800 עובדי ניקיון המועסק בשירות המדינה דרך חברת קבלן חיצונית ושכרו שולם לו בהתאם לחוק, הוא בר־מזל המשתייך למיעוט מבוטל. מדו"ח ביקורת שפירסם החשב הכללי במשרד האוצר עולה כי 89% מעובדים אלה סבלו מהפרות של תנאי השכר שאותם הם אמורים לקבל על פי חוק.

מאז 2008 נחתמים הסכמים קיבוציים ענפיים בין ההסתדרות לארגון הארצי של חברות האבטחה בישראל. שכר המינימום בענף האבטחה היה תמיד מעל שכר המינימום במשק. כך זה עבד תשע שנים. גם בדצמבר 2017, שכרם של 90 אלף מאבטחים היה אמור לעלות ב–1.5 שקל לשעה, אך שר העבודה חיים כץ לא חתם על כך, כי הממשלה לא העבירה כסף, ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ביטל את חתימתו ולא הכריז על סכסוך עבודה. כיום, אחרי הרבה שנים, שכרם של המאבטחים ירד לרמה של שכר מינימום במשק.

בתקציב המדינה אין כספים שמיועדים לשיפור תנאי העבודה של עובדי הקבלן, אבל יש 100 מיליון שקל לחגיגות ה–70 לישראל. החגיגות יסתיימו, אבל עובדי הקבלן יישארו.

"אין לי ספק כי המצב של עובדי הקבלן צריך להיפתר. לא יכול להיות בעולם צדק חברתי כאשר שני אנשים עושים בדיוק את אותה עבודה ואחד מקבל משכורת של 12 אלף שקל בעוד השני מקבל 4,000 שקל; אחד מקבל שי לחג והשני לא מקבל כלום; אחד מוזמן להרמת כוסית של המשרד והשני לא מוזמן. אני מאמין שהמושג הזה של עובדי קבלן צריך לעבור מן העולם" — זה מה שאמר לפני שבע שנים שר הרווחה משה כחלון. ספק אם שר האוצר משה כחלון תומך בכך כיום.

לפי OECD, החברה הישראלית בולטת בחוסר הלכידות החברתית שלה ובפערים משמעותיים, שמענישים חלקים מהאוכלוסייה ומאיימים על המשך התוצאות הטובות של הכלכלה. הפילוג בעם מאיים על הכלכלה הישראלית בטווח הארוך. נכון לעכשיו כולם שותקים ומצבם של 600 אלף עובדי קבלן הולך ומידרדר.

הכותב הוא יו"ר המטה למען עובדי קבלן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום