עכשיו המלצרים ילמדו לחסוך לפנסיה

הפסיקה החדשה בעניין שכר המלצרים תגביר את מודעות הצעירים לחשיבות החיסכון ולזכויותים כעובדים ■ הסדרת המלצרות גם תחנך את בני הדור הצעיר לכך שבעתיד, כבעלי מקצועות חופשיים, יהיה עליהם לשלם מסים ולא לחמוק מהם

ירון סוקולוב
ירון סוקולוב
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מלצרית במסעדה
מלצרית במסעדהצילום: בלומברג

בילדותי, הורי נהגו לקחת אותי מדי פעם למסעדות, וכמעט תמיד פגשתי את אותם מלצרים קבועים, שהכירו אותנו ואת טעמנו. בישראל המלצרות כמקצוע - שבו העובדים קבועים - חלפה מהעולם. אולם בבירות העולם, כשאני חוזר למסעדות שאהבתי, אני רואה את אותם מלצרים קבועים - רובם מבוגרים. בלונדון או בווינה מלצרות היא מקצוע מכובד ומפרנס, בעוד אצלנו מדובר בפרנסה ארעית - לתקופה שלאחר השירות הצבאי או במהלך לימודים אקדמיים.

פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה, שלפיו המסעדות יעשו שימוש בתשר (טיפ) לתשלום שכר למלצרים, ולפיכך ההפרשות לפנסיה יגדלו, הוא גם צעד של חינוך פיננסי נבון. לפי הערכות בענף ההסעדה, ההלכה החדשה נוגעת ל-200 אלף איש - משוטפי הכלים דרך הברמנים, קוצצי הסלטים, המארחים והמלצרים עצמם. לעתים גם בעל המסעדה נוטל לעצמו חלק מהתשר, ששוויו 10%–15% ממחיר הארוחה. בין היתר כדי למנוע תופעה זו, נקבע כי כספי התשר ייחשבו הכנסה של המסעדה, והכנסת המלצר מהתשר תיחשב הכנסת עבודה שלו מאת מעסיקו. ההסדרה החוקית של העיסוק במלצרות - שכיום מהווה עבודה זמנית לעשיית כסף קל ופטור לכאורה ממס - היא מהלך תעסוקתי כלכלי חשוב. היא תלמד את בני הדור הצעיר שעוסקים כיום במלצרות, על חובתם העתידית - כבעלי מקצועות מגוונים - לשלם מסים ולא לחמוק מחובה זו.

המהלך גם יחנך את הצעירים לחשיבות החיסכון בכלל ולפנסיה בפרט, גם כאשר היציאה לפנסיה נראית עדיין רחוקה. צעיר שיחסוך בעקבות הפסיקה החדשה עשוי להיות ערני בהמשך לאחריותו לבנות לעצמו מערך פיננסי אישי יציב. מעבר לכך, מסעדנות היא תעשייה, שוות מעמד לכל פעילות כלכלית אחרת במשק, ולכן מלצרות יכולה להוות עבודה קבועה ולא מזדמנת, שבצדה אפשרויות קידום והכשרה - למשל לפתיחת עסק דומה בעתיד על ידי המלצרים עצמם.

אין סיבה שמלצרות לא תהפוך למקצוע קבוע, כפי שהורגלתי בימי בחרותי לפני שנות דור. מלצר טוב שמכיר את לקוחותיו ונותן להם שירות אישי הוא מקדם מכירות חשוב למסעדה, ולכן יש היגיון כלכלי בעבודה קבועה במלצרות.

על המדינה להתמודד עם מגזרים שלא משלמים מסים אך נהנים משירותיה, בדרך של חינוך והסברה - וגם אכיפה. חינוך פיננסי הפך בשנים האחרונות ליעד מרכזי של משרד החינוך כבר בגיל הרך, על רקע ההבנה שנושאים פיננסיים לא מעניינים צעירים רבים. אך פסק הדין החדש בעניין התשר כבר מעורר אצלם עניין, וחלקם מתקשים להבין את המשמעות הפנסיונית או את מעורבות הביטוח הלאומי. עד כה קיבלו מלצרים רבים תלושים פיקטיביים, אך מעתה יזכו לימי חופשה ומחלה, לשעות נוספות ולזכויות נוספות. אפקט חשוב של הפסיקה החדשה הוא עידוד דור של צעירים למודעות לחשיבות החיסכון ולזכויותיהם כעובדים. את הנושאים הפיננסיים־כלכליים שילמדו כמלצרים - הם יבינו טוב יותר בהמשך דרכם המקצועית.

ד"ר סוקולוב הוא סגן דקאן לחינוך במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) ולשעבר מנכ"ל מנהיגות אזרחית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker