הפתרון הזול שיציל חיים יקרים בכביש

יש לרסן את התנועה במקומות מועדים ומסוכנים באמצעות פסי האטה — שמפחיתים את התאונות בסביבתם ב–40%

ארז קיטה
ארז קיטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הקמפיין החדש של של משרד התחבורה
מתוך הקמפיין החדש של של משרד התחבורהצילום: עמוד היוטיוב של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

מסוכן להיות הולך רגל בישראל. אנחנו נמצאים במקום השלישי בדירוג חלקם של הולכי הרגל ההרוגים מכלל ההרוגים בתאונות דרכים במדינות OECD. רק יפן ודרום־קוריאה הציגו נתונים גרועים יותר. ממוצע הולכי הרגל ההרוגים במדינות OECD נאמד ב–20%, ואילו בישראל הוא 34%.

ב–2017 נפגעו 3,421 הולכי רגל בתאונות דרכים, גבוה מהממוצע של העשור החולף — וכמעט 10 הולכי רגל ביום. 47% מהולכי הרגל שנהרגו — נהרגו בעת חציית כביש במעבר החצייה, שאמור להיות אזור בטוח ומוגן לחצייה.

מעבר לצער הגדול ואובדן חיי אדם, פגיעות של הולכי רגל בתאונות דרכים עולה למשק הישראלי כסף רב. יהושע (שוקי) כהן, מנהל חברת מת"ת (מרכז תכנון תחבורה), ערך דו"ח שעסק בין היתר בהיבט הכלכלי של תאונות הדרכים, ממנו עולה כי ההשקעה בצמצום מספר ההרוגים משתלמת כלכלית. הנזק הכספי שנגרם למשק מתאונות הדרכים, שבהן נפגעו הולכי רגל, נאמד ב–2 מיליארד שקל בשנה. העלות של כל תאונה בכביש בין־עירוני שבה היה מעורב הולך רגל נאמדת ב–1.4 מיליון שקל בממוצע, ושל כל פגיעה בהולך רגל בכביש עירוני — ב–218 אלף שקל.

הנתונים האלה חייבים לגרום לאנשי משרד האוצר לדרוש דין וחשבון ממשרד התחבורה והבטיחות בדרכים, ולהביא לכך שצמצום הפגיעה בהולכי רגל בתאונות דרכים יהפוך לנושא מרכזי במאבק בתאונות דרכים.

פשוט, קל ובעיקר זול לצמצם את מספר הולכי הרגל שנהרגים ונפגעים בתאונות דרכים. למהירות כלי הרכב בתאונות עם הולכי רגל ישנה חשיבות מכרעת בסיכוייו של הולך הרגל לשרוד את הפגיעה או להתאושש ממנה במהירות וללא נכות שתלווה אותו לכל חייו. מחקרים מוכיחים כי הסיכוי של הולך הרגל לשרוד פגיעת רכב במהירות של 30 קמ"ש הוא כמעט מלא, ואילו פגיעה במהירות של 70 קמ"ש תוביל באופן כמעט ודאי למותו.

הפתרון הוא מיתון וריסון התנועה בנקודות תורפה כמו מוסדות חינוך, גנים ציבוריים, בתי אבות ומעברי חצייה "אדומים". הדרך לעשות זאת היא פסי האטה, שמפחיתים את תאונות הדרכים במקומות שבהם מניחים אותם ב–40%. זה קל, זול ובעיקר אפקטיבי ומציל חיים.

הנתונים מוכיחים כי הקמפיין הנוכחי של משרד התחבורה, שמאשים את הולך הרגל בכך שלא הספיק להסתכל בעיני הנהג לפני שנדרס, פשוט לא עובד — לא השנה וגם לא בשנים האחרונות. לכן, הגיע הזמן להתפכח ולשנות את האסטרטגיה: להפסיק להאשים את הקשישים והילדים שנדרסו, ולפעול באופן אמיתי ולא ציני להתקנת פסי האטה במעברי החציה המסוכנים.

הכותב הוא מנכ"ל עמותת אור ירוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker