איל צימליכמן
איל צימליכמן

בישראל מתים 4,000–6,000 איש בשנה מזיהומים הנרכשים בבתי חולים. המספר פורסם לראשונה בדו"ח מבקר המדינה מ–2012 ומבוסס על שיעורי התמותה בארה"ב — שם ההערכה היתה כי 100 אלף איש מתים מדי שנה מסיבה זו.

ייתכן כי ההערכות על המספרים בישראל אפילו נמוכות מהמצב האמיתי. כשמביאים בחשבון את הצפיפות בבתי החולים, את המאושפזים במסדרונות ואת התת־איוש המשמעותי בהשוואה לארה"ב, קל להבין מדוע לא נכון להשוות את המספרים בבתי החולים בישראל לאלה ששם. אבל אם בכל זאת משווים אותנו לאמריקאים, מה עוד נוכל ללמוד?

בעוד הנושא עולה לכותרות אצלנו רק בשנים האחרונות, בארה"ב זה קרה לפני כמעט 20 שנה. מערכת הבריאות האמריקאית עוסקת בנושא תקופה ארוכה, ובשנים האחרונות הצליחה להוביל לירידה משמעותית בשיעור הזיהומים הנרכשים והתמותה מהם. מנהלי מערכת הבריאות למדו בשני העשורים האחרונים כי הקושי העיקרי הוא ביישום והטמעה של נהלים שהוכחו כמונעים זיהומים.

באחד הניסויים החשובים ביותר בעולם הרפואה במאה ה–21 מצא ד"ר פיטר פרונובוסט מבית החולים ג'ונס הופקינס, כי הטמעה של חמישה הרגלים פשוטים (כמו חיטוי הידיים והעור) מונעת התפתחות של זיהומים בצנתר הממוקם בווריד מרכזי — אחד הזיהומים הנרכשים הנפוצים. הגילוי היה כי עומק המניעה כעומק ההטמעה: בבתי חולים שהקפידו על ביצוע ההרגלים באופן הדוק לא נמדדו זיהומים כאלה כלל.

עם זאת, לקח לאמריקאים כמעט עשור מאז הגילוי כדי להביא את ההישגים למרבית בתי החולים בארה"ב. במהלך תקופה זו הוטמעו תהליכי שיפור איכות המבוססים על שינויי תרבות ארגונית — למשל, מעבר מתרבות של הסתרת הנושא מהמטופלים לתרבות של שקיפות ופרסום שיעורי הזיהומים. אמנם לא כל בתי החולים בארה"ב הצליחו לעבור את הטרנספורמציה בהצלחה, אך המספרים מלמדים כי מסה קריטית הושגה וסיפורי ההצלחה הרבים נהפכים לנורמה.

אין ספק שאנו יכולים ללמוד מהניסיון האמריקאי ולקצר טווחי תגובה, כך שלא נצטרך להמתין עשור עד לשינוי המגמה. הפער אינו בשאלה מה צריך לעשות, אלא באתגר של הטמעת התרבות הנכונה לרוחב ולעומק מערכת הבריאות. לצורך כך יש לייצר תשתית של מנהיגות חזקה בבתי החולים המובילה תהליכי שיפור איכות ושינוי תרבות תוך שקיפות מלאה בתוך מערכת הבריאות.

בישראל, בחלק מבתי החולים אנו כבר רואים ניצנים לשינויים הנדרשים, כמו מיזם מגן חיים, המשותף למשרד הבריאות והקרן למיזמים לאומיים. אין ספק כי נדרשת מדיניות לאומית ברורה המאפשרת את השגת המטרה: אפס זיהומים נרכשים בבתי החולים בישראל.

ד"ר צימליכמן הוא סגן מנהל המרכז הרפואי שיבא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker