גם ללקוח שבוי מגיע שירות יעיל

עובדי רכבת ישראל, שרגילים לקבל את מבוקשם דרך פעולות מחאה, מתקשים להעניק שירות סביר לנוסעים בשל כך

מיכאלה אלרם
מיכאלה אלרם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לא נופתע אם גם בדו"ח הממונה על השכר ל–2017 שוב יעלה שכר העובדים בחברה על ההכנסות מכרטיסי הנסיעה
לא נופתע אם גם בדו"ח הממונה על השכר ל–2017 שוב יעלה שכר העובדים בחברה על ההכנסות מכרטיסי הנסיעהצילום: גיל אליהו

באחרונה פירסמה רכבת ישראל מודעה להגשת מועמדות לניהול אגף משאבי האנוש בחברה. במודעה צוינו הדרישות לתפקיד, ובהן ניסיון של חמש שנים לפחות בניהול כוח אדם בארגון המונה 800 עובדים ויותר, ניסיון בניהול משא ומתן ביחסי עבודה (שכר) ושורה של דרישות מקובלות נוספות לתפקיד הבכיר.

ביום פרסום המודעה התפרסם דו"ח הממונה על השכר באוצר שהציג שוב את האבסורד, שלפיו הוצאות השכר השנתיות של עובדי הרכבת גבוהות יותר מהיקף מכירות הכרטיסים לציבור. הדו"ח, שמתייחס ל–2016, מגלה שההכנסה מכרטיסים ברכבות הנוסעים (ללא רכבות משא) הסתכמה ב–708 מיליון שקל, בעוד הוצאות השכר עלו על סכום זה, והגיעו ל–764 מיליון שקל.

גם אם נביא בחשבון כי מספר העובדים ברכבת גדל ב–2016 ב–4.8%, הפער בין ההכנסות מנוסעים להוצאות השכר עדיין חריג.

ברכבת ישראל עובדים 3,250 איש, ולא פחות מ–276 מהם נהנו משכר ברוטו של 35 אלף שקל בחודש. מאות עובדים נוספים הרוויחו 24–30 אלף שקל ברוטו לחודש.

במאי 2017 נחתם הסכם שכר חדש ברכבת, שלפיו כל עובדי הרכבת יקבלו תוספת שכר של 500 שקל בחודש ומענק חתימה של 200 שקל. ההפרשות הפנסיוניות לעובדים יגדלו משמעותית, וחלק מהעובדים ייהנו מהפרשות ל"קרן ידע". ההסכם משפר את מצבם של העובדים בעלי השכר הנמוך, אבל תורם משמעותית גם לשיפור השכר של בכירי הרכבת.

לפיכך, לא נופתע אם גם בדו"ח הממונה על השכר ל–2017 שוב יעלה שכר העובדים בחברה על ההכנסות מכרטיסי הנסיעה. אגב, עובדי הרכבת נהנים מדי שנה מ"מענק תמריץ" של 3% משכרם וגם מדמי הבראה בסך 900 שקל ליום, לעומת כ–450 שקל במגזר הציבורי. בני משפחות עובדי הרכבת וילדיהם (עד גיל 26) זכאים לנסיעות חינם, ובעבר ניתנו גם בונוסים נוספים (לרכבות חשמליות ומטענים) באלפי שקלים לכל עובד.

מנהל אגף משאבי האנוש החדש שייבחר ברכבת ימצא מולו ציבור עובדים שניצח בכל מאבק שכר שניהל במשך שנים. המועמד יתקשה להתמודד עם ניהול עובדים שרגילים לקבל ומתקשים לתת שירות סביר לנוסעים בגלל איחורים, השבתות פתע ובעיות במסילות.

ייתכן כי הציבור לא היה נאבק בתנאי השכר וההטבות המפליגות של עובדי הרכבת אם לפחות היה זוכה בשירות טוב. המצב שלפיו עבודה מאורגנת מקבלת תנאי שכר טובים אינו בעייתי, לכאורה. ואולם כשהשירות בעייתי — נוסעי הרכבת צריכים למחות. אלא שהציבור הוא לקוח שבוי של הרכבת, בהיעדר אלטרנטיבות נסיעה.

מנהל אגף משאבי האנוש החדש ברכבת ישראל יגלה במהירות כי הוועד מנהל חלק מתנאי השכר, ולא האגף בראשותו. דירקטוריון הרכבת צריך לתת לאגף שיניים וסמכויות, כדי שיתנהל עצמאית על בסיס עסקי.

ד"ר אלרם היא מרצה לשיווק וניהול במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה (מל"א) ודירקטורית ברמי לוי שיווק השקמה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker