לבנות תוכנית ליום שאחרי מחיר למשתכן

ביטול מיידי של מחיר למשתכן, למשל לקראת בחירות, יהפוך אותה מכישלון רגיל למגה־כישלון, ויגרום למשק נזק כבד

יבגני גליקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט מחיר למשתכן באופקיםצילום: אליהו הרשקוביץ
יבגני גליקמן

תוכנית מחיר למשתכן אמנם אינה מוצלחת כל כך, אך נראה כי ביטולה הפתאומי — במקום גיבוש אסטרטגיית יציאה ממנה והודאה בכישלונה — עלול להביא להתפרצות של ביקושים לדירות בקרב זוגות צעירים, שעד כה המתינו על הגדר או חיכו לזכייה בדירה. ביטול מיידי של התוכנית, למשל לקראת בחירות, יהפוך אותה מכישלון רגיל למגה־כישלון, יחזיר את האי־ודאות המזיקה לשוק הדיור — ויגרום למשק נזק כבד.

במקום ביטול התוכנית לפני שיינתן מענה לכל מי שנרשמו להגרלות, נדרשת אסטרטגיית יציאה מוסדרת.

בפועל, מחיר למשתכן עודדה זוגות צעירים לרכוש דירה ביישובי הפריפריה, היות שמרבית הדירות שנכללו בה לא היו בתחום גדרה־חדרה. בטווח הרחוק, התוכנית תיצור שכונות רפאים שיסבלו ממרקם חברתי בעייתי, עוני, אבטלה ובעיות אחרות. ההוכחה הטובה ביותר לכך שהדירות לא נדרשות בפריפריה היא כישלון של מכרזים רבים והיעדר ביקוש. מכאן, הצעד הראשון חייב להיות הפסקה של שיווק דירות מחיר למשתכן ביישובי הפריפריה.

מחיר למשתכן צריכה להיות מוחלפת בתוכנית רצינית לחיזוק משמעותי של מחלקות התכנון וההנדסה ברשויות המקומיות באזור המרכז, בקידום מסיבי של תוכניות להתחדשות עירונית — ואף בתוכנית לפינוי־פיצוי של בניינים ישנים באזורי ביקוש. במקום להעניק הטבות לזוגות הצעירים, יש להעניק אותן דווקא למי שבבעלותם דירות ישנות ומתפוררות במיקומים אסטרטגיים, כדי להגדיל את ההיצע באזורים שבהם הדבר נדרש. רק מי שיחתמו על פינוי־פיצוי בטווח של חצי שנה יוכלו לקבל מענקים מהמדינה, בנוסף להטבות שמעניקים הקבלנים.

כמו כן, נדרש מענה לשוכרי הדירות — אלה שאינם מסוגלים לרכוש דירה או שבחרו להתגורר בשכירות. כ–50% ממשקי הבית החדשים בישראל מתגוררים בשכירות. זאת מגמה עולמית.

מספר הדירות המוחזקות בידי משקיעים מצטמצם והולך בעקבות צעדי משרד האוצר. לפי הערכות, בתקופה הקרובה יהיו יותר משקיעים שימכרו דירות מכאלה שירכשו דירות. ביקוש מוגבר בשוק השכירות יירשם בכל תרחיש שהוא, בין אם מחיר למשתכן תישאר ובין אם תבוטל. מי ייתן מענה לציבור גדול כל כך שאינו מתכוון לרכוש דירה למגורים?

הכותב הוא מנכ"ל משותף במכללת זמן לנדל"ן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker