ביטול הפטור ממע"מ על קניות באינטרנט הוא ההפך מהעלאת מסים

המשמעות האמיתית של ביטול הטבות המס היא הפחתה בנטל המס לכלל האוכלוסייה או למגזר העסקי

אוריאל לין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הטבות מס משפיעות על דפוסי ההתנהגות של המגזר העסקי והאוכלוסייהצילום: Bloomberg
אוריאל לין

שר האוצר, משה כחלון, הודיע באחרונה כי אין בכוונתו לבטל את הפטור מתשלום מע"מ על יבוא אישי מקוון של מוצרים מחו"ל. הנמקתו הבסיסית היתה שאין הוא מעלה מסים, וכי ביטול הפטור כמוהו כהעלאת מס.

בנקודה זו, שר האוצר טועה. ביטול פטור לחלק מהאוכלוסייה מתשלום מס אינו מהווה העלאת מס, אלא ההפך: הוא מהווה הנמכת נטל המס לכלל האוכלוסייה.

הכרח הוא להבין כי פטור ממס במהותו הוא אותו חריג במערכת המסים הקובע כי בעוד כלל האוכלוסייה או כלל המגזר העסקי צריכים לשלם מס מסוים, לדוגמה מע"מ, חלק מהאוכלוסייה או חלק מהמגזר העסקי פטור מלשלם מס זה. במשוואה זו אין רק צד אחד, הרי לכל פטור ממס יש מחיר.

כבר לפני שנים הובן במינהל הכנסות המדינה שלפטורים ממס יש עלות תקציבית מוגדרת, ומשום כך הוכן גם תקציב של הטבות מס, המציג באופן ברור מהי העלות הכוללת להכנסות המדינה כתוצאה מהענקתן. כעיקרון יסוד, ניתן לומר שאם שואפים להגדיל את הכנסות המדינה, הדרך הטובה ביותר היא ביטול פטורים — ולא העלאת כלל המסים המוטלים על המגזר העסקי ועל הציבור, שכן ביטול פטורים תורם להגברת שוויון.

ואולם האמת היא שקשה לבטל פטורים ממס, שכן מול כל פטור יש מגזר מוגדר שנהנה ממנו. קבוצות בתוך האוכלוסייה שהן בעלות פריווילגיה מיטיבות להיאבק כדי לשמור על הפריווילגיות שלהן — בעוד כלל הציבור, כשהוא ניצב בפני דרישות כלליות נוספות, אינו מיטיב להגן על עצמו.

הטבות המס היו מאז ומתמיד הרעה החולה של מערכת המסים. בכל מקרה שרצו לבטל פטור ממס, היתה תמיד התנגדות פופוליסטית, כמו לדוגמה בעת הניסיון לבטל את הפטור ממע"מ על מכירת ירקות ופירות. אם משלמים מע"מ על כלל הרכישות של פריטי המזון וגם על רכישת תרופות או שירותי רפואה, אין שום היגיון לפטור ממע"מ דווקא במקרה של מכירת ירקות ופירות, או רכישת מוצרים ביבוא אישי. זוהי בעצם הטבת מס המעודדת לרכוש מוצרים מספקים בחו"ל במקום בישראל. הטבת מס משפיעה ישירות על דפוסי ההתנהגות של המגזר העסקי והאוכלוסייה, ותמיד חשוב לבחון עד כמה היא מוצדקת.

המשמעות האמיתית של ביטול הטבת מס היא הפחתת נטל המס לכלל האוכלוסייה או למגזר העסקי — הרי כשמבטלים הטבה ממוקדת, אפשר להוריד את שיעור המס הכללי. אם כך, ביטול של הטבת מס אינו העלאת מס, אלא דווקא ההפך — וראוי כי שר האוצר ושאר העוסקים בנושא יפנימו זאת.

עו"ד לין הוא נשיא איגוד לשכות המסחר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker