ישראל יכולה להפוך למעצמת יצוא קנאביס - אבל יורה לעצמה ברגל

כשישראל רוצה לקדם תחום מסוים, היא עושה זאת היטב, לכן תמוה המשחק הכפול של הממשלה לגבי הקנאביס הרפואי

אביהו תמיר
אביהו תמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חממת קנאביס רפואי בישראל
חממת קנאביס רפואי בישראלצילום: רויטרס
אביהו תמיר
אביהו תמיר

התוכנית ליצוא קנאביס מישראל כבר עלתה לדיון בממשלה, והיתה צפויה לעבור ללא קשיים — אלא שאז התעכבה בגלל בקשת השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, לדחות את ההחלטה כדי לאפשר למשטרה להיערך, וכן על רקע התנגדותו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מטעמים עקרוניים (לאחר שכבר הודיע כי הוא תומך). היו גם שטענו כי גורמים חיצוניים — כמו שלדון אדלסון, שנחשב מתנגד ידוע לקנאביס רפואי, ואפילו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ — היו בין אלה שגרמו לעיכוב.

יהיו הסיבות אשר יהיו, התוצאה היא שכעת נראה שישראל שוב יורה לעצמה ברגל ומבזבזת זמן יקר שעלול להביא לתוצאות הרסניות ובלתי־הפיכות. דחיית ההחלטה הניעה, באופן מוצדק, גל מחאה מצד חקלאים רבים שכבר נערכו והשקיעו ממיטב כספם לקראת יישום התוכנית. אין ספק כי היצוא מהווה קרש הצלה למגזר החקלאי המדשדש, במיוחד באזורי הפריפריה. כעת רבים מהחקלאים שוקלים מחדש את צעדיהם, ואף מאיימים להקים חוות גידול במדינות אפריקה, למשל.

אך לדחיית תוכנית היצוא יהיו השלכות רחבות יותר, שלא עלו לדיון ציבורי באחרונה, בעיקר על תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל. ישראל נחשבת כיום למעצמה עולמית בתחום המחקר והפיתוח, עם שילוב של חדשנות רפואית, יכולות טכנולוגיות וידע חקלאי. גם בתחום החקיקה היה נדמה כי ישראל נמצאת בחזית העולמית בעקבות מדיניות האי־הפללה ואפילו הקצאת משאבים מצד משרד החקלאות וקרנות מימון ממשלתיות לעידוד חברות הזנק העוסקות בקנאביס רפואי. כל אלה הפיחו תקווה כי אכן יש כוונה לקדם את הנושא ולהוות מודל גם למדינות אחרות. יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות עושה מאמץ רב ואישרה עד היום יותר מ–100 מחקרים לפיתוח מוצרי קנאביס רפואי.

אך תקווה זו מתאדה לאטה — במיוחד אם מביטים לתחומים טכנולוגיים אחרים, דוגמת הסייבר, שבו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתגאה, ובצדק רב, בכל פורום עולמי שבו הוא נואם. אין ספק שכשישראל מעוניינת לקדם תחום מסוים, היא יודעת לעשות זאת היטב, ולכן תמוה המשחק הכפול שהממשלה משחקת בכל הקשור לקנאביס רפואי.

אי־יצוא הקנאביס הרפואי מוביל כיום למצבים אבסורדיים הגורמים לחברות הפיתוח הישראליות הפסדים כספיים ניכרים ובזבוז זמן ומשאבים. כחברה הפועלת בתחום פיתוח פתרונות אידוי ומיצוי קנאביס רפואי, אנו נאלצים כיום לאתר שדות גידול חליפיים — במטרה להגיע ללקוחות הקצה ללא הצורך בהמתנה ליצוא הישראלי. לצערנו בתהליך זה חלק מהטכנולוגיה והידע הישראלי יוצא לחו"ל, במקום להישאר בישראל ולתמוך בייצור המקומי. כבר ראינו בעבר כי אי־מציאת פתרונות ממשלתיים יוצרת מציאות המאלצת חברות טכנולוגיות לחשוב פעמיים לגבי המשך פעילותן בישראל.

חשוב לומר: נקודת הזינוק של ישראל כיום חזקה יותר משל המדינות המערביות המתקדמות בעולם, לרבות ארה"ב, אך תנופה זו עלולה לחלוף אם לא ננצל את חלון ההזדמנויות. מעבר להשפעות הכלכליות הברורות על קופת המדינה — אישור היצוא של הקנאביס הרפואי יוביל לשיפור חייהם של מיליוני חולים ומטופלים בישראל וברחבי העולם. סדר היום הציבורי חייב ליצור לחץ על מקבלי ההחלטות בירושלים לקדם את הנושא.

הכותב הוא מנכ"ל חברת Kanabo Research

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker