שני שלישים מהנרצחים בישראל - ערבים

גם אם מסתמן שיפור באיכות השיטור ביישובים הערביים, המשטרה לבדה לא תצליח למגר את האלימות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים בכפר קאסם.
שוטרים בכפר קאסם. יש לנקות את היישובים הערביים מנשק (למצולמים אין קשר למאמר)צילום: ללא קרדיט

האלימות הקשה בחברה הערבית מקבלת ממדים של אסון חברתי, שתוצאותיו הקשות כבר מזמן אינן נחלתו של הציבור הערבי לבדו.

מחקר של יחידת המחקר בכנסת, שנעשה לבקשת ח"כ עאידה תומא־סלימן, בדק את רמת האלימות הקשה בחברה הערבית ב–2014–2016, ומאשר את חומרת המצב: 64% מקורבנות הרצח בישראל הם אזרחים ערבים; ערבים מהווים 57% מכלל החשודים ברצח; 53% מקורבנות ניסיון רצח; מחצית מכלל החשודים בגרימת חבלה גופנית חמורה; שליש מקורבנות תקיפת עובדי ציבור; ו–82% מבין החשודים בנשיאה או אחזקה של נשק שלא כדין. כל זאת, בעוד שערבים מהווים רק 20% מכלל האזרחים בישראל.

המציאות הקשה העולה מהנתונים היא תולדה של ארבעה גורמים עיקריים: עשורים של תת־שיטור ביישובים הערבים, שמקורו בתפישת המיעוט הערבי כאויב ולא כלקוח הזכאי לחוק, סדר ביטחון ואיכות חיים; עוני, אבטלה וחוסר מעש בקרב צעירים, לצד השכלה נמוכה ונגישות נמוכה לשירותים; משברים הנובעים מתהליכי מודרניזציה ועיור, המכרסמים בסמכות המשפחה והמסורת ומעצימים קונפליקטים בתוך המשפחה, בין שכנים ובקהילה בכלל; וניכור וכעס כלפי החברה והמדינה.

אפילו התפתחות חיובית של יזמות, מסחר ופיתוח כלכלי ביישובים הערביים מושכת פשיעה מסוג חדש. פעילות זו זקוקה להון ואשראי שאינם זמינים בחברה הערבית — מה שיוצר קרקע פוריה להלוואות בריבית גבוהה, גביית חובות וסחיטת דמי חסות.

בנוסף, מיגור הפשיעה בערים יהודיות (כמו נתניה וערי גוש דן) מנתב אותה לערים הערביות, בדומה למערכת מזג האוויר, הנעה מאזור לחץ גבוה לאזור לחץ נמוך, מה שהופך את היישובים הערביים ואת השכונות הערביות בערים המעורבות לחצר האחורית של המדינה.

המשטרה והמשרד לביטחון פנים אולי מבינים כבר את עומק הבעיה, אבל גם אם מסתמן שיפור כלשהו באיכות השיטור ביישובים הערביים, קצב היערכותם האטי לא יוכל להדביק את קצב ההידרדרות בשטח. בנוסף, חשוב להכיר בכך שמשטרה לבדה לעולם לא תצליח למגר את האלימות. זה הזמן להכריז על תוכנית כוללת למיגור האלימות.

תוכנית זו צריכה לכלול כמה עקרונות: ראשית, העדפה מתקנת בתקצוב ובתקנים — לאחר הזנחה בת 70 שנה, יש להעדיף מעתה את הרשויות הערביות בשירותי משטרה, עיר ללא אלימות, כיבוי אש ומד"א ועוד.

עיקרון שני הוא חינוך נגד אלימות — פיתוח והפעלה של תוכניות לימודים נגד אלימות, פתרון סכסוכים ונהיגה בטוחה לחטיבות הביניים ובתי הספר התיכונים.

עיקרון שלישי הוא מתן מענה לחוסר מעש בקרב צעירים — הפחתת הנשירה מלימודים בתיכון; פיתוח אפשרויות לימוד או תעסוקה עם סיום התיכון; פיתוח והפעלת מתקני ספורט, חוגים ופעילות פנאי לצעירים.

עיקרון רביעי הוא הקמת מנגנוני גישור בקהילה לצורך יישוב סכסוכים בדרכים לא אלימות, בעיקר בין בני משפחה ושכנים.

עיקרון חמישי הוא הנגשת שירותי בנקאות, הון ואשראי — פתיחת סניפי בנקים ופיתוח תוכניות נוחות להלוואות ומשכנתאות, ובמקביל אכיפה נוקשה נגד עבירות של הלוואות לא חוקיות ודמי חסות.

עיקרון שישי הוא הקמת פורומים עירוניים לתעדוף משימות ותיאום בין הגופים השונים המטפלים האלימות.

עיקרון שביעי הוא נוכחות משטרתית רצופה — הקמת תחנות משטרה ביישובים הערבים ואיושן בהיקף מלא. נוכחות של שוטרים במרחב הציבורי.

עיקרון שמיני הוא שיטור מיטיב — שכוחו מתבסס על מניעת בעיות ולא טיפול בהן לאחר שנוצרו. שיטור המבוסס על הוגנות, כבוד וקשר בלתי אמצעי עם האזרח.

העיקרון האחרון הוא ניקוי היישובים מנשק, במקביל להענקת ביטחון לאזרחים באמצעות שיטור מועיל, יש לעודד מסירת נשק מרצון ולאחר מכן להגביר את מבצעי האכיפה ותפיסת הנשק.

תוכנית מערכתית כזאת תחייב שותפות מלאה בתכנון ובביצוע בין משרדי הממשלה לבין השלטון המקומי. היא תזדקק גם לתמיכתם האקטיבית של מנהיגי הציבור הערבי.

ייחוס האלימות והפשיעה ל"מנטליות הערבית" הוא מהלך פשטני, לא מועיל ומהווה בעצמו חסם לפתרון של הבעיה. הגיע הזמן שהאזרחים הערבים יידעו שחייהם שווי ערך בעיני המדינה — לאלה של אזרחיה היהודים.

הכותב הוא מנכ"ל שותף של "יוזמות קרן אברהם" לקידום חיים משותפים ושוויוניים ליהודים וערבים אזרחי ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker