בזמן שהתענגנו על נתוני התעסוקה

לצד הירידה המתמשכת בנתוני האבטלה, מספר העובדים הפגיעים נמצא בעלייה. ב-2017 הגיע שיעורם ל-11% מכוח העבודה בישראל

אבי ביצור
אבי ביצור
מאבטח בבית ספר. למצולם אין קשר לכתבה
מאבטח בבית ספר. למצולם אין קשר לכתבהצילום: ניר שמול

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מאמצע 2017, כוח העבודה בישראל מונה כמעט 4 מיליון עובדים. בנוסף, באחרונה דיווחה הלמ"ס כי לראשונה מאז הקמת המדינה שיעור הבלתי־מועסקים ירד מתחת ל–4%.

מצב התעסוקה גרם לנחת בממשלה ולפרשנות כי המשק מראה סימני עוצמה כלכלית, בוודאי בהשוואה לחלק ממדינות אירופה שבהן שיעור האבטלה הוא 10% ויותר מכך. ואולם מעטים זכרו להזכיר את דו"ח ארגון העבודה הבינלאומי (ILO). דו"ח זה הבהיר שלצד הירידה המתמשכת בנתוני האבטלה בישראל מאז 2009, מספר העובדים הפגיעים נמצא בעלייה. ב–2017 היה מספר העובדים הפגיעים 458 אלף — 11% מכוח העבודה בישראל.

עובדים פגיעים מוגדרים על ידי ILO ככאלה שאין להם השפעה על תנאי עבודתם ושאינם מיוצגים באופן קיבוצי. עובדים שאינם זכאים לזכויות סוציאליות ולביטוח לאומי מוגדרים אף הם חלק מקבוצה זו. עבודתם מאופיינת בשכר נמוך, בהעסקה על בסיס עונתי או בעבודות זמניות. בחלק מהמקרים מדובר בעובדי קבלן בתחום הניקיון, ששכרם נמוך והם זכאים להשלמת הכנסה מהביטוח הלאומי. אלפי קשישים בגילי 67–75, שקצבתם נמוכה, עובדים בניקיון ובשמירה כדי להגיע להכנסה שתאפשר להם חיים בתנאי מינימום, וגם הם נחשבים עובדים פגיעים בהיעדר תנאים סוציאליים.

ארגון קו לעובד עסק בכמה היבטים של עובדים פגיעים (שלעתים מוגדרים גם "עובדים עניים"), וקרא לאכוף זכויות עובדים, למנוע העסקה עקיפה על ידי קבלני כוח אדם ולאפשר לעובדים חלשים להתארגן לצורך הבטחת שוויון בשוק העבודה. פסק דין של בית הדין לעבודה מנובמבר 2017 הטיל קנס של מיליון שקל על קבלן כוח אדם שהורשע באי־תשלום שכר מינימום ופיטורי אישה עובדת בחופשת לידה. בעקבות פסק הדין הזדרז שר העבודה חיים כץ להכריז כי: "המעסיקים חייבים להפנים ששמירה על זכויות העובדים היא חובה ולא המלצה". המציאות מלמדת שהמצב בשטח הוא עדיין בגדר המלצה.

ב–2009–2017 עלה בהתמדה מספרם של העובדים הפגיעים, ולפי ארגון העבודה הבינלאומי הוא ימשיך לגדול גם השנה. לפי הנתונים של מינהל ההסדרה והאכיפה במשרד העבודה, ב–2017 ניתנו 1,281 התראות על הפרת שכר, והוטלו 247 עיצומים כספיים בלבד בסכום כולל של 21 מיליון שקל בגין הפרת חוק הגנת השכר. ברור שכאשר מדובר ב–458 אלף עובדים פגיעים במשק פעילות מינהל ההסדרה והאכיפה אינה מרתיעה מפגיעה בתנאי העסקת עובדים חלשים.

הממשלה וההסתדרות חייבות לפעול בשיתוף פעולה להרתעת מעסיקים שמנצלים עובדים חלשים ועניים. אפשר לעשות זאת באמצעות אכיפה תקיפה, החמרת העונשים והסברה משותפת מקיפה. העובדים הפגיעים מתקשים לחיות בתנאי המינימום הכלכליים במשק, ובשל כך נוצרת רתיעה חברתית וחוסר אמון מצדם כלפי החברה והשלטון בישראל. כדי למנוע זאת נדרשת פעילות דחופה, ולא התענגות על נתוני התעסוקה.

ד"ר ביצור הוא מרצה בכיר במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה (מל"א), ולשעבר מנכ"ל משרד הגמלאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker