נשים מרוויחות פחות, וחשופות ליותר סיכונים בעבודה

הביטויים לפער המגדרי אינם מתבטאים רק בפערי שכר, אלא גם בסימפטומים שמשפיעים על הבטיחות והבריאות של הנשים

אורנית רז
אורנית רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדות במפעל רכב בארה"ב
עובדות במפעל רכב בארה"בצילום: בלומברג

סיכונים במקומות העבודה קשורים לסוג העיסוק ולאופי המשימה - אך לא רק לאלה. ציבור הנשים העובדות חשוף לגורמי סיכון נוספים ייחודיים, או גורמי סיכון בעוצמות גבוהות יותר מאלה של גברים.

מבחינה ביולוגית, ניתן למצוא עדויות לסיכונים ייחודיים והתמודדויות ייחודיות בעבודה, למשל עובדות בהריון, כאלה שמיניקות ואלה שבגיל המעבר. סיכונים ייחודיים לנשים עובדות קיימים גם בתחום השלד־שריר ונובעים, בין השאר, ממיכון במקומות עבודה, המותאם לרוב למבנה גוף גברי. ציוד מגן אישי מותאם לרוב למבנה גוף הגברי ומוביל לחוסר נוחות אצל נשים, במקרה הטוב — והגנה לא מיטבית, במקרה הפחות טוב.

בנוסף לגורמי סיכון שנובעים מההבדלים הביולוגיים, ניתן למצוא אינדיקציות לסיכונים מנטליים בעבודה, שנשים עובדות חוות בעוצמות גבוהות, בשונה מאלה של הגברים. סיכונים אלה מתייחסים, בין השאר, לעייפות וללחץ בעבודה. בהכללה, נשים מדווחות על עייפות מוגברת בשל אחריות רחבה. ביחס לגורם הלחץ, נשים מדווחות יותר על סימפטומים פיזיים ומנטליים כתוצאה מלחץ, ומדווחות יותר מגברים על בעיות בריאותיות הקשורות ללחץ.

שני גורמי סיכון אלה נחשבים לגורמי סיכון מרכזיים בתאונות עבודה, וקשורים לכשלים בטיחותיים קריטיים, כמו שיפוט לקוי, מספר גדול של טעויות, ירידה בערנות ובזמן התגובה ובעיות בריאותיות. העובדה שנשים חשופות לעוצמות גבוהות יותר של סיכונים אלה מחייבת את המעסיק לספק מענה ייחודי.

חלק ניכר מהחשיפות של נשים לסיכונים בעבודה קשור למדיניות ממשלתית, מצב חברתי או כלכלי ועוד. לפיכך, פתרון שורש כרוך בשינוי מהותי של מדיניות ובתהליך ארוך ומורכב. בינתיים, ניתן לפעול באמצעים פשוטים בתוך מקום העבודה עצמו כדי לצמצם את הסיכונים שאליהם חשופות נשים עובדות. מודעות ומתן כלים פשוטים יכולים להוביל לאפקט משמעותי. למשל, על המעסיק לוודא שציוד מגן לעובדות מגיע במידות הרלוונטיות. עם תופעת הלחץ אפשר להתמודד באמצעות יצירת מקורות תמיכה פנים־ארגוניים. הפסקות מנוחה קצרות בעבודה יכולות להקל על תחושת העייפות, וכן הלאה.

בדיון הציבורי העוסק באפליית נשים בשוק התעסוקה יש לזכור שהביטויים לפערים אינם מופיעים רק בסימנים בולטים וגלויים, כמו פערי שכר, אלא כרוכים גם בסימפטומים ייחודיים, שלהם השפעה ברורה על בטיחות העובדת ובריאותה התעסוקתית. חובת המדינה להמשיך ולפעול למניעת האפליה ולתת כלים תעסוקתיים הולמים לציבור הנשים. חובת המעסיק לוודא כי העובדת בטוחה ומוגנת בסביבת עבודתה.

ד"ר רז היא מנכ"ל המוסד לבטיחות ולגיהות ויו״ר הדירקטוריון של המועצה לצרכנות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker