התיאבון לסיכון של מנהלי הסיכונים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התיאבון לסיכון של מנהלי הסיכונים

מחקר שנערך באחרונה באה"ב מצא כי מנהלי סיכונים בבנקים ניסו למקסם תשואות, במקום למזער סיכונים מוגזמים

תגובות
המשבר הפיננסי של 2007–2008 העלה את מספר מנהלי הסיכונים הראשיים בבנקים הגדולים בארה"ב
אי־פי

המשבר הפיננסי של 2007–2008 העלה את מספר מנהלי הסיכונים הראשיים בבנקים הגדולים בארה"ב. בשנת 2000 שיעור הבנקים בארה"ב שמינו מנהל סיכונים ראשי היה קטן מ–1%, ואילו ב–2006 כבר רבע מהבנקים עשו זאת. אחרי המשבר הכלכלי שיעור זה עלה עוד יותר, משום שהבנקים האמריקאיים הגדולים חויבו למנות מנהלי סיכונים.

מנהל הסיכונים הראשי הוא שומר הסף של החברה, ולכן עבודתו מוגדרת בלתי־תלויה בפעילות העסקית. כמו כן, עליו לדווח באופן בלתי־תלוי לדירקטוריון החברה, ולכן הוא חבר הנהלה.

במחקר שנערך באחרונה בארה"ב וסקר את 157 הבנקים הגדולים, נבדקו הסיכונים שהם נוטלים, באמצעות בחינת החשיפות שלהם לנגזרים פיננסיים ב–1995–2010. הממצאים הראו כי דווקא הבנקים שמינו מנהל סיכונים ראשי חשופים יותר לנגזרים סבוכים ומסוכנים. במקום לנסות למזער את הסיכון, הם ניסו למקסם תשואות. המסקנה היא שהשימוש במודלים מורכבים של סיכון אינה מספיקה, ללא ההבנה שתפקידו של מנהל הסיכונים הראשי הוא למזער סיכונים מוגזמים ולא למקסם תשואות.

במערכת הבנקאות בישראל גובש תפקידו של מנהל הסיכונים הראשי כשומר סף ב–2010. להבדיל מארה"ב, במערכת הבנקאות בישראל עד 2010 רק לבנק הפועלים היה מנהל סיכונים ראשי.

למרות הממצאים בארה"ב, חשוב להדגיש כי האחריות לניהול הסיכונים בבנקים אינה מוטלת כולה על כתפיו של מנהל הסיכונים הראשי. באחריות הדירקטוריון למנות מבין חבריו ועדת ניהול הסיכונים. תפקידה של הוועדה הוא לדון ולגבש המלצות לדירקטוריון, ולקיים קשר שוטף עם מנהל הסיכונים הראשי ועם פונקציות ביקורת ובקרה אחרות, כדי להתעדכן בפרופיל הסיכון העדכני, בהגבלות ובחריגה מהן ובתוכניות לצמצום סיכונים.

לבסוף, בעולמנו הדינמי, על ועדת ניהול הסיכונים לוודא כי סיכונים חדשים מנוהלים כנדרש, וכי הנהלת התאגיד הבנקאי הקצתה להם משאבים נאותים.

הכותבת היא ראש החוג לחשבונאות באוניברסיטה העברית, חברה במועצת רואי החשבון ודירקטורית בחברות ציבוריותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות