הפריפריה מסבסדת את החולים במרכז

שיעור המבוטחים בביטוחים משלימים גבוה בקרב תושבי הפריפריה, אך הנגישות שלהם לשירותים הנכללים נמוכה ביותר ■ מה אפשר לעשות?

סתיו כהן
סתיו כהן
סניף של קופת חולים כללית ברחובות.
סניף של קופת חולים כללית ברחובות. למצולם אין קשר למאמרצילום: חן גלילי
סתיו כהן
סתיו כהן

כל קופת חולים מחויבת לספק למבוטחיה שירותי רפואה בסיסיים, המוגדרים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי. נוסף על כך, על פי חוק, כל קופה יכולה להציע למבוטחים שירותי בריאות נוספים המוכרים לציבור הרחב כ"ביטוח משלים" ובשפה הרפואית נקראים שב"ן (שירותי בריאות נוספים).

שיעור המבוטחים בביטוחים משלימים גבוה בקרב תושבי הפריפריה, אך הנגישות של תושבי הפריפריה לשירותים הנכללים בסל השירותים הנוספים היא הנמוכה ביותר. למשל, לפי מחקר שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת, במחוזות הצפון והדרום, יחס תושב־רופא נמוך יותר לעומת שאר המחוזות. כך נוצרת תמונה אירונית: תושבי הפריפריה מסבסדים את שירותי הבריאות של תושבי המרכז.

המשאבים הציבוריים מחולקים בין קופות החולים בישראל בשיטה שנקראת קפיטציה, שמטרתה חלוקת משאבים הוגנת ושוויונית תוך חישוב הצרכים השונים של המבוטחים. החלוקה מביאה בחשבון הבדלי צרכים לפי מין, גיל, בעלי צרכים מיוחדים ועוד. בסוף 2012 פירסם משרד הבריאות מסקנה כי ריחוק גיאוגרפי חייב להילקח בחשבון בחלוקת המשאבים, וכך הוסף קריטריון הפריפריאליות לנוסחת הקפיטציה.

אחת הבעיות במנגנון החדש היא שאין דרך לבחון אם הקופות משקיעות סכומים גבוהים יותר בפריפריה בעקבות שינוי הנוסחה. נתוני הביטוח הלאומי לצערנו מראים כי הדבר הוביל לשינויים מזעריים בלבד. על המדינה לפעול כבר היום כדי להבטיח שהכספים שהתקבלו בקופות בשל ההתחשבות בפריפריה בתקצוב יושקעו במקומות אלה, ולא ייעלמו לתהום הנשייה.

מלבד אותם תקציבים הניתנים לקופות, יש לבחון את התמריצים הניתנים כדי לחזק את הצוותים הרפואיים בפריפריה בכלל ובדרום בפרט. כבר בשלב הלימודים וההכשרה הרפואית, אפשר לראות שבתי החולים בפריפריה בעדיפות הנמוכה ביותר להתמחות בקרב סטודנטים לרפואה. דירוג ההעדפות של הסטודנטים מראה העדפה מובהקת לבתי חולים במרכז.

על המדינה לפעול לצמצום פערים ברפואה גם בפריפריה. זהו חלק ממארג שוויון ההזדמנויות שעל המדינה לספק לכלל אזרחיה. נוסף על חידוש ההטבות הכספיות לרופאים שיבחרו לעבוד בפריפריה, יש ליצור תוכניות עידוד לבני ובנות הפריפריה ללמוד רפואה. אין מחויבות גדולה מזו של מי שצמחו בפריפריה כדי להיות חלק מהפתרון לבעיה המתמשכת של שירותי הרפואה בה.

הכותבת חברה בתוכנית העמיתים של קרן ברל כצנלסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker