חברי הכנסת לא יזיזו את הדולר

ועדת הכספים יכולה לאיים, אבל הדולר לא נבהל מגפני או מחברי כנסת אחרים, ולבנק ישראל אין פטנטים לחיזוק השקל

מיכאלה אלרם
מיכאלה אלרם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: יצחק הררי / דוברות

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, הודיע באחרונה כי "ועדת הכספים רואה בדאגה רבה את השחיקה בשער הדולר, שפוגע ברווחיות הייצור, בחקלאות, בתיירות ובתעשייה". גפני המשיך והודיע כי "אם בנק ישראל והאוצר לא ינקטו צעדים ממשיים שיאפשרו התמודדות עם היחלשות הדולר — ועדת הכספים תמנע הטלת גזרות על העסקים במסגרת חוק ההסדרים".

כדי לחזק את איומו על משרד האוצר והממשלה, הוסיף גפני כי אם לא יראה תוצאות (עליית שער הדולר), הוועדה תקיים דיון נוסף, "ונדרוש מהאוצר שלא יביא גזירות כלכליות על המשק".

שיטת האיומים על האוצר ובנק ישראל היא תרגיל מוכר ושגרתי זה כמה שנים. ועדת הכספים משתמשת באיומים כל אימת שנושאים שונים מעוררים התנגדות בקרב חברים בוועדה. במקרים מסוימים האיומים עובדים.

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי), למשל, מוכר כמי שמאיים לסכל העברת תקציבים, אלא אם חלק מהכספים יועבר לחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון. אבל יש הבדל המהותי בין איומים של חברי כנסת, שרוצים לנצל כמה שיותר העברות תקציבים לטובת בוחריהם, לבין איום על האוצר ובנק ישראל.

בנק ישראל מתערב באופן אגרסיבי במסחר במט"ח ומשתדל למנוע את התחזקות השקל. אנשי הבנק הסבירו לגפני וחבריו כי החולשה בדולר היא תופעה עולמית, והייסוף בשקל דווקא צנוע יחסית. בבנק גם לא רואים פעילות מניפולטיבית יוצאת דופן במסחר.

מחישובים שונים שערכו כלכלנים ואנשי משק עולה כי אם בנק ישראל לא היה מתערב במסחר, שער הדולר יכול היה להגיע לרמה של 3–3.1 שקלים לדולר. האוצר והבנק אינם רוצים להנהיג רגולציה על המסחר ככלי להתערבות בשוק במט"ח. הכרזה על שער רצפה לדולר תגרום כנראה להגדלת הרכישות של בנק ישראל, וגם ההצעה לקבוע רצועת ניוד לשער החליפין — יעילותה מוטלת בספק.

ועדת הכספים יכולה להמשיך ולאיים, אבל הדולר לא נבהל מגפני או מחברי כנסת אחרים, ולבנק ישראל אין פטנטים לחיזוק השקל. דאגות התעשיינים מהתייקרות תשומות הייצור ומפגיעה ביצוא מובנות, אבל אין לכך פתרון קסם. ישראל נחשבת לשוק קטן יחסית בעולם במסחר במט"ח, וכל שנותר לקוות הוא שהדולר יתחזק בעולם.

במקום להפנות את האיומים לבנק ישראל ולאוצר, על חברי הכנסת להבין שאיומיהם מיותרים. אם גפני וחבריו אינם רוצים לשבש את תקציב המדינה, עדיף להימנע מאיומי סרק.

ד"ר אלרם היא מרצה לניהול ושיווק במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה (מל"א)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker