המילואימניקים מקבלים בדיחות - במקום הטבות

פעילות מועדון "בהצדעה" היא לעג לחיילי המילואים. מרבית ההנחות שמעניק המועדון הן סמליות בלבד

רועי וולף
רועי וולף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חייל מילואים
חייל מילואיםצילום: דודו בכר

שנתיים לאחר אישור הממשלה, התבשרו באחרונה חיילי המילואים כי הם יזכו סוף־סוף להנחה של עד 5% בחשבון הארנונה. ההטבה החשובה הזאת, כמיטב המסורת הישראלית, היא כמובן לא סופית — המחוקק החליט שהיא תהיה תלויה בטוב לבה של הרשות המקומית שבה מתגורר המילואימניק.

שערו לעצמכם מה היה קורה אילו היתה תלויה ועומדת החלטת ממשלה בנוגע לציבור שלא רגיל לשרת את המדינה בלי לשאול שאלות. האם אותו ציבור היה ממתין שנתיים לביצוע ההחלטה? האם גם אותו היו שולחים להיאבק ברשויות המקומיות? התשובה ברורה. לחיילי המילואים אין מפלגה בכנסת וכנראה גם לא תהיה להם. מעבר לכך, מי שאמורה לייצג אותם היא קשת רחבה של מפלגות ציוניות היושבות בכנסת ואינן עושות די כדי לקדם בשורות אמיתיות שייטיבו עם ציבור המשרתים ההולך ומצטמצם.

מועדון "בהצדעה" היה אחד מהבשורות האלה. מועדון ההטבות, שהוקם ב–2010 כדי להיטיב עם המשרתים במילואים באופן פעיל, הפך למין בדיחה עבור רוב חיילי המילואים. רבים מהם נוכחו לדעת כי מרבית ההנחות שמעניק המועדון הן סמליות בלבד, ובוודאי שאינן עולות בקנה אחד עם ההיצע הקיים במועדוני לקוחות אחרים. לדוגמה, כשהלכתי להצגה "פולישוק" בתיאטרון הבימה, גיליתי שהיא אינה עושה רק צחוק מהפוליטיקאים, אלא גם מחיילי המילואים שרוכשים דרך מועדון "בהצדעה" כרטיס יקר יותר מזה שיכלו לקנות בקופת התיאטרון.

באחרונה, עקב מחסור תקציבי של 10 מיליון שקל (בתקציב הביטחון, שבו יותר מ–60 מיליארד שקל), מכריחים את חיילי המילואים לקבל כרטיס אשראי של בנק לאומי, הגובה לעתים עמלות יקרות יותר מכרטיס אשראי אחר כדי לממש הטבות צרכניות. מדוע עובדי מדינה או מורים מקבלים כרטיס הטבות, ומחיילי המילואים דורשים לבצע הזמנה של כרטיס אשראי שרק בו יוכלו לממש הטבות?

על פי הנתונים הרשמיים, פחות מ–5% מהאוכלוסייה הכשירה לבצע מילואים על פי חוק אכן משתתפת בשירות מילואים פעיל. אם נביא בחשבון את מספר הלוחמים, נקבל מספרים זעומים עוד יותר. אין ספק שמדובר בציבור מתנדבים, ובניגוד לעבר, מי שבאמת לא רוצה להגיע יכול די בקלות להשתחרר מהשירות. האמירה של המג"ד שלי בכל תחילת מילואים — "ברוכים הבאים לפראיירים של המדינה. מי שלא רוצה להיות פה רק שיגיד" — נכונה לחלוטין, אף שהיא נאמרת באופן היתולי.

אבל גם לפראיירים לפעמים נמאס. אני מציע למשרד הביטחון לעצור את הפארסה המתמשכת, להפסיק את הבדיחה על חשבון חיילי המילואים ולסגור את מועדון "בהצדעה". או שהמדינה תיתן הטבות אמיתיות למי שמשרתים אותה בנאמנות, או שלא תיתן בכלל.

חיילי המילואים ימשיכו להגיע ולשרת ללא קשר להטבה כזו או אחרת. המשך פעילות מועדון "בהצדעה" במתכונתו הנוכחית הוא לעג לחיילי המילואים.

הכותב הוא דוקטורנט לחינוך באוניבריסטת בר־אילן ודובר של יו"ר ועדת החוקה. היה יועץ הצירהכלכלי בוושינגטון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker