40% מהעניים הם עניים מדומים

מפלגות וארגונים, המייצגים רבים מהעניים המדומים, מונעים כל שינוי שעלול להביאם למעגל העבודה המדווחת כחוק

גיל-עד חריש
גיל-עד חריש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשישה מחטטת בזבל
לעניים האמיתיים אין כוח ציבורי או פוליטיצילום: אליהו הרשקוביץ
גיל-עד חריש
גיל-עד חריש

כמדינת רווחה נאורה, ישראל פיתחה עבור אזרחיה העניים רשת ביטחון סוציאלית, הכוללת בראש ובראשונה את קצבת הבטחת ההכנסה.

הזכאות לקצבה בישראל נקבעת על בסיס מבחן ההכנסה המדווחת של מבקש הקצבה בהשוואה לקו העוני. ההכנסה היא גם תנאי מקדמי לקבלת הטבות נוספות, ובהן הנחות בתשלומי ארנונה, במעונות יום ובמוסדות החינוך. מצב זה מאפשר לאדם העובד "בשחור", כלומר ללא דיווח לרשויות — תהיה הכנסתו הנסתרת אשר תהיה — ליהנות מקצבת הבטחת הכנסה. במלים אחרות: עבד ודיווח — הפסיד, שכן שילם מס כחוק ואינו זכאי לקצבאות הסעד. עבד ולא דיווח — הרוויח כפליים: לא שילם מס וקיבל שפע קצבאות ותמיכות המיועדות לעניים.

זאת ועוד, אלה המעדיפים מסיבותיהם האישיות לא לעבוד לפרנסתם ("עניים מרצון") מוגדרים עניים — וזכאים לקצבאות ולהטבות בגין כך. הדברים יכולים להסביר מדוע במגזרים מסוימים שיעור העוני גבוה פי שניים־שלושה מהמקובל באוכלוסייה.

בחינת הזכאות לקצבאות העוני על בסיס ההכנסה המדווחת מעוותת לחלוטין את כל נתוני העוני בישראל. היא אף יוצרת תמונה מוטעית של מדינה מוכת עוני. במצב זה, ביטול מבחן ההכנסה המדווחת ואימוץ מבחן מיצוי כושר ההשתכרות, יוציא ממעגל העוני את "העניים המדומים" (העובדים ללא דיווח והעניים מרצון), הנהנים לא כדין ולא ביושר מקצבאות ותמיכות שמעניקה המדינה.

אמנם אין נתונים מדויקים על מספר העניים המדומים, אבל להערכתי, המבוססת על ניתוח נתונים רשמיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והמוסד לביטוח לאומי, הם לא פחות מ–40% מהמוגדרים כיום עניים. בעניין זה אני מסתמך על דבריה של מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי לשעבר, אסתר דומיניסיני, שאמרה כי מקורו של 40% מהעוני בישראל בהכנסה שאינה מדווחת.

אימוצו של מבחן מיצוי היכולת להשתכר בכל הקשור לזכאות לקצבאות בגין עוני, יאפשר לממשלה להיטיב פי כמה עם מי שבאמת זקוקים לקצבאות, העניים האמיתיים, קשישים חסרי רכוש ופנסיה, בעלי מוגבלויות ועובדים בשכר מינימום, השרויים כיום בעוני מחפיר. אימוץ המבחן יגרום לרבים, המתפרנסים כיום ברווחה מתקציבי הרווחה, לעבוד באופן חוקי, ובסופו של תהליך - אף יסייע גם לעניים המדומים ובני משפחתם. בהתאם, מקומה של ישראל בטבלת העוני של OECD יהיה בשליש העליון.

עולה השאלה מדוע אין על סדר היום של הכנסת הצעת חוק שתתנה את הזכאות לקצבאות העוני במיצוי כושר ההשתכרות. התשובה: מפלגות וארגונים, המייצגים רבים מהעניים המדומים, עושים כל שביכולתם כדי למנוע כל שינוי שעלול להביאם למעגל העבודה המדווחת כחוק. מנגד, לעניים האמיתיים אין כוח ציבורי או פוליטי וקולם כציבור אינו נשמע. הם, לעומת זאת, המשיכו בעבודתם אפילו בימי השביתה הכללית שהתקיימה בעניינם.

הכותב הוא מייסד ויו"ר עמותת לשובע. הנושא יידון בכנס שדרות 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker