אפשר ללמוד לנהל, אבל אי־אפשר ללמד ניהול

אי־אפשר ללמד ניהול, מכיוון שלא מדובר במקצוע ■ מפני שלניהול מוצלח נדרשים יכולת וניסיון ניהולי - ולא תעודת הסמכה במינהל עסקים

שמואל חרל"פ
שמואל חרל"פ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארז ויגודמן
שמואל חרל"פ
שמואל חרל"פ

בבתי הספר למינהל עסקים לומ­דים מינהל עסקים (Business Administration) ולא ניהול עסקים (Business Management). בוגריהם מוסמכים למינהל עסקים (MBA), ולא לניהול עסקים. מדוע לומדים מינהל ולא ניהול עסקים? מפני שאי־אפשר ללמד ניהול עסקים. אי־אפשר ללמד ניהול, מכיוון שלא מדובר במקצוע.

לו ניהול היה מקצוע כמו משפטים, הנדסה, רפואה, חשמלאות ומכונאות רכב, היו לו שלושה מאפיינים שמתקיימים ברוב המקצועות: הכשרה מקצועית, הסמכה ורישוי. כמו כן, מנהלים היו מאוגדים בלשכה מקצועית המקבילה ללשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון או אגודות המהנדסים והאדריכלים. לשכת המנהלים — כמו כל לשכה מקצועית אחרת — היתה קובעת סטנדרטים מקצועיים לניהול ומעורבת בקריטריונים להסמכת מנהלים ורישויים.

ואולם בניגוד לעורכי דין, מהנדסים, רואי חשבון, רופאים, חשמלאים ומכונאי רכב — מנהלים אינם נדרשים להסמכה מקצועית ורישוי כדי לעסוק בניהול. אין מאחורי אנשים מנהלים מקצוע שניתן ללמוד אותו, להיבחן עליו ולקבל עליו הסמכה ורישוי. כך, רבים מהמנהלים בעולם לא למדו בבתי ספר למינהל עסקים, והגיעו לניהול בכיר תוך עבודה וטיפוס במדרג השדרה הניהולית. הערובה לניהול מוצלח היא יכולת וניסיון ניהולי, ולא תעודת הסמכה במינהל עסקים.

עם זאת, חברות השמה מתמחות באיתור מנהלים בכירים ובגיוסם לתפקידי ניהול רוחביים במגוון תאגידים, ללא קשר למהות התאגיד. במקרים רבים, אין לאותם מנהלים ידע מקצועי קודם בתחום שבו עוסק התאגיד. נשאלת השאלה אם העובדה שמנכ"לים עוברים ממגזר למגזר מעידה על כך שבפועל ניהול הוא בכל זאת מקצוע עצמאי. התשובה על כך היא שמדובר בתחום ייחודי, אבל לא במקצוע.

אלן מולאלי. הצליח במעבר מניהול בואינג לניהול פורדצילום: Bloomberg

היכולות שהמקצוע דורש באות לידי ביטוי בשלושה מישורים: ראשית, היכולת להתוות את האסטרטגיה הנכונה למימוש מטרות הארגון; שנית, היכולת להתאים את האסטרטגיה למציאות המשתנה ולשמור על גמישות טקטית; ושלישית - היכולת לרתום את הארגון ליישום האסטרטגיה באמצעות הטמעתה בתרבות ארגונית מתאימה.

היכולת לרתום את הארגון כרוכה במנ­הי­גות. ואולם מנהיגות, כמו יזמות, שונה מניהול. מנהיגות ויזמות הן תכונות, ולא יכולות. יכולת ותכונה שונות זו מזו בכך שתכונה היא מאפיין מולד: אי־אפשר לרכוש או לשכלל תכונות. יזמות ומנהיגות הן תכונות שיש לך אותן, או שאין. לעומת זאת, יכולת היא מאפיין מוקנה: אפשר לרכוש ולשכלל יכולות. ניהול הוא יכולת נרכשת — שמתחדדת ומשתפרת עם השימוש בה.

מצד אחד, ניתן ללמוד ולרכוש מיומנות בניהול באמצעות התנסות מעשית. מצד שני, אי־אפשר ללמד ניהול כי כדי לנהל יש צורך בהתנסות מעשית, מנהיגות ויזמות. אפשר ללמוד לנהל, אבל אי־אפשר ללמד ניהול.

מאחר שניהול נמצא בתווך שבין תכונה סובייקטיבית למקצוע אובייקטיבי, הוא מוצר היברידי שיש לו מנעד רחב של יישומים. בקוטב אחד, מנהלים כריזמטיים, המצטיינים ביזמות ומנהיגות, מאפיינים את מייסדי החברות האייקוניות בעמק הסיליקון: ביל גייטס, ג'ף בזוס, מארק צוקברג, סרגיי ברין ולארי פייג'.

בקוטב הנגדי, מנהלים צומחים בהדרגה באופן אורגני בהיררכיה הארגונית, עד למינויים כמנכ"לים. מנהלים אלה מצטיינים בידע מקצועי של התחום שבו מתמחה התאגיד, ונוטים לסיים את הקריירה העסקית שלהם עם סיום תפקידם. כך קרה לשני המנכ"לים האחרונים של ג'נרל אלקטריק — ג'ק וולש וג'ף אימלט. גם מינויו של יורשם הנוכחי, ג'ון פלאנרי, נעשה כתוצאה ממינוי פנימי.

בין הקטבים של היזם הכריזמטי למנהל התאגידי, נמצאים המנהלים ההיברידיים. המנהיגות והניסיון שלהם אמורים לחפות על היעדר ידע מקצועי בתחומים ספציפיים. מנהלים אלה ניצודים על ידי חברות השמה לניהול תאגידים וארגונים בעלי התמחות שונה.

כך, למשל, אלן מולאלי, שניהל את חברת בואינג, עבר לנהל את פורד, וארז ויגודמן עבר מחברת מכתשים אגן לטבע. ההצלחה של מולאלי והכישלון של ויגודמן ממחישים עד כמה דקה רצפת הקרח שעליה מתנהלים המנהלים ההיברידיים: מנהיגות וניסיון ניהולי עלולים להפוך מנכס לעול אם אלה אינם נתמכים בהבנה מעמיקה של התחום והסביבה המשתנה שבהם פועל הארגון.

ד"ר חרל"פ הוא יו"ר כלמוביל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker