החל עידן חדש בגירושים בישראל

מחלוקות משפחתיות נפתרות כיום בהצלחה מחוץ לבית המשפט - תוך הימנעות מהליכים משפטיים יקרים וכואבים לבני המשפחה

נדב נישרי
נדב נישרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין הרבני האזורי בתל אביב
בית הדין הרבני האזורי בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, המכונה (בטעות) חוק גישור חובה, מגשים את מטרתו. הראיה לכך היא שבשנה הראשונה ליישומו, 2016, פחת מספר התביעות שהוגשו בענייני משפחה ושעליהם חל החוק ביותר מ–50%.

לפי נתונים של ועדת ההיגוי לחוק, שהוצגו בוועדת החוקה של הכנסת בשנה הראשונה ליישום החוק, פחת מספר התובענות שהוגשו בענייני משפחה שעליהם חל החוק בכ–30 אלף. בשנה שקדמה לחוק הוגשו 17.7 אלף תובענות לבתי הדין הרבניים ועוד 30 אלף תובענות לבתי המשפט למשפחה - ובסך הכל 46.7 אלף תובענות. לעומת זאת, בשנה לאחר מכן (2017), הוגשו 7,865 תובענות לבתי הדין הרבניים ועוד 9,107 תובענות לבתי המשפט למשפחה, כלומר, בסך הכל 17 אלף תביעות בלבד.

החוק כונן במטרה למנוע מאבקים משפטיים בין הורים בתהליכי גירושים. הוא קובע כי לפניש שיוגשו כתבי טענות על ידי ההורים, הם יפנו ליחידות הסיוע, שיסבירו להם מהן המשמעויות של הליך דיוני בבית המשפט או בבית הדין הרבני - ויצביעו בפניהם על האופציות האחרות שעומדות בפניהם להגיע להסכם מחוץ לכותלי בית המשפט. פגישה ראשונית ביחידות הסיוע נעשית ללא נוכחותם של עורכי דין, במטרה שאלה לא ימנעו מההורים לקבל החלטות הסותרות את טובת ההורים והילדים.

הצלחתו הגדולה של החוק מוכיחה כי נכנסנו לעידן חדש בגירושים בישראל — עידן שבו מחלוקות משפחתיות נפתרות בהצלחה מחוץ לכותלי בית המשפט, תוך הימנעות מהליכים משפטיים יקרים וכואבים לבני המשפחה. כשמאפשרים לבני זוג הנמצאים במחלוקת לקבל כלים ומידע על הדרכים האפשריות לפתרון מחלוקות בהסכמה, יבחרו מרבית בני הזוג בפתרון ההגיוני ביותר — הסדרת המחלוקות בגישור ובהסכמה.

חשוב לזכור כי מאחורי הנתונים היבשים נמצאים עשרות אלפי הורים וילדים שהצליחו להימנע ממלחמות משפטיות, שעל השפעתן השלילית כבר דובר רבות. בעצם הפנייה לגישור, הרוויחו כל בני המשפחה — מעבר לחיסכון כספי של עשרות אלפי שקלים — גם את היכולת להמשיך ולגדל את הילדים בשיתוף פעולה ובנזק רגשי מזערי.

יחידות הסיוע והרגולטורים השונים ממשיכים לפעול לקידום טובת הילדים וההורים הנמצאים בתהליכי גירושים ולקוות שהמודעות הציבורית ליתרונות החוק תגבר, ושיותר ויותר אנשים ישכילו להימנע מהליכים משפטיים בגירושים ויפנו להליכי גישור עוד לפני שיגיעו ליחידות הסיוע. רק כשישכילו כל האנשים לפנות לגישור בשלב הראשון ולפני פנייה לגופים מוסדיים, נדע שהחוק הגשים את מטרותיו והליכי הגירושים המשפטיים והלוחמניים יצומצמו למינימום ההכרחי.

עם זאת, אנחנו ממשיכים לראות כיצד גופים חזקים בעלי אינטרס כלכלי ממשיכים לנסות לטרפד את החוק. כולי תקווה שמאמצים אלה ימשיכו להיכשל, ושראיית טובת הציבור תמשיך להוביל את מקבלי ההחלטות במדינה.

הכותב הוא מגשר ומנהל מקצועי בהדדין — מרכז גישור עסקי, משפחתי וגירושים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker