הבגד צריך להתאים ללקוח — וגם השוק

אתרי הקניות הגדולים והמובילים כבר מבינים שהם חייבים להתגבר על סוגיית היום שאחרי המולת הקניות הגדולה — החזרת המוצרים

קניות באינטרנט
קניות באינטרנטצילום: Getty Images IL
רונן לוזון
רונן לוזון

נדמה שהיה קשה להתעלם משיגעון הקניות המקוון של נובמבר. מאות מיליונים ברחבי העולם, כמו גם בישראל, הכינו רשימת קניות לחודש זה, שצוינו בו שלושה מועדים מרכזיים: יום הרווקים הסיני, בלאק פריידיי וסייבר מאנדי. בדומה לשבוע הספר שנהפך לחודש, כך גם נובמבר בכל הקשור לקניות ברשת. גם הודעתו של שר האוצר, משה כחלון, שלא להגדיל את הפטור ממס על קניות בחו"ל באמצעות אתרי המסחר המקוון, לא שינתה את המגמה הישראלית בחודש הזה: לקנות, וכמה שיותר.

זה כמובן מבורך, הדבר איפשר לישראלים רבים לרכוש מוצרי צריכה במחירים נמוכים ובנוחות הביתית, וגם סייע בהתמודדות עם יוקר המחיה בישראל. ואולם ביום שאחרי יש בעיה חדשה — בעיית ההחזרות, שנחשבת המכשול הקשה ביותר שמפריע לצמיחתם של אתרי המסחר המקוון. לבעיה זו יש משמעויות גדולות יותר בעבור צרכנים שנמצאים מחוץ למדינת המשלוח.

בשנים האחרונות, אתרי המסחר המקוון יצרו מהפכה עולמית ושינו את הדרך בה אנו קונים. סקר שנערך באחרונה ביוזמת איביי הראה ש–93% מהצרכנים בישראל רוכשים מוצרים באינטרנט. מה שפעם נראה לנו בלתי־אפשרי, לקנות מוצרים בלי למדוד אותם או לחוש אותם פיזית, נהפך לפעולה יומיומית בעבור רובנו. זה ניכר גם במספרים: ב–2018 המסחר המקוון עתיד להאמיר לסכום של 2.5 טריליון דולר. שוק הביגוד העולמי, שחלקים נכבדים ממנו כבר "נכבשו" על ידי זירות מסחר מקוון, מוערך ב–3 טריליון דולר, והוא מהווה 2% מהתמ"ג העולמי. גם שוק מוכר פחות לציבור הרחב, שוק השילוחים (תעשיית משלוחי החבילות) אמור לפי תחזית של Accenture Consulting, אחת מחברות הייעוץ הגדולות בעולם, לגדול ב–9% מדי שנה — ולהגיע ב–2020 ליותר מ–343 מיליארד דולר.

השוק עצום, אך כך גם שיעור ההחזרות. בארה"ב לבדה מוחזרת סחורה בערך של 260 מיליארד דולר מדי שנה. ב–2015, 80% מההחזרות היו בתחום הביגוד והאביזרים, כש–62.4 מיליארד דולר מההחזרות היו בגין מידות לא מתאימות. כך נדמה שסוחרים ומשווקים רבים שוכחים או בוחרים להתעלם מהיום שאחרי המולת הקניות הגדולה. אתרי הקניות הגדולים והמובילים כבר מבינים שהם חייבים להתגבר על הסוגיה. הסוד נמצא בהתאמה אישית. תהליך הקניות השכיח כיום די מסורבל. אנחנו מחפשים חולצה, אחרי שיטוט באתר מוצאים דגם שאהוב עלינו, ובודקים אם יש אותו במידה שלנו. מה הבעיה? מכיוון שאנו מדברים על אתרים בינלאומיים, המידות שונות ממדינה למדינה ומיצרן ליצרן. המידות של היפנים, למשל, שונות מהמידות וממבנה הגוף של הישראלים. יש גם אתרים שחושבים שכדי להיות אטרקטיביים יותר, עליהם להקטין מידות ולגרום ללקוח לחוש רזה יותר מכפי שהוא באמת — וכך נוצרים בלבול ומצב כמעט ודאי של טעות.

הוט קוטור הוא מונח מתחום עיצוב האופנה שמשמעותו ביגוד ואביזרי אופנה שהוכנו בהתאמה אישית. היום שבו הרעיון הזה ישולב בעולם הקניות האינטרנטי באופן מלא קרוב מאוד. כבר כיום יש כמה חברות מתמחות שבוחנות טכנולוגיות שיאפשרו ללקוח המקוון להרכיב סוג של תעודת זהות. המשמעות היא שבמקום שהלקוח יחפש את המוצר שמתאים למידות שלו, אתרי הקניות והחנויות המקוונות יתאימו עצמם ללקוח.

כך, הם יבקשו מהלקוח למדוד את מידות הגוף המדויקות שלו (גובה, היקף ומשקל) כדי להציע לו את הבגד שמתאים לו, או את המידות המדויקות של הסלון, המטבח וחדר השינה כדי להציע לו את הספה, התנור והמצעים המתאימים. בעתיד יהיה אפשר ללכת גם רחוק יותר, עם העדפות אישיות של סוגי דם ורגישויות בכל הנוגע למכירת תוספי מזון. התוצאה של איסוף הנתונים האלה היא התאמה אישית, שמטרתה רכישת מוצרים מדויקים, דבר שימנע החזרות. במקום להתחיל לשוטט באתר — נקבל מולנו את כל המוצרים שמתאימים לנו, ובהמשך אולי אף יהיה ייצור פרטני ללקוח. אז ההוט קוטור לא יהיה מנת חלקם של מעצבי העל בלבד.

הכותב הוא מנכ"ל MySize

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker