רכב חדש בלי מערכת בטיחות אקטיבית לא צריך לעלות על הכביש

חיוב התקנת מערכות בטיחות מתקדמות בכלי רכב יפחית את תאונות הדרכים ויחסוך סבל — וגם כסף לקופה הציבורית

ארז קיטה
ארז קיטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת נהיגה חכמה
מערכת נהיגה חכמהצילום: בלומברג

2016 היתה שנת שיא בהיקף היבוא והרישום לתנועה של כלי רכב — כ–280 אלף כלי רכב עלו על הכביש, והמדינה הרוויחה סכומי שיא על מסי היבוא — 13.6 מיליארד שקל, שמהווים עלייה ריאלית של 48% לעומת השנה הקודמת.

מדינת ישראל היא בין הצפופות ביותר מבחינת כמות כלי רכב לקילומטר כביש. גידול מהיר ברמת המינוע ופיגור בפיתוח תשתיות להסעת המונים הביאו לכך שחלק הולך וגדל מהנסיעות מתבצע כיום בתנאים של גודש. כלומר, הנסיעות ארוכות יותר והנהגים מאבדים סבלנות וריכוז. במקרה הזה מערכות סיוע לנהג מקבלות משנה חשיבות.

מנתוני רשות המסים עולה באופן חד וברור כי ככל שהרכב בטוח יותר והוא בעל רמת אבזור גבוהה יותר, כך הוא מעורב בפחות תאונות מסוג "אובדן גמור" (טוטאל לוס). בנוסף, ניתן לראות כי כלי רכב המצוידים במערכות בטיחות מעורבים פחות בתאונות דרכים קשות מאשר כלי רכב ללא מערכות הבטיחות. לכן, מתבקש שמשרד התחבורה והבטיחות בדרכים יעודד את האזרחים להצטייד במערכות בטיחות מצילות חיים, כאלה שלא רק מתריעות על תאונה מתקרבת, אלא גם מתערבות ומפצות על טעויות הנהג. בממשלה מנסים למתג את ישראל כאומת הסטארט־אפ, אך בתחום בטיחות הרכב המצב שונה לגמרי. עד כמה ישראל מפגרת אחרי מדינות אירופה בכל הקשור לבטיחות בדרכים? הרבה מאוד.

דו"ח של המועצה האירופית לבטיחות בדרכים, ETSC, בחן את רמת בטיחות כלי הרכב על בסיס מבחני ריסוק, וקבע כי ישראל נמצאת במקום האחד לפני אחרון (לפני רומניה בלבד) בשיעור כלי הרכב שנמכרו בהתאמה לציון הבטיחות שלהם.

41% מכלי הרכב החדשים שעלו על כבישי ישראל ב–2016 היו ברמה בטיחותית ירודה ונמוכה. את הנתון הזה חייבים לשנות כדי לצמצם את מספר תאונות הדרכים הקטלניות שרק הולך ועולה בכל שנה. מערכות בטיחות אקטיביות עושות את ההבדל בין חיים ומוות, הנתונים מוכיחים זאת, ולכן משרד התחבורה שאחראי על החיים של כולנו בכבישים חייב לעודד את האזרחים לרכוש כלי רכב עם אותן מערכות אקטיביות שימנעו את התאונה הבאה.

ניתן לעשות זאת בקלות. השר לבטיחות בדרכים — שהצהיר לא פעם על חיבתו לטכנולוגיה — יכול לקבוע כי רכב חדש ללא מערכות בטיחות אקטיביות לא עולה על הכביש. הוא יכול לעודד את כל מי שרוכש רכב חדש להצטייד באותן מערכות על ידי הנחה משמעותית במס הקנייה, דבר שיוריד את מחיר המערכת.

מדובר בעסקה כדאית ורווחית לכולם. מדינת ישראל תפחית את תאונות הדרכים, ומעבר לסבל שייחסך מהאזרחים, ייחסך גם כסף רב לקופה הציבורית (הנזק למשק הישראלי בשל תאונות הדרכים נאמד ב–15 מיליארד שקל בשנה).

בנוסף, כלי הרכב הבטיחותיים יימכרו בעוד מספר שנים כרכבי יד שנייה ויגיעו אל אוכלוסייה שכרגע ידה אינה משגת לנסוע ברכב בטוח. כך נוכל להפחית כבר מחר את מספר הנפגעים וגם נתחיל תהליך שיגביר את הבטיחות גם בקרב השכבות החלשות בשנים הקרובות.

הגיע הזמן שמדינת ישראל תהיה מדינה מובילה בתחום טכנולוגיות הרכב ולא מדינה נגררת ומגיבה. אומת הסטארט־אפ חייבת לחלוק את פירות הידע וההצלחה של הטכנולוגיה שמצילה חיים יחד עם כל האזרחים שלה, לא רק עם אלה שיש להם את הכסף.

הכותב הוא מנכ"ל עמותת אור ירוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker