תחרות בשוק תחליפי החלב תעשה רק טוב לתינוקות

במובנים רבים, תמ"ל דומה לתרופה, ואפקט פרשת רמדיה הותיר הורים רבים עם החשש מפני מעבר בין מותגים

חגית בולמש
חגית בולמש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטרנה בחנויות
חגית בולמש
חגית בולמש

רשות ההגבלים העסקיים פירסמה באחרונה דו"ח שבדק את ענף תרכובות המזון לתינוקות (תמ"ל), הידוע גם בשם תחליפי חלב אם, בשנים 2012–2017. הדו"ח בדק את השפעות הצו המוסכם שנחתם בפברואר 2014 בין רשות ההגבלים העסקיים לבין חברות התמ"ל, והסדיר את מערכת היחסים בין החברות לבין בתי החולים.

הצו קבע שיבוטלו הסדרי הבלעדיות של החברות מול בתי החולים, כך שכל המותגים יוצעו לכל היולדות. עד שנחתם הצו, החברות שילמו לבתי החולים עבור הזכות לספק ליולדות באופן בלעדי בקבוקי תמ"ל מתוצרתן.

על פי הדו"ח, מאז כניסת הצו לתוקף, רוב בתי החולים איפשרו לכל ספקיות התמ"ל גישה חופשית ושווויונית לתינוקיות, כך שכיום ברוב בתי החולים פועלות זו לצד זו שלוש ספקיות התמ"ל. הצו המוסכם מאפשר לבתי החולים לקבל כסף מחברות התמ"ל רק אם יציעו ליולדות תמ"ל משלוש הספקיות.

רשות ההגבלים מצאה כי הנוכחות של ספקיות שונות בבתי החולים מסייעת בהפחתת חסמי הכניסה ובהתרחבות הספקיות, בפרט עבור ספקיות חדשות וקטנות.

שוק התמ"ל בישראל סובל מבעיות תחרותיות, אולם בכל העולם קיימת בעיה תחרותית בשוק התמ"ל. הניסיון העולמי מלמד שההיצע להורים בישראל ימשיך להיות של שלושה עד ארבעה מותגים בלבד, ויהיה קשה לצפות לירידת מחירים משמעותית שתימשך לאורך זמן.

כך לדוגמה, בארה"ב יש רק שתי חברות תמ"ל שמחזיקות יחד ב–80% מנתח השוק — MJN, בעלת המותג Enfamil, ואבוט עם המותג סימילאק. באירופה, נסטלה היא השחקנית החזקה, יחד עם דנונה, ושתיהן מחזיקות יחד בכ–80% מנתח השוק.

אחת המגבלות המשמעותיות ביותר שמקשות על התחרות נובעת מהרגולציה. המגבלות שמטיל משרד הבריאות האמריקאי מקשות מאוד על כניסת שחקנים חדשים לתחום. תחרות אמיתית מתרחשת בעיקר בשל הוספת שחקנים חדשים ובשל יכולתם להישאר בשוק ולגדול על חשבון מותגים קיימים. כדי להבטיח משחק הוגן, צריך לוודא שתינתן לכולם הזדמנות שווה לגשת לצרכנים, בפרט במוצר שבו הרכיב הפסיכולוגי של המעבר ממותג למותג משפיע הרבה יותר משאלת המחיר של המוצר המתחרה. במובנים רבים, תמ"ל דומה לתרופה, ואפקט פרשת רמדיה הותיר הורים רבים עם החשש מפני מעבר בין מותגים.

קשה לראות כיצד השחקנים יוותרו לאורך זמן על המחיר הנהוג, כשהתחרות העולמית מצומצמת גם היא. לכן, אין לצפות לירידת מחירים משמעותית לאורך זמן. היכן כן אפשר להתערב? בהורדת חסמים רגולטוריים.

ד"ר בולמש היא שותפה וראש מחלקת הגבלים עסקיים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker