הגזענות של ישראל: מגרשים אפריקאים - מייבאים סינים

תוכנית לאומית לשדרוג תשתיות בדרום תל אביב, שתפתור גם את בעיית מבקשי המקלט, תעלה פחות מגירושם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: מגד גוזני

ביום ראשון התחילה הממשלה לחלק צווי גירוש למבקשי המקלט מסודן ואריתריאה. למרבה האירוניה, ממש באותו יום אישרה אותה הממשלה לייבא 6,000 עובדים מסין, בנוסף ל–16.5 אלף עובדים שהבאתם אושרה קודם לכן.

ההחלטה הזאת, שעברה מתחת לרדאר התקשורתי, חושפת לעין כל את הצביעות ואף הגזענות שבמדיניות הממשלה. נראה כי על רקע מצוקת כוח האדם בענפי המשק השונים, יגבר זרם הבאת העובדים הזרים מכל העולם שמחוץ לאפריקה השחורה. זרם זה מתודלק על ידי לחץ מקבלני כוח האדם, שמרוויחים דמי תיווך, וחלקם לפחות גם מקושרים פוליטית — ומעוניינים להפוך זרם זה לשיטפון של ממש. ממש באותו זמןבמקביל, הממשלה אוכפת מדיניות גירוש אכזרית ולא אנושית נגד מבקשי מקלט. כל אדם הגון, ללא קשר לשיוכו הפוליטי, אינו יכול לעמוד מנגד וחייב לצאת כנגד מדיניות אכזרית זאת.

רבות דובר על הצדדים המוסריים של המדיניות, ופחות על ההיבטים הכלכליים שלה. אם נסכום את המענק של 3,500 דולר שניתן למגורש בתוספת כרטיס טיסה כפול מספר המגורשים, בתוספת תשלומים שלא פורטו שניתנים למדינה השלישית שאליה יגורשו מבקשי המקלט מישראל, וכן עלויות הכליאה והאכיפה של המדיניות — נגיע למאות רבות של  מיליוני שקלים. כספים אלה הם כספי המסים של כולנו. כל אזרח שומר חוק צריך לשאול אם זהו השימוש הראוי להם. אפשר להצביע על אינספור יעדים בתחומי הבריאות, החינוך והרווחה הסובלים מתת־תקצוב, ויוכלו ליהנות מהסכומים האלה. ואולם נתמקד כאן בהצעה לאלטרנטיבה תקציבית הקשורה קשר הדוק לבעיה — מימון תוכנית לאומית לשדרוג תשתיות בדרום תל אביב שתפתור את בעיית מבקשי המקלט.

התוכנית תכלול מיפוי של שיעור המחסור בעובדים במקצועות נדרשים כגון מלונאות, בניין וחקלאות, פיזור אוכלוסיית מבקשי המקלט בכל הארץ והשמתם באותם המקצועות, הכשרה מקצועית מסיבית למבקשי המקלט במקצועות הנדרשים, ושימוש בשורה של תמריצים כלכליים, חיוביים ושליליים ("גזרים ומקלות") כדי להבטיח את הישארותם של מבקשי המקלט במקומות היישוב המיועדים. מספר מבקשי המקלט בכל עיר ויישוב יותאם ליכולת הקליטה של המקום. מבקשי המקלט יזכו למעמד של עובדים זרים וייהנו מביטוח בריאות והפרשות סוציאליות. 

ומה לגבי דרום תל אביב? קודם כל, מטרת התוכנית להבטיח שיותר מ–80% ממבקשי המקלט יעזבו בתוך שנה את דרום תל אביב ויעברו להתגורר ולעבוד במקומות אחרים בישראל. בנוסף, הממשלה תקצה מאות מיליוני שקלים, רק חלק מאותם כספים שחשבה להוציא על הגירוש, לשדרוג ושיפור של תשתיות בדרום תל אביב לטובת תושביה הוותיקים. בכך יינתן פיצוי לסבל של אותם תושבים לאורך השנים.

התוכנית, שמוצגת כאן בקווים כלליים בלבד, צריכה להיבנות בצורה מאוזנת ולהישען על אדנים כלכליים מוצקים. בצורה כזאת ירוויחו גם התושבים הוותיקים, גם מבקשי המקלט, גם הענפים הסובלים כיום ממצוקת כוח אדם וגם כלכלת ישראל.

הכותב הוא יו"ר לביא קפיטל, והיה מנכ"ל משרד האוצר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker