ראשי הערים שלנו תקועים בעבר

המכשול העיקרי בדרך להטמעת גישת העיר החכמה הוא היעדר אוריינות טכנולוגית בקרב מקבלי החלטות ברשויות המקומיות

נתי אברהמי
נתי אברהמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר בקרה לעיר חכמה של חברת mPrest
חדר בקרה לעיר חכמה של חברת mPrestצילום: עמרם סויסה

נתחיל מהסוף. ערים חכמות הן עובדה מוגמרת. המעבר מעיר מסורתית, כפי שהכרנו עד כה, לעיר חכמה ומתוחכמת כבר מתרחש. מדינות בכל העולם מאמצות את הגישה הזאת ומטמיעות אלמנטים חכמים בערים. גם בישראל המגמה מתחילה להיקלט, אך היא סובלת מחסמים וממכשולים רבים.

התרגלנו לתפוש את ישראל כאומת הטכנולוגיה והחדשנות, אבל דווקא כשמדובר באימוץ פתרונות חדשניים, נדמה כי גלגלי הביורוקרטיה הם אלה שמכתיבים את הטון. בסקר שנערך באחרונה, נשאלו מקבלי החלטות ברשויות המקומיות בישראל מהם המכשולים שמונעים הטמעה של גישת העיר החכמה. שיעור ניכר מהם הצביע על היעדר יכולת לתאם בין שלל הגורמים והמחלקות ברשות כדי להניע תהליך חשוב זה. מקבלי החלטות בכרבע מהרשויות העידו כי נושא הערים החכמות פשוט אינו נמצא בראש סדר העדיפויות שלהם וכי עליהם לטפל תחילה בסוגיות אחרות בעיר. אחרים הצביעו על קשיים תקציביים.

סקר זה ודו"חות אחרים מהשנתיים האחרונות הם עדות לכך שהמגזר המוניציפלי מתקשה ליישם את החדשנות שדורשים ממנו. התעמקות בנושא מלמדת כי הבעיה העיקרית היא היעדר אוריינות טכנולוגית בקרב חלק ממקבלי ההחלטות — אף שהטכנולוגיה כבר קיימת והיא נגישה עבורם כיום יותר מבעבר.

על ראשי הערים לאמץ את גישת העיר החכמה. אימוץ של אלמנטים חדשניים במרחב המוניציפלי ישדרג את איכות החיים שלנו כבר בעתיד הקרוב — בין היתר על ידי ניטור איכות הסביבה ושמירה על ניקיון הערים, שליטה על התחבורה הציבורית ותיעול הרכבים בהתאם לתנאי הדרך, ואף יידוע והעברת מסרים לתושבים באופן מהיר וירוק.

הדרך רצופה אתגרים, שאינם פשוטים, כמו היעדר כוח אדם מוסמך לשדרוג התשתית, וכן סוגיות של פרטיות ואבטחה. אבל ההיסטוריה מלמדת כי ניתן להתמודד עם כל החסמים האלה וגם עם המכשולים הבאים שיצוצו לאורך הדרך. עד אז, עלינו לחדד את האוריינות הטכנולוגית ואת היכולת לקבל שינויים וחידושים בקרב מקבלי ההחלטות והציבור.

הכותב הוא מנכ"ל טלדור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker