הודו ביטלה את עסקת הטילים בכוונה

ראש ממשלת הודו שואף להכרה בינלאומית. הוא יכול להחליף את המעורבות של הגוש המערבי במזרח התיכון

ענת ברנשטיין-רייך
ענת ברנשטיין רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הודים שחיים בישראל בעת ביקורו של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, ביולי
הודים שחיים בישראל בעת ביקורו של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, ביוליצילום: אילן אסייג

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר החודש בהודו — ביקור גומלין לביקורו ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, בישראל ביולי. ביקורו של מודי היה נקודת ציון ביחסים הכלכליים בין שתי המדינות. מיד לאחר ביקורו, הוצפנו באנשי עסקים הודים שהגיעו לישראל כדי לחפש אוצרות טכנולוגיים. אחד מהם תיאר את ביקורו כאן כביקור של ילד בחנות ממתקים. הביקור של מודי זכה לסיקור תקשורתי נרחב בהודו, המודעות לישראל גברה ו"Invented in Israel" הוא עכשיו הבון־טון.

לא מעט אנשים התפלאו מדוע נתניהו לא ביטל את ביקורו בהודו כמחאה על ביטול עסקת רפאל וההצבעה נגדנו באו"ם. עם 14% מוסלמים מבית ותלות בספקיות הנפט הערביות (צרכנית הנפט החמישית בגודלה בעולם), הודו צריכה להתנהל באיזון, ולו למראית עין. אל מול עסקת הטילים שבוטלה עם רפאל (נתניהו אמר בהודו כי ייתכן שהעסקה חוזרת אל השולחן), יש עסקות נוספות שנחתמו שאנחנו שומעים עליהן פחות. לא סתם ביטול העסקה הזאת קיבל תהודה תקשורתית — ההודים רצו בכך.

לאחר הצלחתו כראש ממשלת גוג'ראט, מודי עבר לרמה הפדרלית, ונראה שגם שם זרעי ההצלחה נובטים. חלפה שנה מאז אירוע הדה־מוניטיזציה שבו הההודים התבקשו להחליף 86% משטרות הכסף. המהלך הביא לפתיחת 5 מיליון חשבונות בנק, תוך עלייה חדה בהפקדות כספים בבנקים. באופוזיציה ההודית טוענים כי המהלך גרם לנזק ולעיכוב הצמיחה, וכי מניעיו של מודי פוליטיים — אבל צמיחת ההשקעות הזרות ב–35% ברבעון האחרון, בהשוואה לרבעון המקביל, משמשת דווקא אינדיקציה טובה לצמיחה.

לאחר ההצלחה בזירה המקומית, נראה שמודי שואף להכרה בינלאומית ולתפקיד של מגשר בסכסוכים בין מדינות. אין לשלול זאת. הוא יכול להחליף את המעורבות האירופית־אמריקאית במזרח התיכון. יש לו יתרונות שאין לגוש המערבי: הוא קרוב ומוערך במדינות ערב, קנה את אמונו של נתניהו — וההודים יוכלו להביא ראייה חדשה לקונפליקט. מודי התחיל ליזום גם פרויקטים של שיתוף פעולה עם בנגלדש השכנה, ובוועידת מדינות אסיה במנילה הכריז על מדיניות אנטי־טרור ושיתוף פעולה אזורי אסיאתי.

נתניהו הכריז על הודו כמדינת יעד ובעקבות ביקורו של מודי פורסמה החלטת ממשלה לקידום הסחר בין המדינות. משרדי האוצר, התיירות והכלכלה קיבלו את ההכרזה בשתי ידיים — אבל משרד הפנים ורשות שדות התעופה לא הפנימו אותה. בעוד במשרד התיירות הבינו את הפוטנציאל של הודו והציפו את רשתות הטלוויזיה ההודית בפרסומות מחממות לב על האופציה הישראלית, נראה כי משרד הפנים לא כל כך אוהב תיירים מהודו. מבחינתו, תייר הודי הוא פוטנציאל להגירה לא חוקית, והוא מקשה עם דרישות לא סבירות של הפקדת ערבויות בנקאיות וסירובים להוצאת ויזות. ואם כבר נכנס תייר הודי לישראל, רשות שדות התעופה מעכבת אותו ביציאה וממשיכה להתייחס להודים כאילו הם חשודים.

אירחתי באחרונה מנהל הודי שהגיע לישראל למשא ומתן לקראת שיתוף פעולה ביטחוני משמעותי. במסרון שקיבלתי ממנו לקראת ההמראה, הוא הודה לי על האירוח והוסיף שהחוקרת בשדה התעופה מתכוונת כנראה לכתוב את הביוגרפיה שלו — היא לא פסחה בתחקיר על אף פרט בקורות חייו.

בכנס שהתקיים באחרונה אמרה סגנית שגריר הודו, ד"ר אנג'ו קומר, באנלוגיה ליחסי הסחרישראל ־הודו, כי "המטוס כבר המריא". עד שאייר אינדיה תגיע לישראל, אני מעדיפה להתייחס ליחסים אלה כאל רכבת שעדיין אפשר לעלות עליה בכל רציף.

עו"ד ברנשטיין־רייך היא יו"ר לשכת המסחר ישראל־הודו, נפאל וסרי־לנקה, ושותפה־מנהלת של חברתA&G Partners

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker