הפרה החולבת של מסי הרכב עומדת להיעלם

צמצום אפשרויות המימון והתייקרותן ישפיעו על שוק הרכב, ויביאו לירידה של 5%-10% במחירים ב-2018

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגרש מכוניות באילת. עובדים רבים כבר לא רוצים רכב מהעבודהצילום: מורי חן

רשות המסים דיווחה באחרונה על עלייה של 50% בהכנסות ממיסוי כלי רכב חדשים ב–2016, שהגיעו ל–12.5 מיליארד שקל. שנה לאחר מכן ירד יבוא כלי הרכב בכ–10%. שינויים בהרגלי הצריכה, נסיעות שיתופיות, שיפור התחבורה הציבורית והעלייה בשימוש ברכב דו־גלגלי —השפיעו על מגמת צמצום היבוא של כלי רכב חדשים.

ככל שענף הרכב ממשיך להשתנות ולהצטמצם, פוחתות הכנסות המדינה ממסים. אלא שענף הרכב לא נערך לכך כראוי, וצפוי לספוג טלטלה.

בישראל יש כיום כ–3.5 מיליון כלי רכב על הכבישים, בהם כ–3 מיליון כלי רכב פרטיים. ביחס לגודלה של האוכלוסייה הבוגרת בישראל, זהו כלי רכב כמעט לכל אדם מעל גיל 17. בשנים האחרונות, מספר כלי הרכב הפרטיים שנעים על הכביש עולה ביותר מ–5% בשנה — לעומת אופנועים ומוניות, שמספרם עולה רק ב–2.5% בשנה. ואולם נתונים אלה צפויים להתהפך עד לכדי ירידה של 5%–10% בשוק הרכב החדש כבר בשנה הקרובה.

חברות כמו Car2Go מספקות כיום מאות כלי רכב להשכרה, ומגמת השימוש בהם עולה — מה שישפיע ישירות על מספר כלי הרכב על הכבישים, על סוגי המכוניות הנפוצים, ועל ההעדפה לייבא מכוניות קטנות וחשמליות על פני כלי רכב משפחתיים מונעי בנזין.

במקביל, בנקים וחברות כרטיסי האשראי מצמצמים את החשיפה שלהם לשוק הרכב החדש על ידי העלאת הריבית, שהופכת את ההלוואות מהסוג הזה ללא כדאיות, לצד ירידה בשיעורי המימון בעסקות לרכישת כלי רכב. מגמה זו תשפיע על מספר כלי הרכב הנרכשים, שכן האשראי הזול והזמין לרכישת כלי רכב היה גורם מרכזי לצמיחת הענף בשנים האחרונות.

צמצום אפשרויות המימון והתייקרותן ישפיעו משמעותית על השוק כולו, וההערכות הן לירידת מחירים של 5%–10% בכלל השוק כבר ב–2018. אם בנק ישראל יתערב ויגביל עוד יותר את גמישות האשראי המוצע, נראה השפעה חזקה יותר על השוק.

שיעור הרכישות על ידי חברות הליסינג כבר ירד בשנים האחרונות לפחות מ–50%, לאחר שהגיע בשיאו לכ–70% מכלל השוק. עובדים רבים מעדיפים לקבל תגמול כספי במקום כלי רכב מהעבודה — העדפה שניכרת בעיקר בקרב עובדים צעירים, הבוחרים להתנייד באופנועים, אופניים, תחבורה ציבורית או תחבורה שיתופית.

מרבית האוכלוסייה מתגוררת במרכזי ערים, מה שמקשה עוד יותר על ההתניידות ברכב פרטי. מאותן סיבות, רכב דו־גלגלי ותחבורה ציבורית נהפכים לפופולריים יותר. השוק של כלי הרכב הדו־גלגליים עדיין קטן יחסית לרכב הפרטי, עם כ–10% מכלל הנהגים — אך חלק מהמשתמשים פונה לאופניים חשמליים, ולכן אינם נכללים בסטטיסטיקה הזו.

רשות המסים, שמתהדרת, ובצדק, בגביית מסים משמעותית בזכות ענף הרכב, תצטרך להתאים את עצמה למציאות משתנה. המדינה לא תוכל להסתמך יותר על אותה רמת הכנסה גבוהה מענף זה, וגם השחקנים בענף עדיין לא השכילו לקרוא נכון את המפה החדשה. חוקי המשחק השתנו. צריך לחשב מסלול מחדש.

הכותב הוא מנכ"ל קבוצת הייעוץ נירם גיתן NGG, מומחה לאסטרטגיה רב־ערוצית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker