לא נעשינו מושחתים יותר - הטכנולוגיה והחוקרים נעשו אפקטיביים יותר

אחד הגורמים המרכזיים בריבוי חשיפות של מקרי פשיעה הוא התגברות היכולות הטכנולוגיות של גופי האכיפה. כעת גופים אלה מסוגלים לעקוב אחר פעולות שונות ולמצות חקירות במהירות ברגע שמתעורר חשד כלשהו

אייל בן אבי
אייל בן אבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונאל פישר
רונאל פישר, החשוד בעבירות שוחדצילום: אוליבייה פיטוסי

בחודשים האחרונים נראה שהשחיתות פושה בכל מקום. כותרות העיתונים מהדהדות עם חשיפת חשש לשחיתות ושוחד בכל הדרגים והתחומים, החל בחברות פרטיות וציבוריות, דרך רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות, ועד למשרדי ממשלה ואף משרד ראש הממשלה ומעונו. הסערה הציבורית סביב כל אחת מפרשיות אלה גדולה, ולעתים נדמה כי הגענו לפשיטת רגל מוסרית.

למרות זאת, ניתן לראות כי בפועל לא חל שינוי מרחיק לכת בתכיפותם של מקרי הפשיעה הכלכלית: מחקר רחב היקף שביצעה פירמת ראיית החשבון והייעוץ PwC הראה כי כ–37% מהארגונים חוו מקרי פשיעה כלכלית מסוגים שונים ב–2014, ושיעור זה נותר זהה ב–2016. השינוי שבכל זאת התרחש — והוא שינוי מרחיק לכת — הוא זה שעברו גורמי האכיפה והחקיקה.

בראש ובראשונה ניתן לראות כי לאחרונה החומות הוסרו, והחל להתקיים שיתוף פעולה פורה בין רשויות המס, הבנקים, המשטרה והרשות לאיסור הלבנת הון. במקביל, רשויות המס שואבות מידע מבנקים בחו"ל, לוכדות עברייני מס באמצעות מידע זה ומערבות את המשטרה במקרים שבהם נדרש לבצע אכיפה פלילית לצד אכיפה מיסויית. מעבר לכך, שינויי חקיקה חוצי גבולות ושינויים בארה"ב משפיעים על חקיקה בשאר מדינות העולם, ומגדילים את האתגר של חברות רב־לאומיות לעמוד בכל אמות המידה החדשות הנדרשות במדינות שבהן הן פעילות.

אחד הגורמים המרכזיים בריבוי חשיפות של מקרי פשיעה הוא התגברות היכולות הטכנולוגיות של גופי האכיפה. כעת גופים אלה מסוגלים לעקוב אחר פעולות שונות, לעתים בשיתוף הבנקים — שנדרשים לספק מידע לרשויות ומקיימים רגולציה מונעת מצדם — ולמצות חקירות במהירות ברגע שמתעורר חשד כלשהו, או כחלק מהמעקב השוטף אחר אישי ציבור. באחרונה הכניסו לשימוש גופי האכיפה כלים של ביג דאטה ואנליזה, שמאפשרים לדלות מידע ולנתחו בצורה מהירה מכל אמצעי טכנולוגי שבו הנחקר משתמש, ולנתחו. בעבר תהליכים אלה היו מבוצעים באופן ידני, והררי המידע נסרקו באמצעות כלי חיפוש רגילים שהצריכו זמן עבודה ומשאבים רבים. כתוצאה מכך החקירות גם התמשכו זמן רב.

כיום אנו עדים להעמקה של עבודת החקירה, בדגש על תחום הלבנת ההון והציות הכלכלי. יחידות החקירה של תחומי הפשיעה הכלכלית מתרחבות ומבצעות עבודת שטח שוטפת כדי לאסוף עדויות ומסמכים המעידים על פעילות פלילית, לרבות החרמת מחשבים ושחזורי מידע מתוחכמים. כמה מהמחלוקות שעלו באחרונה בדיונים בבתי המשפט שופכות אור על היכולת הרחבה של יחידות החקירה באיסוף חומרים. לדוגמה, בתיקם של רונאל פישר ורות דוד עתרה ההגנה נגד התביעה על כך שהועבר רק חלק מן החומרים שנתגלו בטלפון של עד המדינה ערן מלכה, בטענה כי הטלפון משמש "קופסה שחורה" שיכולה לשפוך אור על שאירע. אחת המחלוקות המרכזיות היו על נתוני GPS מהמכשיר, שלא הועברו להגנה.

ריבוי החשיפה של מקרי שוחד ושחיתות לא בהכרח קשור לעלייה בהתרחשותם של מקרים אלה, אלא דווקא לעלייה באכיפה ובחקיקה. יש לברך על הגברת האכיפה והחקיקה, שמטרתן ליצור סביבה עסקית וציבורית עם קודים אתיים ברורים והוקעה של כל מי שאינו עומד בהם. עם זאת, במקרים רבים, דווקא בגלל האווירה הציבורית שנוצרה בשל ריבוי חשיפת מקרי השוחד והשחיתות, יש חיפזון לחרוץ את דינם של אלה שרק פורסם בדל מידע כלשהו בדבר חשדות נגדם, ומכך אנו צריכים להיזהר.

רו"ח בן־אבי הוא שותף וראש תחום ניהול סיכונים ופורנזיקס בקבוצת הייעוץ של PwC Israel

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker