ארץ השמש העולה? לפני שמשקיעים ביפן - בואו ננפץ כמה מיתוסים

כלכלה מדשדשת? אוכלוסייה מזדקנת? עם כלכלה צומחת שנהנית ממדיניות מוניטארית אולטרה מרחיבה, ובשעה שבה בשאר העולם מעלים ריבית, שוק המניות היפני מהווה אלטרנטיבה אטרקטיבית למדי

גיא בית-אור
גיא בית-אור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יפן
צילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס

כאשר ראש הממשלה היפני, שינזו אבה, הכריז על בחירות בזק ביפן בספטמבר האחרון, יצאנו בהמלצת יתר על שוק המניות היפני. מאז נתקלנו בלקוחות שחוששים להשקיע בשוק היפני, בעקבות שורה של הנחות מוקדמות על המדינה. בסקירה הקרובה נעשה סדר בעובדות – מה נכון אבל לא בהכרח רלוונטי, ומה מיתוס שאינו מבוסס על נתונים.

הנחה 1: "הכלכלה היפנית מדשדשת"

אחת האמונות הרווחות בשוק היא שהכלכלה היפנית מדשדשת, שלא לדבר על אלו שמאמינים שהיא נמצאת במיתון עמוק. כמו מיתוסים רבים, גם לאמונה הזו יש שורשים בעבר, כאשר מאז 2008 המשק היפני נכנס למיתון (שני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית) לא פחות מארבע פעמים.

אבל מי שיבחן את הנתונים יגלה שהכלכלה היפנית צומחת בקצב חיובי ומרשים כבר קרוב לשנתיים, ולמעשה נהנית מתקופת הצמיחה החיובית הארוכה ביותר שלה מזה יותר מעשור.

במונחים שנתיים, יפן רשמה צמיחה של 2.1% במהלך הרבעון השלישי של 2017. במונחי צמיחה לנפש, יפן רשמה גידול של 2.3% - שיעור דומה לזה שרשמה גרמניה, וגבוה (!) מארה"ב שצמחה ב-1.6% בלבד.

.

בשורה התחתונה: ההנחה הזו פשוט שגויה. הכלכלה היפנית נהנית מתקופת צמיחה ארוכה.

הנחה 2: "האוכלוסייה היפנית היא הזקנה בעולם"

עוד התנגדות שחוזרת על עצמה בשיחות עם לקוחות מתייחסת לבעיה הדמוגרפית ביפן, שאוכלוסייתה היא הזקנה ביותר בעולם. נכון להיום 1 מכל 4 אזרחים (27.3%) ביפן הוא מעל גיל 65 - מגמה שאף צפויה להחריף בעשורים הקרובים. ישנן הערכות שעד 2050 פלח אוכלוסייה זה יהווה כשליש מהאוכלוסיה.

אחת ההשלכות המרכזיות של הזדקנות האוכלוסייה היא פגיעה בפוטנציאל הצמיחה של המשק לאור התכווצות כח העבודה. במהלך העשורים הקרובים, כוח העבודה של יפן צפוי להצטמק בקצב מהיר אף יותר יותר מזה של האוכלוסייה כולה, וזאת גם אם ניקח בחשבון שגיל הפרישה יעלה. כך, פלח האוכלוסייה בגילים 74-15 צפויה להתכווץ בקצב מדהים של כ-0.8% (!) בשנה ב-15 השנים הקרובות, ומסיבה זו לבדה פוטנציאל הצמיחה של יפן בעשורים הקרובים נמוך ב-0.6% בהשוואה לשנים קודמות.

כל זה נכון בטווח הארוך. אבל צריך לזכור שגם באירופה קרוב לחמישית (18.3%) מהאוכלוסייה כבר עברה את גיל 65, ולא נראה שזה מונע מאף אחד להשקיע בה. ובצדק. בטווח המיידי זה לא רלוונטי, והרי אף אחד לא חושב שהרווחים של חברה כזו או אחרת יושפעו בשנה הקרובה מהדמוגרפיה הבעייתית.

ובכל מקרה, אם אנו מדברים על השקעה בשוק המניות היפני, בכלל צריך להתייחס למקורות ההכנסה של החברות הללו. על פי נתוני ארגון הסחר העולמי (WTO), יפן היא היצואנית הרביעית בגודלה בעולם, כך שחשיפה לשוק היפני היא בכלל חשיפה לכלכלה העולמית. וזו, כידוע, במגמת שיפור שצפויה להימשך עמוק לתוך 2018.

.

בשורה התחתונה: ההנחה הזו מדויקת, אך לא רלוונטית להשקעה בטווח הקצר. השוק היפני מוטה הייצוא נהנה מהגידול העולמי בצמיחה.

הנחה 3: "הבנק המרכזי עומד להפחית את התמריצים המוניטאריים"

כבר שנים שהשווקים היפניים נהנים ממדיניות מוניטארית אולטרה מרחיבה וריבית שלילית, אך לקראת הבחירות נשמעו הערכות כי ב-2018 הבנק המרכזי יחל בהפחתת התמריצים המוניטאריים.

ואכן, הבנק המרכזי היפני (ה-BOJ) מבצע הלכה למעשה TAPERING עוד מספטמבר 2016, מבלי לקרוא לילד בשמו. מאז שה-BOJ עבר להרחבה כמותית עם בקרה על עקום התשואות (QQE WITH YIELD CURVE CONTROL), המטרה העיקרית של הבנק היא לשמור על יציבות התשואה על אג"ח ל-10 שנים ביפן "באזור 0%". הם אמנם מצהירים שהם ממשיכים להרחיב את המאזן "באזור 80 טריליון ין בשנה", אולם במבחן המציאות הבנק רוכש  את הכמות הנדרשת על מנת לשמור על התשואה ל-10 שנים באזור האפס (ועל יציבות העקום), כך שהיקף הרכישות יורד כבר יותר משנה.

ראשית, האינפלציה ביפן עוד רחוקה מאוד מיעדי ה-BOJ, ובנוסף לא נראה כי זה עומד על הפרק מבחינתו של אבה, שכזכור בחר ללכת לבחירות ולחזק את ממשלתו כדי להמשיך בהרחבות ובתמריצים פיסקליים בפרט. לאחר בחירתו המחודשת של אבה, הוא העביר את התקציב הגדול בהיסטוריה של יפן - בסך 860 מיליארד דולר - ושם בצד כל ניסיון לשמור על מסגרת תקציבית.

מהלך זה מוביל כמובן לגירעון גדול מאוד של ממשלת יפן ובמילים פשוטות - גיוס חוב מהציבור. מאחר שהזרים אינם פונקציה בשוק האג"ח היפני, היחיד שיכול להמשיך ולממן את החגיגה הפיסקלית הוא הבנק המרכזי וזאת על ידי הדפסת כסף, מה שכמובן מחייב את הבנק המרכזי להמשיך ולהיות מאוד מעורב ברכישות האג"ח דרך ההרחבות הכמותיות.

.

בשורה התחתונה: ההנחה הזו שגויה. המחויבות של הבנק המרכזי לתשואה של 0% היא בעצמה מדיניות אולטרה מרחיבה. בנוסף, התמריצים הפיסקליים שמקדם ראש הממשלה היפני מחייבים את המשך ההרחבות.

לסיכום: עם כלכלה צומחת שתיהנה ממדיניות פיסקלית מאוד מרחיבה ומדיניות מוניטארית אולטרה מרחיבה, ובשעה שבה בשאר העולם מעלים ריבית, שוק המניות היפני צפוי להמשיך ולהיות אטרקטיבי גם בחודשים הקרובים.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה
ראש ממשלת יפן, שינזו אבהצילום: רויטרס

הכותב הוא מנהל מחלקת המאקרו בפסגות. האמור אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker