יש לקבוע מדיניות סדורה לאכיפה בשוק ההון

תיקים שעננה פלילית מרחפת מעליהם מופנים לאפיק המינהלי - ומנגד, תיקים קלים מופנים דווקא לאפיק הפלילי

מאור ברדיצ'בסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: עמי שומן
מאור ברדיצ'בסקי

שופט המחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, קבע באחרונה כי חנה רדו, המשנה ליו"ר מקאן תל אביב ויו"ר מקאן ואלי, לא תורשע בעבירת מידע פנים. זאת, אף שאין מחלוקת כי ביצעה קנייה של מניות קומפיוג'ן על בסיס מידע פנים שקיבלה מאחיה, אריה צ'צ'קס, שהיה נשוי לאשת פנים בחברה.

נראה כי טעם מרכזי להחלטה היה העובדה שאיתן רבי, חשוד אחר בפרשה, שהפיק רווחים גבוהים יותר בנסיבות דומות ואף מתוחכמות בהרבה — הופנה להליך האכיפה המינהלי והוטל עליו עיצום כספי בלבד.

בתחום שוק ההון, אל ההליך הפלילי הקיים כבר עשרות שנים, הצטרף לפני כשש שנים ההליך המינהלי. הליך זה חי במעין ספירה נפרדת — הוא מושפע מנורמות שנקבעו בהליך הפלילי — ועם זאת הוא נבדל ממנו. בהליך המינהלי אין הרשעה, נדרש יסוד נפשי של רשלנות בלבד ונטל ההוכחה פחות. כל זאת, על פי ההיגיון שלפיו הליך זה נועד להתמודד עם מקרים שאינם מורכבים או חמורים. אלא שבאחרונה מופנים לאפיק המינהלי תיקים רבים שעננה פלילית מרחפת מעליהם — בעוד שתיקים קלים יותר מופנים לאפיק הפלילי.

תמיד נמצאים לכך הסברים, שמתמקדים לרוב בזהות הנחקרים, בחומרת המעשים, בנסיבות המקרה, בעוצמת הראיות ובמדיניות רשות ניירות ערך. אך גם אם קיימים הסברים, וגם אם חזקת תקינות הרשות שרירה וקיימת, דומה שעקרונות של שוויון ושל מידתיות אינם נלקחים בחשבון. על מי שביצע תרמית בניירות ערך באמצעות עסקות עצמיות ומתואמות, ועניינו הופנה להליך הפלילי — ייגזרו כמה חודשי מאסר ולעתים אף שנות מאסר, בעוד שעל מי שפעל באופן דומה, אך עניינו הופנה להליך המינהלי, יוטל עיצום של עשרות אלפי שקלים בלבד, ללא הרשעה פלילית. כך גם בעבירות דיווח ובעבירות שימוש במידע פנים. נאשם בעבירת שימוש במידע פנים יישלח לכלא, בעוד שמי שעניינו הופנה להליך מינהלי יישלח לביתו עם עיצום כספי ואולי איסור לכהן כנושא משרה לתקופה קצרה.

חנה רדו ואילן שילוח, יו"ר מקאן ישראל בדיון בבית המשפטצילום: עופר וקנין

בל נטעה, שני ההליכים עוסקים באותם ערכים מוגנים. לא זו בלבד, אלא שבאחרונה מופנים להליך המינהלי יותר ויותר תיקים המצביעים על מודעות מצד המפרים, שלצדה מתווספת לעתים גם הטעיה של הרשות. אין מדובר במי שהתרשלו, ואף לא באנשים פרטיים. נושאי משרה בכירים ואנשי שוק ההון מופנים להליך המינהלי, בעוד שאחרים מופנים להליך הפלילי. מרגע שעניינך הופנה להליך הפלילי, אתה נתון במצב קפקאי ויכולתך לשנות את מר גורלך מוגבלת ביותר. כיצד ניתן להשלים עם העברת תיקים חמורים להליך מינהלי והעברת תיקים קלים בהרבה להליך הפלילי?

בדיונים באולם בית המשפט עורכים הצדדים הבחנות דיוניות וראייתיות דקות בין התיקים. ואולם מראית פני הצדק ומהות המעשים הם החשובים, ולעתים הם נשכחים בתוך שלל הפלפולים המשפטיים. הדגש צריך להיות על תכליות שוק ההון ועל גודל הנזק לציבור המשקיעים — אם היה כזה. לא ייתכן שבהליך המינהלי ידונו בתיקים חמורים, בעוד בית המשפט המחוזי ידון בתיקים קלים. עד כה נמנע בית המשפט מלהתערב בשיקול הדעת של הרשות, ואולם קרב הרגע שבו יעשה זאת. על כן, חשוב שהרשות תקבע מדיניות סדורה ונהירה בעניין הבחירה בין ההליכים.

הכותב הוא ראש תחום שוק ההון פלילי במשרד תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker