המונופולים הדיגיטליים פוגעים לא רק בתחרות - אלא גם בדמוקרטיה

המונופולים הדיגיטליים נותנים כתף להפצת מידע כוזב וחדשות מזויפות, ולפגיעה בדמוקרטיה ובשיח הפוליטי

שמואל חרל"פ
שמואל חרל"פ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג
מייסד פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: Mark Schiefelbein/אי־פי

בספרו "אנרכיה, מדינה ואוטופיה" מבחין הפילוסוף האמריקאי רוברט נוזיק בין שני פירושים מנוגדים של תופעות במציאות: ההסבר של "היד הנעלמה" וההסבר של "יד נסתרת".

הפירוש של יד נעלמה של הכלכלן אדם סמית מסביר כיצד מה שנדמה כאילו נוצר במכוון למטרה מסוימת, אינו אלא תוצאה של פעולות שלא התכוונו כלל להשגת מטרה כזו. כך, סמית טען שכאשר כל פרט פועל למען טובתו האישית, היד הנעלמה של השוק מביאה לתוצאה שאף אחד ממרכיבי השוק לא התכוון לה בעצמו. לעומת זאת, הפירוש של יד נסתרת הפוך, ומסביר שמה שנראה לכאורה כצירוף מקרים ללא יד מכוונת, הוא למעשה תוצאה של פעולה מכוונת, אם כי נסתרת, של קבוצה או של פרט. הדוגמאות הנפוצות ביותר לפירושים של יד נסתרת הן תיאוריות קונספירציה למיניהן.

הגלובליזציה היא ניסיון להעביר את היד הנעלמה מהמישור הלוקאלי לעולם הגלובלי. הסכמי הסחר, אמנות המס הבינלאומיות וביטול החומות של מכסי מגן, סובסידיות מגזריות ותקינה מפלה נועדו להאיץ זרימה חופשית של הון, עבודה, מוצרים ושירותים, ולהביא להעלאת רמת החיים הגלובלית באמצעות היד הנעלמה של השוק הגלובלי.

בהיותה נתמכת טכנולוגיה, הגלובליזציה יצרה את "מפלצות" המידע והידע גוגל, פייסבוק, אמזון ומיקרוסופט. תאגידי הידע הדיגיטליים הם פלטפורמות מונופוליסטיות, השונות מממונופולים וקרטלים מסורתיים בתחומי האנרגיה, הטלפוניה, התרופות והתקשורת בכך שהן אינן חומסות את הצרכן, אלא פועלות לטובתו ואף אינן גובות תשלום כספי עבור שירותיהן.

מצד שני, בדומה למונופולים מסורתיים, ענקיות הטכנולוגיה חוסמות תחרות בכוח. הדורסנות המונופוליסטית שלהן נתקלת יותר ויותר בהתנגדות שלטונית וביקורת נוקבת באמצעי התקשורת. כך לדוגמה, האיחוד האירופי השית קנסות של 700 מיליון דולר על מיקרוסופט וכמעט 3 מיליארד דולר על גוגל בגין חסימת תחרות ועבירות על חוקי הגבלים עסקיים. העיתונאי גיא רולניק (ממייסדי TheMarker) ופרופ' לואיג'י זינגלס הציעו במאמר ב"ניו יורק טיימס" להתחרות במונופולים הדיגיטליים באמצעות העברת הבעלות על פרטי הגולשים לידיהם.

בדומה לדורסנות של המונופולים והקרטלים המסורתיים, המונופולים הדיגיטליים, במלחמתם במתחרים ובפעולותיהם לחסימת תחרות, פועלים נגד כלכלת השוק ומחבלים בפעילותה הברוכה של היד הנעלמה. גוגל, פייסבוק ומיקרוסופט פועלות לא רק נגד היד הנעלמה, אלא גם תומכות, במודע או במחדל, ביד הנסתרת.

באחרונה קיים הסנאט האמריקאי שימוע לנציגי פייסבוק, גוגל ומיקרוסופט על ניצול הרשתות החברתיות על ידי גורמים ברוסיה להפצת חדשות מזויפות למטרות פוליטיות. שליחי הקרמלין פעלו באמצעות הרשתות החברתיות לקידום מועמדותו של דונלד טראמפ והכשלת מועמדותה של הילרי קלינטון.

לפיכך, מה שמייחד את המונופולים הדיגיטליים אינו התמורה שהם גובים מהצרכן עבור שירותיהם (מידע במקום כסף), אלא שבנוסף לפגיעה ביד הנעלמה, הם גם נותנים כתף ליד הנסתרת.

אם הפגיעה ביד הנעלמה — דורסנות מונופוליסטית המולידה חמסנות — היא בעיקר כלכלית, העמדת פלטפורמה לשירות היד הנסתרת פוגעת באושיות הדמוקרטיה והשיח הפוליטי. התפשטות החדשות המזויפות מחסלת את האבחנה בין אמת לבין שקר ומציבה את צפון קוריאה כראי לחברה המערבית. על הדמוקרטיות המערביות להתעורר.

ד"ר חרל"פ הוא יו"ר כלמוביל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker