שר התחבורה כ"ץ מפקיר אותנו בכבישים

הכישלון של כ"ץ במאבק בתאונות דרכים משול לכישלון של שר הביטחון בניהול מדיניות ביטחון ראויה והכנת הצבא

אבי נאור
אבי נאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר ישראל כ"ץ. משמעות הצו החדש של כ"ץ היא תוספת הכנסות של כ– 225 מיליון שקל בשנה לחברות המוכרות מערכות בטיחות לרכב. החברה השולטת כיום בשוק היא מובילאיי
שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: אייל טואג

הפסוק "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" נצרב בתודעה הציבורית כציווי לערך העליון של החיים והחובה לשמור עליהם. ואכן חובה עלינו, ציבור משתמשי הדרך, לשמור על חיינו וחיי הסובבים אותנו.

לצערי, תחת הנהגתו של שר התחבורה, ישראל כ"ץ, מפרשים פסוק זה באופן מעוות תוך הטלת מלוא האחריות לנעשה בכבישים על ציבור הנהגים, הולכי הרגל וכל משתמשי הדרך. במשרד התחבורה לא רק שמתעלמים מאחריותם, אלא גם מכוונים את האצבע המאשימה אלינו.

הציבור, שבעקבות מדיניות מכוונת זו חש אשם, מהסס מלתבוע את זכותו לבטיחות מהממשלה — שהרי היא זו שחייבת לספק לו צרכים אלה.

2017 התאפיינה בהמשכיות ההתעלמות הממשלתית במאבק בתאונות הדרכים, בהובלת השר כ"ץ. יכולותיו התפעוליות ידועות, ולכן התסכול גדול מחוסר ההתייחסות שלו להצלת חיי אדם. בכל יום נהרג אדם בתאונת דרכים בישראל, ובכל יום עוד משפחה מצטרפת למשפחת השכול. השר כ"ץ, בוודאי לא אשם ואני מאמין באמונה שלמה שהוא רוצה להפחית את מספר ההרוגים מתאונות דרכים, אבל כאן דרכינו נפרדות, מנוגדות אפילו.

ממשלת ישראל והשר כ"ץ נכשלים חמש שנים ברציפות בהשגת היעדים שהם עצמם קבעו — ירידה רציפה במספר ההרוגים בכל שנה. הממשלה אישרה את התוכנית הלאומית לבטיחות בדרכים והציבה לעצמה יעד לרדת לפחות מ–300 הרוגים ב–2015. שנתיים אחר כך, אנחנו קרובים יותר ל–400 הרוגים בשנה.

מדוע אנחנו נכשלים שנה אחר שנה ודווקא מדינות אירופה מצליחות ומוכיחות כי תאונות דרכים הן לא גורל, אלא מאבק שניתן להצליח בו? כי הן החליטו לקחת אחריות מתוך הבנה כי האדם תמיד יטעה, וכי תאונות דרכים יתרחשו, אבל לא כל טעות דנה את הנהג לגזר דין מוות.

אצלנו, השר הממונה באופן רשמי על כלל המאבק בתאונות דרכים מתכחש פומבית לאחריותו זו. המאבק מטבעו הוא רב־תחומי וכולל משרדי ממשלה רבים, ולכן גם הוגדרה אחריותו הרוחבית של השר והוקמה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים שתוביל משימה זו. ואולם השר מתנער מנושאי האכיפה, החינוך, ואפילו מטיפול בכבישים אדומים.

הכישלון בחזית הזאת משול לכישלון של שר הביטחון בניהול מדיניות ביטחון ראויה והכנת הצבא. הוא משול לכישלון רוחבי ועמוק בהכנת התלמידים לבגרות והתמודדות עם אתגרי העתיד. הוא משול לכשל לאומי במערכת הבריאות.

יש דוגמאות רבות בעולם להצלחה משמעותית ומתמשכת בבטיחות בדרכים. לכ"ץ היכולת והזכות להציל חיים בהובלת המאבק בתאונות הדרכים ב–2018. כל התוכניות קיימות ומאושרות, צריך רק להוציאן מן הכוח אל הפועל — במעשים ולא בדיבורים.

הכותב הוא יו"ר ומייסד עמותת אור ירוק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker