דרוש פיקוח רגולטורי גם על מטבעות דיגיטליים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דרוש פיקוח רגולטורי גם על מטבעות דיגיטליים

כמו במטבע רגיל, המסחר בביטקוין משמש להפקת רווחים משינוי במחיר הנכס. בשניהם המשקיע חשוף לסיכוני שוק

כספומט ביטקוין
מוטי מילרוד

עוד ב–2015 קבעו הרשות לפיקוח על סחורות ונגזרים בארה"ב (CFTC) והרשות לניירות ערך האמריקאית (SEC) כי ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים ייחשבו "סחורה" לצורך חוקי ניירות הערך האמריקאים.

הגישה האמריקאית מחמירה ונובעת מהתפישה העקרונית כי כל מכשיר או נכס המשמש למטרות מסחר או הפקה של רווח ספקולטיבי מפעולות הקנייה והמכירה, הנובע מעלייה או ירידה של ערך השוק — ייחשב נייר ערך או סחורה וחוזה עתידי (נגזר פיננסי).

החוק האמריקאי מגדיר סחורה כ"נכס כלכלי". על כן, כל פעולת קנייה או מכירה של סחורה (כמו מטבעות, נפט או תירס) שאינה למטרה של קבלת סחורה פיזית אצל הרוכש, תיחשב עסקה פיננסית הנמצאת בפיקוח, ויחולו עליה חוק ניירות ערך ושאר החוקים שנועדו להגן על המשקיעים, כמו חוק ייעוץ השקעות.

מכוח תפישה זו, הוכנסו המטבעות הדיגיטליים לקטגוריה של "סחורה", כך שהשקעה או מסחר במכשיר פיננסי שערכו תלוי בשער הביטקוין נחשב לצורך החוק מסחר בנכס פיננסי. לכן, על כל מי שסוחר בביטקוין עבור אחרים חלים כל חוקי ניירות הערך האמריקאים, לרבות רישום ב–CFTC וצורך ברישיון לניהול וייעוץ פיננסי.

אין הבדל בין מסחר בביטקוין לבין מסחר במטבע רגיל למטרות רווחים ספקולטיביים. כשם שמסחר בהפרשים של שערי מט"ח עבור אדם אחר (ניהול השקעה) הוכר בחוק האמריקאי והישראלי כפעילות הדורשת רישיון, יש להחיל את אותם כללים ודינים על מטבעות או נכסים שאינם מוחשיים — כמו ביטקוין.

בשני המקרים, מהותה של הפעילות היא הפקת רווחים משינוי במחיר הנכס, ובשניהם המשקיע חשוף לסיכונים דומים כמו סיכוני שוק ותנודתיות.

מה לגבי הנפקות של מטבעות דיגיטליים, או ICO המשמשים למימון מיזמים ופרויקטים? רשות ניירות ערך האמריקאית והרשות לפיקוח על סחורות קבעו כי במקרה שבו הטוקנים המונפקים משמשים למימון מיזמים ולמחזיקי המטבעות יש זכות להשתתף ברווחים, הרי מדובר בניירות ערך לכל דבר והחוק חל עליהם — בדיוק כמו מניה המשלמת דיווידנד.

המשמעות היא כי כל מי שמבקש להנפיק מטבעות לציבור, ועושה זאת באופן שההחזקה במטבעות המונפקים תקנה השתתפות ברווחי המיזם, חייב בפרסום תשקיף, עליו להירשם אצל הרשות, וכל חוקי ניירות הערך יחולו עליו.

ראוי ואף הכרחי כי גישה זו של רשויות הפיקוח האמריקאיות תאומץ במהירות על ידי הרשויות בארץ, באופן שבו כל הגופים המנפיקים והסוחרים במטבעות אלה ובנגזרים הנסחרים עליהם יהיו תחת פיקוח רשות ניירות ערך.

לאור ניסיון העבר, למשל באשר לפעילות באופציות בינאריות, ונוכח הסיכונים הרבים הכרוכים במסחר במטבעות דיגיטליים — כמו תנודתיות קיצונית בשווי, סיכון לאובדן הנכסים והונאות פונזי — הדרך היחידה להבטיח כי המסחר וההשקעה בנכסים חדשניים אלה ינוהלו באופן מוסדר, בשקיפות ובהגינות, היא בהחלת פיקוח רגולטורי מחמיר. הפיקוח הכרחי לביטוח ענייני המשקיעים ולצמצום האפשרות לביצוע מעשי מרמה והונאה.

הכותב הוא עורך דין העוסק בתחום המסחרי והכלכלי ובשוק ההון



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות