הולכים לאירוע המוני? תתחילו לפחד

משרד העבודה נושא באחריות על נושאי בטיחות - אך מסרב לקחת על עצמו את הטיפול בנושא בטיחות באירועים

אלחנן משי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האסון בהר הרצלצילום: אוליבייה פיטוסי
אלחנן משי

באחרונה פורסם כי שני אנשים שהיו מעורבים באסון קריסת גשר התאורה בהר הרצל לפני כחמש שנים, אסון שגרם למותה של קצינה בצה"ל, הורשעו בגרימת מוות ברשלנות.

מחדל הבטיחות לא התחיל בנאשמים ולא נגמר בהם. המחדל הגדול התחיל ונמשך עד היום עקב התעלמות וזלזול משרדי הממשלה הממונים על הבטיחות מהסדרת הנושא, ובמילוי תפקידם מאז ועד היום.

משרד ראש הממשלה שבתוקף תפקידו אחראי על חלוקת העבודה בין משרדי הממשלה, מושך כבר שנים את ההחלטה שתקבע מי ממשרדי הממשלה אמור להיות מופקד על בטיחות בכלל במרחב הציבורי, והבטיחות באירועים בפרט. התקיימו כבר כמה דיונים בנושא, שהסתיימו ללא החלטה נחרצת.

משרד העבודה או הרווחה בגלגוליו השונים מוגדר כנושא באחרית על נושאי בטיחות כמו בטיחות בעבודה, בטיחות באתרי בנייה ובטיחות במגרשי ספורט — אך מסרב לקחת על עצמו את הטיפול בנושא בטיחות באירועים.

מחדלו של משרד זה גדול וחמור עוד יותר, שכן בעבר, בעקבות אסונות ערד והמכביה, החליט המשרד להוביל ולממן כתיבת תקן בטיחות לאירועים המוניים. המשרד מימן שני חלקים, שכבר פורסמו, ואת החלק השלישי, החשוב ביותר, העוסק בתקני המתקנים השונים, הוא עצר לאחר שהפסיק את המימון למכון התקנים, כך שהוא מעולם לא נכתב.

זאת כנראה הסיבה לכך שגשר התאורה בהר הרצל נבנה כפי שנבנה, ובהיעדר תקינה מסודרת יכלו המתכננים להחליט על בנייה שהתגלתה לבסוף כתקלה חמורה, ולא עמדה בתנאי מזג האוויר.

מחדל ענק נוסף של משרד העבודה והרווחה, האחראי על הכשרה ורישום מהנדסים, הוא בכך שעד היום לא נקבע מי רשאי להיות מוכר כמהנדס בטיחות לאירועים, לא נקבעו הכשרות מחייבות ומהן התעודות הנדרשות ממי שמגדיר את עצמו כמהנדס בטיחות באירועים. זהו תפקיד חשוב מאין כמותו, ולראייה — בין המורשעים באסון שאירע בהר הרצל נמצאים גם מי שהוגדרו יועץ הבטיחות ומהנדס.

שר הפנים והמשרד שהוא עומד בראשו אחראים למחדל חמור לא פחות מהמחדל של משרד העבודה. משרד הפנים אחראי על חוק רישוי עסקים, אך לא פעל עד היום ליישום המלצות הוועדה הבין־משרדית לבחינת אירועים המוניים, שקבעה את הצורך בהכנסת פרק מיוחד לחוק רישוי עסקים וכתיבת תקנות רישוי עסקים לאירועים המוניים.

מחדלו של המשרד גדול עוד יותר אם בוחנים את דרך טיפולו בחוק הבטיחות במקומות ציבוריים. זהו חוק מרכזי וחיוני, שאמור להסדיר את הטיפול באירועים המתקיימים במקומות ציבוריים. החוק נמצא על השולחן של שר הפנים, ונחתם על ידי שר הפנים בעבר, חיים משה שפירא, וראש הממשלה, דוד בן גוריון, שמות שמצביעים על גילו של החוק המיושן והלא מעודכן.

בחוק לא מצוינות תקנות לאירועים בשטח פתוח, ולכן כל הטיפול באירועים נעשה על פי מסורת או תורה שבעל פה.

משרד הפנים גם לא הקים עד היום יחידה בתוך המשרד שמופקדת על החוק ודואגת לעדכן אותו על פי השינויים שחלים בחוקים אחרים הנוגעים לבטיחות, כמו חוק הכבאות ועוד.

נוהגים לבוא לרשויות המקומיות בטענות על תקלות ועבירות טוהר מידות, אך הממשלה והכנסת, המופקדים על נושא החקיקה, מתרשלים באופן חמור בהפקרת הטיפול באירועים המוניים, בהימנעות מהסדרת החקיקה הרלוונטית ומקביעת סטנדרטים לטיפול ברישוי ובטיחות באירועים — זאת בניגוד למשטרה ושירותי הכיבוי, שהסדירו את הנושא בהנחיות פנימיות.

הכותב הוא יועץ רישוי עסקים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker