הגיע הזמן לבער את השחיתות הממוסדת

בשנים האחרונות התמקדה תשומת הלב הציבורית בטייקונים - עכשיו יש צורך לנקות את המערכת הציבורית

מוטי שפירא
מוטי שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד שחיתות שלטונית בשדרות רוטשילד
מוטי שפירא
מוטי שפירא

ההגדרה הפורמלית של המונח State Capture היא "סוג של שחיתות פוליטית שיטתית, שבה אינטרסים פרטיים משפיעים באופן ניכר על תהליכי קבלת ההחלטות". באחרונה זכתה דרום אפריקה להגדרה הזאת בכתבה נרחבת שפורסמה ב"אקונומיסט", ונראה שיש מקום לבדוק אם גם מדינת ישראל צועדת בכיוון זה.

גל ההפגנות בפתח תקוה, שדרות רוטשילד, וגם בכיכר ציון בירושלים, אמנם אינו מנקז אליו מסה קריטית של הציבור, אולם התקשורת מצליחה למנף את אותם אלפים שמשתתפים בהפגנות לכדי הכרזה על מגמה חדשה בהלך הרוח הציבורי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקורביו מתרגמים את המחאה כפעילות אנטי דמוקרטית שנועדה להחליף את ראש הממשלה באמצעות הפגנות, ולא בקלפי.

מדינת ישראל נהפכת (או שמא כבר נמצאת שם) ל–Capture State, כלומר מדינה השבויה בידי כוחות חזקים ומושחתים, כשמרבית פעילות הממשלה - המדיניות והכלכלית - מוכוונת על ידי קבוצה שנטועה עמוק בתוך שורות המגזר הציבורי. אותה קבוצה משפיעה על כל צעד ושעל, ודואגת לנאמנים, למקורבים ולקרובים. זוהי קבוצה חזקה מאוד הפועלת מאחורי הקלעים וידה בכל.

קבוצה זו מורכבת מחברי מרכזים של חלק מהמפלגות, פעילים פוליטיים, יועצי ועוזרי שרים וחברי כנסת, ופקידות בכירה שחדרה לשירות הציבורי באמצעות קרבה פוליטית (ולאו דווקא באמצעות כישורים). היא כוללת גם מתפקדים ברשימות למועצות עיר, ומבעלי ומנהלי עמותות וגופים מסחריים שפועלים למען הממשלה ומטעמה, ושקיבלו את עבודתם בזכות קרבתם לנבחרי הציבור או למפלגות.

זוהי "תעשייה" גדולה וענפה שעומדים לרשותה כ-380 מיליארד שקל (תקציב המדינה), וככל שתשים את ידה על יותר משאבים - כך ייטב לה. כל מי שעוקב אחר הדיווחים בתקשורת ובדו"חות מבקר המדינה מבין כי התופעה עמוקה ורחבה, ונמצאת כמעט בכל מקום שבו יש תקציב ציבורי.

בשנים האחרונות התמקדה תשומת הלב הציבורית ב"טייקונים" ו"בעלי ההון" ששבו את המדינה ואת משאביה לטובתם. בהתאם, ננקטו פעולות אקטיביות בתחום החקיקה והרגולציה כדי להקטין את התופעה (בגיבוי לחץ ציבורי שפומפם בתקשורת).

כעת הגיע הזמן לבער את השחיתות הממוסדת, המונעת על ידי אותו כוח בלתי נשלט ולעתים בלתי נראה. הציבור חייב לצאת נגד התופעה הזאת ולהוקיעה, האקדמיה צריכה לדון בתופעה, והתקשורת חייבת להמשיך לחשוף עוד ועוד פרשיות. גם מבקר המדינה צריך לחדד הרבה יותר את שיניו בעניין זה, יש להגביר את השקיפות של פעילות המערכת הציבורית, לצמצם למינימום את המינויים הפוליטיים ולצאת בשורה של חוקים מגבילים על פעילות זו. למשל, יש מקום לשקול לאסור על חבר שרשום במרכז מפלגתי לפעול מול הממשל בפעילות עסקית.

מדינת ישראל עומדת בפני סיכון אסטרטגי של שחיתות מפושטת המתקבלת כנורמה ומאיימת על עתידנו.

הכותב הוא הבעלים של חברת הייעוץ והניהול Captured State

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker