למה אסור להזניח את ספירת המלאי של סוף השנה - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

למה אסור להזניח את ספירת המלאי של סוף השנה

הן לצורך עמידה בהוראות החוק והימנעות מהליכים מיותרים מול רשות המסים, והן משיקולים ניהוליים-עסקיים טהורים, אסור להזניח את ספירת המלאי, ויש לבצע אותה כנדרש ובדייקנות

7תגובות
מחסן אילוסטרציה
עופר וקנין

סוף השנה בפתח, ובעלי עסקים וחברות מתמודדים עם אינספור משימות, לחצים ודרישות. מבין כל אלו, אחד הנושאים שיש לתת עליהם את הדעת (וכן להשקיע בהם את הזמן והמאמץ הנדרש) בתקופה זו הוא ספירת המלאי לתום שנת המס. ברשימה זו אסביר בקצרה על חובת עריכת מפקד המלאי, וכן ארחיב מדוע אין להזניח את חובה זו.

דרישת עריכת מפקד המלאי

את מפקד המלאי יש לערוך ליום המאזן (דהיינו ל-31 בדצמבר 2017, ביחס לרוב החברות והעסקים). בהקשר זה, יצוין כי אמנם הוראות ניהול הספרים מאפשרות לערוך את המפקד עד חודש לפני או אחרי יום המאזן (כלומר החל מה-1 בדצמבר ועד לסוף ינואר 2018), ולאחר מכן לערוך את התיאום הנדרש ליום המאזן, אך ככל שהנישום מבקש לערוך את המפקד יותר מ-10 ימים לפני או אחרי יום המאזן, עליו להודיע על כך בכתב מראש לפקיד השומה.

רשימת המלאי, שהיא התוצר של ספירת המלאי, תכלול, בין היתר, את הכמויות וערכי העלות של כל יחידה, וכן את הכמות של כל פריט. כמו-כן תכלול הרשימה התייחסות לטובין שברשות הנישום אך שייכים לאחרים.

מי פטור מספירת מלאי?

נישום המנהל ספר תנועות מלאי באופן מלא, ואשר פקד כל פריט לפחות אחת לשנה, וערך רשימות מתאימות ותיאומים מתאימים ליום המאזן. גם כאן, נדרשת הודעה בכתב לפקיד השומה. מכאן, שמרבית העסקים והחברות המחזיקים מלאי – אינם פטורים מחובה זו.

חשיבותה של ספירת המלאי

יש לשים לב לכך שרשימות מפקד המלאי המקוריות מהוות חלק בלתי נפרד ממערכת הנהלת החשבונות שעל העסק לנהל. מכאן, שאי ביצוע מפקד מלאי (או ביצוע שלא על פי הכללים שנקבעו), עשוי להיחשב לסטייה מהותית מהוראות ניהול הספרים, ובמקרים מסוימים להביא אף לפסילת ספרים, דבר שיגרום להליכים מול רשות המסים, ויתכן שאף לתשלום מס שהיה ניתן להימנע ממנו, אילו היתה נערכת ספירת המלאי כחוק.

מעבר לכך, ביצוע נכון של ספירת מלאי אף מאפשר לבעל העסק להבין טוב יותר את פעילות העסק שלו, את מחזור החיים של המלאי בעסק, זיהוי מלאי 'מת', בחינת הרווחיות בעסק ועוד. כלומר, ספירת המלאי מהווה גם כלי ניהולי עסקי משמעותי.

לכן, הן לצורך עמידה בהוראות החוק והימנעות מהליכים מיותרים מול רשות המסים, והן משיקולים ניהוליים-עסקיים טהורים, אסור להזניח את ספירת המלאי, ויש לבצע אותה כנדרש ובדייקנות.

הכותב הוא רו"ח (עו"ד) - עמוס כץ ושות' רואי חשבוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות