הנזק של הטבות המס בישראל - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הנזק של הטבות המס בישראל

הטבות המס דוחקות החוצה יצואניות קטנות, ומגדילות את חוסר התחרותיות ורמת השחיתות הנתפשת בישראל

32תגובות
הפגנת עובדי טבע בירושלים
אמיל סלמן

"אין ארוחות חינם" הוא אחד המשפטים המצוטטים בהיסטוריה של הקפיטליזם. ואולם הקפיטליזם (החזירי) הוא דווקא זה שמבקש ומקבל מעת לעת ארוחות חינם, ומציגן כאילו אין להן עלות. כזה הוא המקרה של הטבות המס לעידוד החברות הגדולות.

ומה אומרים לנו פקידי רשות המסים, מנהלי החברות הגדולות ובעלי ההון? "אם תיתנו הטבות מס, נקים מפעלים, שממילא לא קיימים כיום, ולכן גם לא חייבים במסים. הטבות המס יאפשרו הקמת מפעלים, הציבור ירוויח אלפי מקומות עבודה נוספים, ואילו המדינה לא תפסיד מסים ממפעלים שבכלל לא היו קיימים קודם לכן". ארוחת חינם של ממש. האומנם?

על השקר הטמון בטיעונים אלה אנו חוזרים ולמדים בימים אלה בפרשת טבע. הטבות המס לטבע ניתנו דווקא לאחר שהמפעלים של חברת התרופות כבר קמו, ועמדו לשלם מסים בגין רווחי הענק מייצור התרופה קופקסון.

אף אם נאמץ את הגרסה שלפיה יש לתת הטבות מס למפעלים וחברות חדשים בלבד, טמונים עדיין בטיעונים אלה כזבים משמעותיים. ראשית, הטבות המס הוקנו לאורך רוב השנים בעיקר לחברות גדולות, ולכן עודדו חברות קטנות להתמזג. אמנם בשנים האחרונות האפליה לטובת עסקים גדולים הטמונה בחוק לעידוד השקעות הון הצטמצמה, אך היא עדיין קיימת (שיעור מס מופחת של 5% לגדולות מול 9% לקטנות ו–23% לחברות שלא נכללות תחת החוק לעידוד השקעות הון). זאת ועוד, אף מיזוגים פטורים לרוב ממסים בהטבות ייעודיות אחרות. לא מיותר לציין כי בישראל יש הטיה גדולה לטובת חברות גדולות.

אילולא ניתן הפטור ממס לטבע ב–2005, בכל תריסר השנים האחרונות יכולה היתה הטבת המס בסך יותר מ–20 מיליארד שקל שהועברה לטבע לבדה לממן את הפחתת מס החברות ב–3% לכל 400 אלף העסקים במדינה, שבהם מועסקים 2.5 מיליון עובדים. כל הטבות המס שניתנו ב–12 השנים האחרונות מגיעות לבטח לכ–100 מיליארד שקל.

שנית, הטבות המס מעודדות יצוא ומגדילות על כן את הלחץ על שער מטבע החוץ להיחלש. הייסוף מפחית מכדאיות היצוא ליצואנים קטנים ובינוניים שאינם נהנים מפטור ממס. כלומר, הטבות המס יוצרות תחרות בלתי־הוגנת בשוקי היצוא. התוצאה היא דחיקתן החוצה של יצואניות קטנות ובינוניות, יעילות ומרוויחות, לטובת כניסתן של יצואניות גדולות ולא יעילות, שבהזדמנות הראשונה — ולאחר שהטבות המס כבר התקבלו בידיהן — יפטרו את עובדיהם. זאת ועוד, הפכנו לאחת המדינות הריכוזיות ביותר בתחום היצוא, ומחירה של הריכוזיות הוא סחיטתה של הממשלה לתת הטבות נוספות וחוזר חלילה.

שלישית, המחקר מראה כי הטבות מס ייעודיות לחברות גדולות תורמות לעליית רמת השחיתות הנתפשת במדינה. זו מביאה מצדה לקיטון ברמת ההשקעות במשק, ובפרט של חברות קטנות ובינוניות. רמת השחיתות הנתפשת בישראל, כמו גם רמת הטבות המס הייעודיות במדינה, הן הגבוהות במערב, והקשר בין שני הפרמטרים ברור.

הפקיד הבכיר ברשות המסים שיזם את הטבת המס השערורייתית לטבע מצא עצמו עובד בעבור טבע (לאחר צינון כדין) תקופה לא ארוכה לאחר תום הצינון. מהיכרותי עמו ועם תרומתו ארוכת השנים לרשות המסים, אני מאמין כי הוא פעל בתום לב, אך צירוף המקרים המצער תורם ללא ספק לחוסר האמון בקרב הציבור ביחס לתום לבם של פקידי ציבור בכירים.

רביעית, הטבת המס לטבע צפויה להימשך גם ב–2018 ואילך (הגם שבשיעור מס של 7.5%, ולא הפטור ממס המלא שהיה קיים עד 2012), ושווייה העתידי הוא מיליארדי שקלים רבים.

לאור דברים אלה טוב יעשו ראש הממשלה בנימין נתניהו (שהוא ושר התמ"ת לשעבר אהוד אולמרט שותפים אישית למחדל) ושר האוצר משה כחלון אם יואילו לתקן לאלתר את החוק לעידוד השקעות הון. ואם לא יבטלו אותו לחלוטין, כפי שאני ממליץ כבר שנים, אז לכל הפחות יגבילו את מתן ההטבות החל ב–1 בינואר 2018 לחברות שלא פיטרו עובדים כלל (למעט פיטורי אי־התאמה מוכחים) ומתחייבות להמשיך בהעסקתם תקופה ארוכה לאחר תום ההטבות. בטוחני כי במקרה זה שחצנותו של מנכ"ל טבע תימוג. איני מכיר הרבה מנכ"לים שיהיו מוכנים להפסיד הטבות של מיליארדים רבים, ולו בעבור פיטורי אלפי עובדים.

למעשה, הדרך היחידה להקטין את גל הפיטורים הנוכחי בטבע, וגם את הסיכוי לגל פיטורים נוסף, היא לתקן את החוק.

פרופ' זליכה הוא ראש בית הספר לראיית חשבון בקריה האקדמית אונו, ויועצו הכלכלי של יו"ר ההסתדרותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות