לעודד חקלאים לתרום עודפי תוצרת

הצלת מזון היא פעילות כלכלית חליפית לייצור מזון, כדאית למשק הלאומי, ותורמת להקטנת האי־שוויון במשק

גידי כרוך
גידי כרוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירקות המיועדים להשמדה
גידי כרוך
גידי כרוך

החקלאות בישראל נחשבת מפותחת מאוד, למרות האתגרים הבלתי־פוסקים שבפניהם ניצבים החקלאים — הכוללים התמודדות עם נזקי מזג האוויר, מחסור במרחבים וחסמים רבים מצד רשתות השיווק והמדינה.

לא אחת דובר על כך שהרווח לחקלאים נמוך מאוד — בין השאר בגלל אובדן תוצרת חקלאית כבר בשלב הגידול, עלויות שינוע וקירור גבוהות, וחוסר גמישות בשוקי יצוא. המשקל המרכזי של פירות וירקות באובדן המזון נובע הן ממיקומם הגבוה בייצור החקלאי המקומי, והן משיעור אובדן של 40% בשלבי הגידול החקלאי והאריזה. עם זאת, לעתים אין לחקלאי יכולת לתכנן במדויק את היבול, בשל חוסר ודאות אינהרנטי בכל הקשור לפגעי מזג האוויר. דרישת השוק למוצר מושלם וחוסר יכולת תכנון מביאים לעודפים רבים, הפוגעים ברווחיות החקלאי.

למרות זאת, חקלאים רבים תורמים את עודפי התוצרת לעמותות — אך מכיוון שזו תרומה שעלותה גבוהה, יש חקלאים שמעדיפים להשאיר את עודפי התוצרת בשדה. הדבר נובע מסיבות שונות, ובהן ההיערכות הלוגיסטית הנדרשת, הבאה לידי ביטוי בצורך לאחסן את התוצרת ולשנעה; המרחק הגיאוגרפי בין החקלאי לבין הגורמים המעוניינים לקבל את התרומה; והצורך לשמור סוגי יבול שונים בקירור, בשלב האחסון וההעברה, דבר המחייב הוצאה יקרה על שימוש במקררים ובמשאיות קירור.

והנה, באחרונה יצאה לדרך תוכנית שעשויה לשנות את השיטה: בדומה לנוהג הקיים בארה"ב, יזם משרד החקלאות פיילוט לשיפוי חקלאים שתורמים עודפי תוצרת חקלאית. הפיילוט תוקצב במיליון שקל, לפי 50 אגורות לכל ק"ג של עודפי תוצרת שיעביר החקלאי לתרומה. באחרונה יצא קול קורא לחקלאים להגיש בקשות להחזרים — והחקלאים נענו. בארה"ב הוכחה היוזמה כגורם משמעותי לעידוד תרומות של תוצרת חקלאית לעמותות המזון, ושם גם גובה המהלך בתוכניות למתן הלוואות בריבית נמוכה, המיועדות לסייע לחקלאים להקים מתקני אחסון ולהפחית אובדן תוצרת, כלומר, ראשית לצמצם פחת במקור, ואם נותרת תוצרת עודפת — להעבירה לזקוקים לה.

הצלת מזון היא פעילות כלכלית חליפית לייצור מזון, בעלת כדאיות ישירה למשק, בנוסף לתרומה החשובה להקטנת האי־שוויון במשק. בישראל עלויות הצלת מזון נמוכות ב–73% מהאלטרנטיבות, כמו תמיכה כלכלית, סבסוד או קצבאות. החיסכון השנתי למשק יכול להגיע ל–2.1 מיליארד שקל — נתון שצריך לגרום לרגולטורים לפעול בנידון.

הכותב הוא מנכ"ל לקט ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker