גם החלשים ראויים לשירותים חברתיים

דווקא הרשויות החלשות אינן יכולות לממן שירותי רווחה, משום שאינן עומדות בתנאי הסף לתמיכה הממשלתית

חיים ביבס
חיים ביבס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית"ר עלית
חיים ביבס
חיים ביבס

מרכז טאוב פירסם באחרונה מחקר על תקצוב שירותי הרווחה ברשויות המקומיות, שמצביע על תופעה המוכרת מזה שנים רבות. הדו"ח מציג תמונה של פערים בין היישובים השונים בהוצאות על מטופלים במערכות הרווחה, שקיומם מעיד על כך שהסיוע המוענק לאדם במצוקה תלוי במקום מגוריו.

על פי המחקר, עובדי המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות מטפלים בכ–465 אלף משקי בית. מחלקות הרווחה חשובות לא פחות ממחלקות החינוך והגבייה ברשויות המקומיות, מכיוון שהן עוזרות לנו לפעול למען חברה מתוקנת התומכת במשפחות מצוקה, באוכלוסיות חריגות, במכורים לסמים ובבעלי צרכים מיוחדים הזקוקים לעזרה ולתמיכת הקהילה. תחום הרווחה הוא מהמורכבים והרגישים בתחומים שבהם הרשות המקומית מספקת שירותים, ובעלי המקצוע נדרשים לעקוב אחר השינויים החברתיים והדמוגרפיים, ובהם הגידול בתוחלת החיים, הגידול באוכלוסיית הקשישים והשאיפה לשילוב מיטבי של בעלי מוגבלויות.

האבסורד בשיטת המימון המונהגת כיום על ידי משרד הרווחה הצית התנגדויות רבות מהשלטון המקומי. למעשה, אנחנו נאבקים בנושא כבר שנים וקוראים לביטול המנגנון המפלה. כבר בהקצאה הראשונית של משרד העבודה והרווחה ניכר פער בלתי־סביר לרעת הרשויות ממעמד חברתי־כלכלי נמוך — ההקצאה לרשויות באשכולות החברתיים־כלכליים 1–3 עומדת על כ–3,170 שקל לאדם, לעומת כ–5,400 שקל לאדם ברשויות במעמד כלכלי־חברתי גבוה יותר.

מעבר לכך, מימון שירותי הרווחה שמעניקות הרשויות נעשה בשיטת המאצ'ינג, כך שבעבור כל 75 אגורות שמסבסדת הממשלה, הרשות נדרשת לשלם 25 אגורות. כשמדובר בתקציבים של מיליונים, הדרישה מהרשות גדולה בהתאם, ואם היא אינה עומדת בחובת התשלום — היא כלל לא מקבלת את מימון המשרד. כלומר, בסופו של יום, המאצ'ינג פוגע באלה הזקוקים לו יותר מכל.

המצב שבו רשות חלשה אינה יכולה להרשות לעצמה לממן שירותי רווחה משום שאינה עומדת בתנאי הסף לקבלת תמיכה ממשלתית — מופרך. למעשה, משרד העבודה והרווחה משמר את הרשויות החלשות במצבן, ובמקום להקצות את הסיוע הנדרש עושה עוול למאות אלפי מטופלים בשירותי הרווחה.

הפתרון לא יגיע מהעברת כספים מהרשויות החזקות לחלשות, שהרי הרשויות בישראל נאבקות להישאר באיזון תקציבי, ובכל שנה נוספות להם מטלות תקציביות. הפתרון יגיע באמצעות שבירת המעגל החוזר המתרחש לנגד עינינו, ובאמצעות צמצום ההשתתפות של רשויות מקומיות ממעמד חברתי־כלכלי נמוך במימון של תקציבי הרווחה.

הממשלה חייבת להתאים את הכלים שהיא מעניקה לרשויות לצרכים וליכולות שלהן, וליצור שינוי כולל במדיניות הרווחה. שינוי כזה ייתן לרשויות את האמצעים לתמוך במגוון הצרכים של התושבים ולאפשר להם עתיד שונה, שלא נכפה עליהם מתוקף המציאות.

הכותב הוא יו"ר מרכז השלטון המקומי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker