סכנת קריסה בשוק הנדל"ן

חוסר היציבות והעלייה ברמת הסיכון בענף הנדל"ן משקפות את התוהו ובוהו שיוצרת מדיניות הממשלה בשוק הדיור

חן שרייבר
חן שרייבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבקשה להקפאת הליכים נגד אורתם סהר
הבקשה להקפאת הליכים נגד אורתם סהרצילום: תומר אפלבאום

חברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט פירסמה באחרונה דו"ח מדאיג, שלפיו נמשכת מגמת פשיטות הרגל של קבלני ביצוע בענף הנדל"ן. אם רמת הסיכון בענף תישאר כפי שהיא, ומסתמן שהיא אף תגדל, צפויות קריסות ופשיטות רגל רבות של קבלני ביצוע ב-2018.

קבלני הביצוע נמצאים בסוג של מלכוד 22 - מצד אחד, הם צריכים להתמודד עם הצמיחה המטורפת בפעילותם בשנים האחרונות, ומאידך, הם חווים קשיי מימון ולחצי תזרים מזומנים בשל אי־יכולת לגייס כספים מהבנקים. כתוצאה, השוק נכנס לתקופת קיפאון, שבה המלחמה על כל פרויקט, והמחסור בעובדים מיומנים ובאפשרויות מימון הון חוזר מובילים את קבלני הביצוע למלחמת מכרזים. תופעה זו מחייבת אותם להוריד מחירים ולתת אשראי ארוך טווח ליזמים. הדבר מוביל לירידה חדה ברווחיות — עד כדי כך שחברות ביצוע רבות בקושי מצליחות להימנע מהפסדים ברבים מהפרויקטים שהן מסיימות.

יותר ויותר קבלנים מדווחים על הגעה לסף קריסה כלכלית — חרף העלייה בהיקפי הפעילות. במצב כזה קיים סיכון מובהק ליצירת אפקט דומינו — שבו יזם הנפגע מקבלן שלא מסיים פרויקט שהוזמן ממנו עלול לקרוס, מה שיעכב מסירה של דירות. אחת הדוגמאות לכך הוא המקרה של חברת הבנייה אורתם סהר והיזמים שהזמינו ממנה פרויקטים. המקרה הוכיח כי הניסיון לחסוך בעלויות תכנון ובחומרים עלול להוביל לנזקים שאף מסכנים חיי אדם.

חוסר היציבות והעלייה ברמת הסיכון בענף הנדל"ן משקפות את התוהו ובוהו שיוצרת מדיניות הממשלה בשוק הדיור. במצב תקין, ביקוש והיצע מכתיבים את המחירים, את היקפי הפרויקטים ואת הרווח של הקבלנים והיזמים. במקום זאת שורר חוסר יציבות, הנובע מכך שכל קואליציה חדשה או שר אוצר יצירתי יוצאים עם תוכנית חדשה — והשוק עובר טלטלה מתוך ציפייה לשינוי כלשהו בסביבת הרגולציה או המסים.

בתקופה שבה כיהן יאיר לפיד כשר האוצר נעצרו הביקושים באופן מלאכותי, בציפייה למע"מ 0%. כיום השוק מוטה בגלל הציפייה של זוגות צעירים להגרלות מחיר למשתכן, שגורמות לביקושי יתר מצד אנשים שלא שקלו קודם לכן להיכנס למעגל הרוכשים. יש להביא בחשבון גם את המשקיעים בדיור, שעדיין מצפים למוצא פיה של הממשלה, לאחר קביעת בג"ץ כי לא ניתן לחוקק את החוק למיסוי הדירה השלישית.

שוק הנדל"ן, כמו כל שוק הוני, זקוק ליציבות כדי לפרוח. אך הממשלות האחרונות משחקות עם המשקיעים והרוכשים בשוק הנדל"ן. בקצב הנוכחי, נראה בעוד כמה שנים קריסה של חברות ביצוע, שתוביל לכניסתן של חברות בנייה זרות לישראל, בלית ברירה. אם לא יחול שינוי במדיניות הממשלה - קבלני הביצוע הישראלים יתקשו להמשיך להתקיים. נראה כי מדיניות הממשלה בתחום הדיור נכנעת לתכתיבים פופוליסטיים, ואינה מביאה בחשבון את עתיד החברות שבונות כיום את הדירות ואת המשרדים בשוק הנדל"ן הישראלי.

הכותב הוא רואה חשבון, מומחה להשבחת חברות ודירקטור בלשכת רואי חשבון ובחברות ציבוריות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker