רבים מתלמידי התיכון בפריפריה העמוקה רעבים

על המדינה למצוא פתרון הולם לרעב התלמידים, ולהפנות תקציב לבתי ספר בפריפריה לטובת הזנה איכותית ומכובדת

צבי פלג
צבי פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארוחת צהריים בבית ספר
צבי פלג
צבי פלג

בשנים האחרונות, צוותי המורים בבתי הספר של רשת אורט נתקלים ביותר ויותר בני נוער שבאים לבתי הספר כשהם סובלים מרעב. תלמידים אלה כמובן אינם יכולים להשקיע בלימודים, וסובלים גם מחוסר רוגע, שלעתים בא לידי ביטוי באלימות. ברור שהישגיהם נמוכים ביותר.

דו"ח העוני של ארגון לתת שפורסם באחרונה מצביע על כך שבישראל חיים בעוני יותר ממיליון ילדים, וכמעט מיליון וחצי מבוגרים. נתון מדאיג נוסף הוא ש-75% מהילדים הנתמכים אוכלים לארוחת הצהריים בעיקר לחם וממרח, או פחמימות ריקות אחרות.

מפעל ההזנה הפועל בחלק מאזורי הארץ מיועד לאוכלוסיית התלמידים עד חטיבות הביניים - כך שתלמידי החטיבה העליונה אינם זכאים לעזרה בתזונה, ומנהלי בתי ספר של רשת אורט באזורי הפריפריה החברתית פונים באחרונה בבקשת עזרה בנושא.

ילד עני עסוק בהישרדות יום־יומית ולא במבחני פיז"ה והגשמה עצמית. הוא עסוק בדאגות קיומיות, ולא בהישגי קרוא וכתוב ומדעים. על כן, משרדי הרווחה והחינוך חייבים למצוא פתרונות יצירתיים בנושא, כך שבתי הספר יעניקו ארוחה חמה לבני הנוער.

כרשת החינוך הגדולה בישראל, פנינו לפני כמה שנים לשר הרווחה בבקשת עזרה. ציינו שאנו יודעים במדויק מי התלמידים הנזקקים למפעל ההזנה ומיהן משפחות המצוקה שילדיהן לומדים במסגרתנו. אך עם כל הרצון לעזרה, לא נמצאה הדרך לתת מענה לצרכים ממוקדים בבתי הספר.

באחרונה פנינו שוב לשר הרווחה, חיים כץ, והצגנו את הבעיה הקשה של עוני ורעב, שממנה סובלים תלמידי הפזורה הבדואית בדרום. הצענו שנעניק ארוחה חמה לתלמידי החטיבה העליונה בארבעה שבטים (מתוך 12 שבהם אנו פועלים), שבהם המצב חמור במיוחד. הצענו להשתתף ב–50% מהעלויות באמצעות כספי תרומות שגייסנו לנושא. לצערנו, גם המהלך הזה לא הסתייע.

עמותת "לקט ישראל", שעושה עבודת קודש בנושא, מבקשת בשנים האחרונות את השתתפותנו הכספית לפעילותה בבתי הספר של הרשת. סכומי ההשתתפות מגיעים למאות אלפי שקלים בשנה מכספי תרומות - כדי לממן ארוחת בוקר קלה בלבד. גם בערבי חג אנחנו מקפידים לשלוח מארזי מזון לבתיהם של משפחות התלמידים שאנחנו יודעים שנמצאות במצוקה, וגם זה מתאפשר באמצעות מיליוני שקלים מכספי תרומות וללא כל עזרה של המדינה.

השיטה חייבת להשתנות. משרד הרווחה צריך להמשיך לפעול דרך לשכות הרווחה ברשויות, אבל חלק מתקציבו הוא חייב להפנות לבתי ספר בפריפריה החברתית, תוך דאגה ומעקב שההזנה מגיעה בצורה איכותית ומכובדת לנצרכים. תפקידה של המדינה להושיט עזרה ולמצוא פתרון הולם ומכבד לרעב התלמידים.

הכותב הוא מנכ"ל רשת אורט ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker