כסף ישר לחשבון הבנק: הדרך הסעודית לסגור גירעון

תחת הכותרת "חשבון האזרח" יקבלו כ-12 מיליון סעודים לחשבונם סכומי כסף שנועדו לפצות על ההתייקרויות במשק

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוסו הפרטי של המולטי־מיליארדר אל־ווליד בן טלאל, שנעצר על ידי ממשלת סעודיה
מטוסו הפרטי של המולטי־מיליארדר אל־ווליד בן טלאל, שנעצר על ידי ממשלת סעודיהצילום: בלומברג

היום יוצאת לדרך אחת מהיוזמות המורכבות והמבלבלות שעליהן החליט יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן.

תחת הכותרת "חשבון האזרח", יקבלו כ-12 מיליון סעודים, ישירות לחשבון הבנק שלהם, סכומי כסף שנועדו לפיצוי על ההתייקרויות שחלו ושעוד יחולו במשק הסעודי. אלה התייקרויות מתוכננות, בעיקר בתחום החשמל והדלק, לצד הטלת מע"מ שצפויה להיות מיושמת עד לסוף השנה הבאה.

מיליוני האזרחים שנרשמו באתר מיוחד שנפתח לכבוד התוכנית, אינם יודעים עדיין מה יהיה גובה הסכום שיקבלו מן המדינה, ובעיקר כיצד הוא מחושב. עקרונית, הסכומים יתחשבו בגודל המשפחה ובהיקף ההכנסה הכוללת, אבל עבור כל אחד מבני המשפחה יחושב הסכום בנפרד.

כך למשל, סטודנטים שמתגוררים מחוץ לבית יחושבו בנפרד ואם הם לומדים בחו"ל על חשבון מלגה ממשלתית - לא יקבלו כל תוספת. ילדיהם של זוג מעורב, סעודי וזרה, לא יהיו זכאים לתשלום, וכלל רשימת החריגים עדיין לא סוכמה סופית.

מה שברור הוא שהממשלה שחותרת לבצע רפורמות בתחום המסים ולהעלות מחירים, מבקשת לרכך את המכה שצפויה לנחות על אזרחיה. וכך, בעוד יד אחת מעלה מחירים, היד השנייה תקזז את ההתייקרות בפיצוי. צריך עכשיו להמתין ולראות כיצד יגיב הציבור אחרי שיבין לאשורם את פרטי התוכנית ויבחן את דפי החשבון שיקבל מן הבנקים.

בה בעת מנסה הממשלה לצמצם את הגירעון התקציבי שצפוי להיות כ–50 מיליארד דולר ב–2018, על פי נתוני התקציב שפורסמו שלשום. "מטרתנו היא לשפר את איכות החיים של אזרחינו", בישר המלך סלמאן בהודעתו, שבה מסר כי התקציב יהיה כ–261 מיליארד דולר - הגדול בתולדות הממלכה.

הצפי הוא שהגירעון יהיה 8% מהתמ"ג, ואחד ממקורות ההכנסה החשובים יהיה הסכום שתצליח הממשלה לסחוט מעשרות הנסיכים ואנשי העסקים שנעצרו בשבועות האחרונים. חלקם עצורים עדיין במלון ריץ קרלטון.

היעד המוצהר הוא לנער מכיסיהם של "עצורי ריץ", כפי שהם מכונים, כ-100 מיליארד דולר. ואולם בינתיים נתקלת הממלכה בקשיים להגשים את היעד.

על פי "פייננשל טיימס", מסרב המולטי־מיליארדר אל־ווליד בן טלאל להגיע להסכם עם הממשלה, ודורש לעמוד למשפט שבו, לדברי מקורביו, יחשוף ב"שקיפות מלאה" את מקורות הונו העצום ויוכיח כי כל מעשיו חוקיים ואין בהם שמץ של שחיתות. בינתיים נאלץ הנסיך למכור כמה מנכסי העוגן של "הממלכה בע"מ", החברה האם של כל עסקיו, בהם את חלקו בפוקס ניוז, ברשת בתי המלון פור סיזנס, ובחברת תעופה סעודית שהוא בעליה. ההערכה היא שהנסיך, שלפני כמה שנים ניהל מאבק נגד חברת פורבס משום שהורידה את דירוגו בין עשירי תבל, הפסיד מאז המעצר כ–2 מיליארד דולר מהונו האישי. חברת ההשקעות שלו מוערכת בשווי של כ–8.5 מיליארד דולר, לאחר שאיבדה לפחות כחמישית מערכה.

לא ברור אם אנשי עסקים ונסיכים אחרים יהיו מוכנים לקבל את ההצעה הממשלתית, שלפיה העצורים ישוחררו לחופשי ללא משפט בתמורה ל-70% מכלל הונם. אם יתמיד בן טלאל בדרישתו לעמוד למשפט, עלולים רבים מעמיתיו לבחון את התנהלות הממשלה מולו לפני שיוותרו על סכומי העתק שמונחים בבנקים ובנכסים שרכשו במשך עשרות שנים.

מסע המעצרים וכוונת הממשלה להעביר לידיה את רוב הונם של הנסיכים ואנשי העסקים נתקל גם בביקורת מבית. בשבוע שעבר פירסם העיתונאי הסעודי הבכיר ג'מאל חאשוקג'י, שעורך את אתר Arab Times, מאמר נוקב שבו קרא לממשלה שלא להסתפק במעצרם של 200 בעלי נכסים, אלא להרחיבם: "שחיתות היא לעצור רק 200 חשודים, ולא אלפים", כתב. אבל הוא מזהיר גם מפני הלאמתן של חברות ונכסים, ומזכיר לקוראיו כי מהלך כזה ביצע נשיא מצרים גמאל עבד אל־נאצר, ונחל בו כישלון צורב.

הלאמת הנכסים, קובע חאשוקג'י, תרתיע משקיעים סעודיים וזרים שיחשבו פעמיים לפני שהם מקימים חברות חדשות בממלכה. יורש העצר מייחס למבקריו ולעצורים את מה שהוא מכנה כמסע ההכפשות נגדו, שמתנהל בעיקר בכלי התקשורת האמריקאים שפירסמו פרטים על רכישותיו הראוותניות במאות מיליוני דולר - כמו רכישת ציורו של ליאונרדו דה וינצ'י, יאכטת פאר בכחצי מיליארד דולר ואת ארמונו של לואי ה-14 בצרפת בסכום של יותר מ–300 מיליון דולר.

פרסומים אלה אינם מקריים, גורסים מקרוביו של מוחמד בן סלמאן. הם נועדו לערער את הלגיטימציה המלאה שלה זוכה יורש העצר, אך לא יצליחו לבלום את מסע טיהור השחיתות שבו החל.

מהמורה נוספת מציבים בנקים וממשלות במערב, שדחו עד כה את בקשתה של סעודיה להקפיא את חשבונות הבנקים ואת נכסיהם של העצורים, כל עוד לא התנהל הליך משפטי ראוי שיציג את אשמתם ויקבע את עונשם. מה שאינו ברור עוד הוא כיצד מתכוונת הממשלה להשקיע את הכספים שיוחרמו. על פי דיווח באתר בלומברג, הקימה המדינה רשות מיוחדת לניהול הכספים האלה, אבל לא נמסר מה יהיו הקריטריונים להשקעת הכספים, אם ישמשו כתוספת לתקציב הפיתוח או לכיסוי הגירעון התקציבי.

הצד המעניין הוא שעד כה מתנהל המהלך חסר התקדים מבלי שיעורר מחאות או תגובות מעשיות של בעלי ההון בסעודיה, כמו הוצאת כספים מן הממלכה, סגירת חשבונות והפסקת השקעות. מבחנו המנהיגותי והכלכלי של יורש העצר עובר בינתיים בשלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker