הפיטורים בטבע הם לא אירוע מאקרו־כלכלי

דעיכה של חברה אחת היא הטריגר לעלייתן של אחרות. אין סיבה שהמדינה תתערב ותנסה למנוע את הפיטורים

ליאור תבורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של עובדי טבע באשדוד, ביום ראשון. פיטורי 1,700 עובדים בקושי משפיעים על מספר המפוטרים החודשיצילום: אילן אסייג
ליאור תבורי

בימים האחרונים ניתן לראות תגובות חריפות ביותר בקרב עיתונאים ופוליטיקאים בכל הנוגע לפיטורים בטבע (עלה אפילו הביטוי "מגה־פיגוע כלכלי"). אני ממליץ להכניס את הדברים לפרופורציות הנכונות.

פיטורים הם בהכרח דבר לא נעים, וכנראה יפגעו ברמת השכר של העובדים המפוטרים, לפחות בטווח הזמן הקצר. ואולם צריך לזכור ששוק העבודה נמצא כיום במצב מצוין. האבטלה נמוכה, השכר עולה ושיעור ההשתפות בשוק העבודה עולה. כל האינדיקטורים חיוביים. אף שהפיטורים כואבים, ככל הנראה מעולם לא היה זמן טוב יותר להיות מפוטר. מנקודת ראותו של המפוטר, סיכוייו למצוא עבודה הם הגבוהים ביותר מאלה ששררו ב–20 השנים האחרונות לפחות, ובין הגבוהים ביותר במדינות המערב. זה נכון גם לגבי המפוטרים המבוגרים יותר, שהתקשורת והפוליטיקאים אוהבים להתעסק בהם.

השבוע

פרק 8 | 19.12.2017

0:00
-- : --

כמו כן, צריך לזכור שאין מדובר באירוע מאקרו־כלכלי, ולכן גם אין שום סיבה שהמדינה תתערב. עיון בנתוני שירות התעסוקה מעלה כי בכל חודש מפוטרים בערך 10,000 אנשים בישראל (ופי שלושה מכך מתפטרים מרצונם). האם שמעתם על זה בחדשות? ממש לא. גם לא תשמעו, מפני זה חלק ממהלך החיים הרגיל של שוק העבודה. אז פיטורי 1,700 עובדים מחברת טבע לא משנים בכלל את שיעור האבטלה המשקי, ואפילו בקושי משפיעים על מספר המפוטרים החודשי.

באשר לטענה כאילו טבע קיבלה הטבות מס מופלגות ולכן אסור לה לפטר עובדים — זו טענת סרק. המדינה מעולם לא דרשה מטבע (או מכל חברה אחרת) שתעמוד ביעדי תעסוקה בתמורה להטבות מס שקיבלה. את הטבות המס שניתנות גם כיום מכוח החוק לעידוד השקעות הון צריך לדעתי לבטל, ושורה ארוכה של כלכלנים מסכימים אתי על כך, אך זה כבר דיון רחב יותר.

גם אם זה מעצבן, צריך להבין שהמדינה נתנה הטבות מס במילארדי שקלים מבלי שדרשה דבר בתמורה, ואין לה שום זכות — חוקית או מוסרית — לדרוש משהו בעבור הטבות המס שניתנו בעבר.

ואפשר גם לראות כמה נקודות אור במצב שנוצר. שוק ההיי־טק הישראלי, ובמיוחד החברות הקטנות משוועות לעובדים מוכשרים, בדיוק כמו מפוטרי טבע. למעשה, ההיי־טק הישראלי נולד מפיטורי ענק בעקבות ביטול פרויקט מטוס הלביא בסוף שנות ה–80. כך שהפיטורים הנוכחיים עשויים להאיץ את התפתחותן של חברות קטנות יותר מטבע, מה שיוביל לביזור הכוח בכלכלה הישראלית, ולכן להקטנת הסיכון והתלות של המדינה בחברות הגדולות. בנוסף, מכיוון שטבע כמעט פטורה לחלוטין מתשלום מסים, ייתכן שגביית המס תגדל מעט בעקבות המעבר של העובדים לחברות אחרות שדווקא משלמות מסים. בכל מקרה, בוודאי שלא תהיה פגיעה מהותית בגביית המס על ידי המדינה.

בשורה התחתונה, יש פה מקרה קלאסי של "הרס יצירתי", שמתרחש בכל יום בכלכלה. אמנם לא נעים לראות מפעל סגור, אבל צריך להבין שזה חלק ממחזורי העסקים של כלכלה מודרנית. הדעיכה של חברה אחת היא הטריגר לעלייתן של אחרות, ומרבית המפוטרים לא יתקשו למצוא עבודות אחרות בשכר דומה לזה שהתרגלו אליו. לכן, אין שום סיבה שהמדינה תתערב ותנסה למנוע את פיטורי העובדים. בטח לא על ידי בזבוז כספי המסים שלנו, שיכולים להיות מופנים לדברים טובים יותר.

הכותב מנהל את הבלוג "נער אוצר", והיה יועץ לסגן שר האוצר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker