כולנו חכמים בדיעבד

העליהום הבוטה על מנהלי טבע לדורותיהם לא עוזר לאיש. חשוב יותר להתמקד בשיכרון המסוכן הנובע מהצלחה, וללמוד מכך

יגאל בורוכובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה מול ביתה של גליה מאור, אתמול
יגאל בורוכובסקי

בשבועות האחרונים נראה שאימצנו ספורט לאומי חדש: לחבוט הכי חזק שאפשר במנהלים של טבע . העיתונאים מתחרים — מי מוצא יותר טעויות (בדיעבד)? מי כותב בצורה בוטה יותר? ואם אפשר — עדיף בליווי תמונות, כדי שנוכל לזהות ברחוב את מי שאשמים ב"קריסה הגדולה ביותר בתולדות המשק".

הרי נגרם נזק כבד. ואם נגרם נזק — מישהו אשם. בטוח שמישהו אשם (והוא אף פעם לא אנחנו).

השבוע

פרק 8 | 19.12.2017

0:00
-- : --

טבע רכשה ביולי 2015 את חברת אקטוויס ג'נריקס (החטיבה הגנרית של חברת אלרגן) בעסקה ממונפת תמורת 33.4 מיליארד דולר במזומן, וכן מניות של טבע. הרכישה הובילה לגידול חד בחובות של טבע, ובסופו של דבר להרעה משמעותית במצבה הפיננסי של החברה ולקריסה של עשרות אחוזים במחיר המניה. למקרא העיתונות בחודשים האחרונים, נראה שכל ילד יכול היה לדעת שזה מה שיקרה. האומנם?

ארז ויגודמן, לשעבר מנכ"ל טבע, שבתקופתו נרכשה אקטוויסצילום: בלומברג

אז קודם כל עובדות: טבע הודיעה על כוונתה לרכוש את אקטוויס בסוף יולי 2015. היה כל כך "ברור" שזה רע לטבע, שמניית טבע עלתה ב–15% בעקבות ההודעה. שוק המניות אמור לשקף את הדעה של כולם — מעין "חוכמת ההמונים" — והשוק חשב בזמן אמת שהעסקה טובה.

ומה אמרו המומחים? האנליסטים היללו את העסקה ואת ניצול ההזדמנות הגאוני של הנהלת החברה וצפו כי מניית החברה תנסוק.

אולי מיד אחרי העסקה זה נראה טוב — אבל אחרי זמן קצר היה ברור שיש כאן עסק ביש, ושצריך לבטל את העסקה, נכון? אז זהו, שלא ממש. גם שנה לאחר העסקה, המומחים והאנליסטים סברו ברובם כי צריך לרוץ ולרכוש את מניית טבע. המניה תעלה ב–50%, סברו בבנק ירושלים באוגוסט 2016 וגם ב–IBI באוקטובר 2016; היא תעלה ב–97%, העריכו בסיטי גרופ בנובמבר 2016; וב–RBC סברו אז שתנסוק "רק" ב–34%. אפילו השנה היו מומחים גדולים שחשבו שמניית טבע תחזור לאיתנה: בסיטי ובאופנהיימר דיברו בינואר 2017 על עלייה של 35% ושל 24% במניה, בהתאמה, ודויטשה בנק צפה רק במאי עלייה של 40%. אמנם לאורך הדרך נשמעו גם דעות אחרות, אך הן היו מהוססות למדי. למעשה, עד אמצע 2017, כשנתיים אחרי העסקה, לא פורסם אפילו דו"ח אחד של אנליסט שהמליץ למכור את מניית טבע.

המסקנה היא כי החוכמה שנפלה עלינו בחודשים האחרונים היא בסך הכל חוכמה בדיעבד. על ההבדל בין חוכמה מראש ובדיעבד עמדו כבר אבותינו, שהנחו אותנו להקל עם מי שלא התכוון להזיק, גם אם בדיעבד מתברר כי עבר עבירה. לא יודע מה אתכם, אבל אני תמיד הרבה יותר חכם בדיעבד.

זה אמנם מעט קשה לעיכול באווירה הציבורית הנוכחית, אבל העליהום הבוטה, הפופוליסטי והמכוער על מנהלי טבע לדורותיהם אינו עוזר בכלל, ואינו מבוסס בערך כמו שירי ההלל ששרו להם בעבר. קריאות הגנאי מעידות יותר על מגרעותינו מאשר על מנהלי טבע. חשוב ללמוד מהמשבר על ניהול סיכונים, וניהול תרחישי קיצון, על עולם משתנה במהירות, מורכב וקשה לצפייה; ללמוד כמה מסוכן השיכרון הנובע מהצלחה, וכמה קשה לגבש דעה עצמאית כשכולם מסביבך חושבים אותו דבר. אבל חשוב ללמוד גם, אפילו אם זה קשה, שלפעמים קורים דברים רעים, ואין את מי להאשים.

עו"ד בורוכובסקי הוא שותף במשרד יעקב סלומון, ליפשיץ ושות', והיה סמנכ"ל בבנק דיסקונט למשכנתאות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker