חדוה בר צודקת - מיזוג מזרחי טפחות עם אגוד יחזק את התחרות

המיזוג יחזק את מזרחי טפחות כמתחרה בשוק, ותהיה בכך תרומה חשובה בהרבה משימורו של אגוד הלא יעיל

מאיר חת
מאיר חת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר מזרחי טפחות משה וידמן (מימין), ומנכ"ל הבנק אלדד פרשר
יו"ר מזרחי משה וידמן (מימין) והמנכ"ל אלדד פרשר מציגים את דו"חות הבנקצילום: תומר אפלבאום

ההתנגדות למיזוג בין בנק מזרחי טפחות לבנק אגוד מבוססת על החשש מפגיעה בתחרות בשווקים הפיננסיים. ההנחה של המתנגדים היא שריבוי שחקנים מקדם את התחרות. מבנה מערכת הבנקאות בישראל הוא אכן ריכוזי, ועלול לפגוע בתחרות. אך תקנתו אינה בשימורו של בנק קטן כמו אגוד.

עובדה היא שלמרות מאמצי הבנק למשוך לקוחות פרטיים באמצעות תנאים אטרקטיביים למפקידים, כמעט שלא השתנה משקלו במערכת. יעילותו של הבנק נמוכה, בין היתר בשל תנאי שכר עובדיו, שהיו צמודים לאלה של עובדי לאומי, מכיוון שבעבר אגוד היה חברה בת של לאומי. הפרדתו מהחברה האם לא עשתה אותו למתחרה יעיל בשוק הבנקאי.

אם ריבוי שחקנים היה מבטיח תחרות, שוק הבנקאות בישראל בעשור הראשון של המדינה היה תחרותי לתפארת. פעלו אז בשוק עשרות בנקים ואגודות שיתופיות לאשראי, אך לא היתה להם יכולת להתחרות מכיוון שהיו קטנים מדי. הוחמצה אז ההזדמנות למזג מוסדות קטנים וליצור עוד יחידות בעלות כושר תחרות.

המיזוג עם אגוד יחזק את מעמדו של מזרחי כמתחרה בשוק הבנקאות, ותהיה בכך תרומה חשובה בהרבה לתחרות משימורו של מתחרה לא יעיל. צירוף עסקי אגוד, השונים בהרכבם מאלה של מזרחי, ישפר את תמהיל העסקים של הבנק המאוחד ויקטין את משקל המשכנתאות במזרחי. אם היה בנק אירופי או אמריקאי גדול שמבקש להיכנס לישראל באמצעות רכישת אגוד, זו היתה תרומה חשובה יותר לתחרות מאשר המיזוג המוצע. אלא שהשוק הישראלי אינו מושך מתחרים מן החוץ, להוציא ענפים ספציפיים של בנקאות השקעות.

מצב התחרות בשווקים הפיננסיים בישראל טוב בהרבה משהיה לפני עשור או שניים. המצב השתפר בזכות הפרדתם של עסקי החיסכון ארוך הטווח מהבנקים וצמיחתם של המשקיעים המוסדיים. לאלה יש משקל גדול בשוק האשראי העסקי, שנשלט בעבר על ידי הבנקים. יתרמו לתחרות גם חברות האשראי שמתחילות לצמוח וחברות מענפי הפינטק, המציעות שירותים בענפי התמחותן.

יש לפסול מכל וכל התערבות פוליטית בשיקול הדעת המקצועי של הרגולטורים. כמפקח על הבנקים לשעבר, יש לי יתרון בכך שאני זוכר מה יכולה להיות תוצאת התערבות פוליטית בשיקולים רגולטוריים. כשבנק ארץ ישראל־בריטניה פשט את הרגל ב–1974, ניסו פוליטיקאים ללחוץ על בנק ישראל לאפשר את רכישתו, לצד החברה הבת בלונדון, על ידי בנק הפועלים, בערבות מלאה של המדינה. אילו נכנע בנק ישראל ללחץ זה, היה ההפסד לקופת המדינה גדול הרבה יותר, והמנהלים שהיו אחראים להתמוטטות הבנק והורשעו בגניבה היו יוצאים ללא פגע.

הכותב היה המפקח על הבנקים ב–1969–1975

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker