להקדים תרופה לפקקים בבאר שבע

בהיעדר תכנון אסטרטגי נכון, לא יעבור זמן רב עד שנראה את באר שבע ברשימת הערים הפקוקות בישראל

רן הראל
מתן פרטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב ז'בוטינסקי ברמת גן
רן הראל
מתן פרטמן

מיפוי השכונות הפקוקות ביותר בישראל ציין את הערים שבהן עשרות אלפי נהגים מתקשים לנוע באופן יומיומי. העיר שבלטה בהיעדרה מהרשימה היתה באר שבע.

על אף היותה מטרופולין שוקק חיים ומוקד תעסוקה ובילוי לכל אזור הנגב — באר שבע אינה פקוקה. לכאורה, העיר השמינית בגודלה בישראל, והשנייה בשטחה אחרי ירושלים, לא היתה אמורה להיפקד מהרשימה.

היעדרה של באר שבע מדירוג הערים היה אמור להפתיע, שכן בהשוואה לערים דומות בישראל, מתקיימת בבירת הדרום תנועה ערה של אנשים וכלי רכב; מספר הסטארט־אפים בעיר גדל, אלפי עובדים מועסקים בפארק ההיי־טק גב ים נגב, עוד ועוד חברות פותחות שלוחות באזור, אלפי סטודנטים פוקדים את המוסדות האקדמיים, ואם נוסיף על כך גם את הקמת בסיסי צה"ל, הקורמת עור וגידים — כל אלה היו אמורים ליצור תנועה בעייתית כבר עכשיו.

יתרה מכך, באר שבע נהנית מגידול באוכלוסייה. צעירים רבים כבר הבינו מזמן את יתרונותיה של העיר ועברו לגור בה לתקופה קצובה או היגרו אליה באופן קבוע. רק לשם המחשה, דמי שכירות ממוצעים של דירת שלושה חדרים בבאר שבע הם כיום 2,521 שקל, לעומת 5,728 שקל בתל אביב. התמחור הזה יצר מציאות שמעניקה לקברניטי העיר סיבה לחייך. על פי הערכות שונות של הלמ"ס, בכל שנה מהגרים לבאר שבע יותר מ–4,000 תושבים חדשים. זאת, לצד משקיעים שמנתבים את כספם לנדל"ן בעיר, וצעירים ועובדים המגיעים מטעמים שונים למסגרות מגוונות.

מעבר של אוכלוסייה חזקה לאזור באר שבע טמון באטרקטיביות הכלכלית שלה. להגעת אוכלוסיות חדשות לפריפריה בכלל ולנגב בפרט יש גם ערך לאומי — כחלק מהפרחת השוליים הגיאוגרפיים ומימוש החזון של מייסדי המדינה.

עד כה, ההשקעה התמקדה באמצעי תחבורה טובים אל העיר ומחוצה לה — כאלה שמחברים אותה לתל אביב (כמו כביש 6, שמקרב את העיר למרכז). ואולם כעת התושבים ממתינים למיסוד התחבורה הפנימית בתוך העיר ולחיזוק תשתיות התנועה ודרכי הגישה לגורמים פרטיים וציבוריים גם יחד.

בהיעדר תכנון אסטרטגי נכון, לא יעבור זמן רב עד שנראה את העיר מופיעה במדדים השליליים. אין בדברינו אלא להאיר סוגיה הדורשת תכנון חכם והתייחסות עכשווית מצד מקבלי ההחלטות. יחד עם הפרחת הדרום ומימוש הפוטנציאל הגלום של באר שבע, על ראשי העיר והממשלה להבין כי סוגיית התחבורה והתשתיות אקוטית.

לצד גזירת סרטים והקמת מרכזים חדשים, עלינו לדרוש תכנון סדור ומובן, שמביא בחשבון את ההתפתחויות העתידיות בהיבט התחבורתי.

הכותבים הם מנכ"לים משותפים בחברת R&M, המתמחים בהשקעות נדל"ן בבאר שבע

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker