גשר שמחבר את האזרחים הערבים להיי־טק

לימודי ההנדסאים מעניקים הזדמנות להשתלב בתוך עולם התעסוקה. זהו מקום שבו המרכז פוגש את הפריפריה, יהודים נפגשים עם ערבים - והעבודה המשותפת מובילה לקרבה, להכרה ולחיבור

מוחמד בדרנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: STR/אי־אף־פי
מוחמד בדרנה

"שוק ההיי־טק הישראלי צמא לצעירי החברה הערבית, וגם לאנשי המשק יש אחריות לזהות את הפוטנציאל. יש מחסומים לא פשוטים, אבל היתרונות לאורך זמן גוברים על הקשיים. עתידה של החברה בישראל תלוי ביכולת שלנו לבנות את השותפות בינינו".

דבריו של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בוועידה הכלכלית לחברה הערבית של TheMarker, שנערכה באחרונה בנצרת, עדיין מהדהדים ככר פורה לחזון של פיוס ואחווה בין שני העמים. החברה הישראלית והערבית רוויית השסעים, מתמודדת בשנים האחרונות עם מצב נפיץ שלא רק פוגע במרקם החברתי של אזרחיה, אלא חמור מכך, גם מאיים לשסע אותה עד כדי פירוק, שספק אם ניתן יהיה עוד לשוב ממנו.

ככל שהמצב המדיני נותר לוט בערפל, כך הפערים בין יהודים לערבים מתרחבים. על פניו נדמה כי אין פתרון ממשי לעצירת כדור השלג, אך במקומות שונים אנחנו עדים למסגרות מחברות, המנתבות את מיטב בוגרי החברה הערבית להשתלבות בחברה הישראלית.

רכישת תואר אקדמי היא מפתח לפתיחת דלתות בתעסוקה וייצובו של האדם בעתיד. אם בעבר רק מעטים יכלו לפרוץ את מחסומי האקדמיה ולהשתלב בה, בעיקר אנשי המרכז והאליטה, כיום הדלת פתוחה לרבים מתושבי המדינה. יש לזקוף זאת גם לזכותן של המכללות הטכנולוגיות, הפרושות ברחבי ישראל ופתוחות בפני כל אזרחי המדינה.

מהות האקדמיה היא פלורליזם של דעות. כל אחד יכול להביע בה את דעתו, כל עוד הדעה אינה קוראת לביטול האחר.

לימודי ההנדסאים מעניקים — מעבר למקצוע והשכלה אקדמית — גם הזדמנות להשתלב בתוך עולם התעסוקה, דבר שמוביל למקומות חדשים, קהילות חדשות ואנשים חדשים, שלרוב לא יכלו להיפגש באף מסגרת אחרת. זהו מקום שבו המרכז פוגש את הפריפריה, ויהודים נפגשים עם ערבים. העבודה המשותפת מובילה לקרבה, להכרה ולחיבור.

בסיום דבריו בוועידה אמר הנשיא ריבלין: "אני צופה יצירת אליטה חדשה — מציאות שבה יהודים ומוסלמים יוצרים יחד כשותפים שווים. לשם אנחנו שואפים, ולשם נגיע". הלוואי שדבריו ימומשו ויובילו לשיתוף פעולה פורה ונכון בין שני המגזרים. עד אז, חשוב לתת למכללות הטכנולוגיות להמשיך ולבנות את הגשר שעליו פוסעים מיטב בני הנוער הערבי לתוך החברה הישראלית.

הכותב הוא סמנכ"ל מכללת סכנין וחבר בפורום המכללות הטכנולוגיות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker